Przewiń do artykułu

Drutex w... liczbach

ocena gwiazdki 0.00 / 5.00 - 0 głosów Oceń

Według kalendarza chińskiego rok 2011 jest rokiem królika. Według kalendarza okiennego będzie z pewnością rokiem Druteksu. Dzięki intensywnej kampanii promocyjnej marka stała się rozpoznawalna dla szerszego grona potencjalnych nabywców okien. Jak każdy duży projekt medialny, także i ten sprawił, że w branży łatwo dzisiaj odnaleźć zarówno gorących zwolenników oraz nie mniej zagorzałych przeciwników produktu i marki. Bez względu na to, do której grupy chcecie się zaliczyć spójrzcie na kilka liczb, które mówią o Druteksie więcej niż niejeden spot reklamowy.

Liczby 2011*

Produkcja dry-blendu PVC** 6,4 tony / na godzinę
Produkcja kształtowników 70 ton / na dobę
Wykorzystanie kształtowników okiennych 20.000.000 mb / rocznie
Okleinowanie kształtowników 7.000.000 mb / rocznie
Produkcja okien 5.000 szt. / na dobę
Sprzedaż okien w roku 2011 ok. 1.000.000 sztuk
Zużycie szkła do produkcji szyb zespolonych 3.000.000 m2 / rocznie
Produkcja rolet 3.300 sztuk / miesięcznie
Ilość punktów dealerskich ok. 2.000
Własna flota transportowa 145 pojazdów
Ilość przejechanych kilometrów 8.000.000 km
Zatrudnienie 1560 osób
Podział asortymentu sprzedaży 94% okna PVC
3% okna drewniane
3% konstrukcje aluminiowe
Największy rynek eksportowy Republika Federalna Niemiec
Wielkość sprzedaży 2011 385.000.000,- zł
Wartość inwestycji 2011 18.000.000,- zł
*Dane prognozowane na podstawie wykonania poprzednich okresów
** Półprodukt w produkcji kształtowników PVC

Niezależnie od tego, czy się Drutex lubi, czy też nie, zachowując minimum obiektywizmu z pewnością trzeba wyrazić uznanie i docenić, że w niecałe 20 lat z małej lokalnej firmy produkującej wyłącznie drut i siatkę ogrodzeniową wyrósł europejski potentat w produkcji okien PVC.  

Takie rzeczy nie dzieją się w Polsce codziennie szczególnie wtedy, kiedy w międzyczasie branża budowlana przechodzi dwa poważne kryzysy, a konkurencja na rynku staje się wręcz mordercza. Zajęta przez firmę, (chyba na dłużej), pozycja lidera branży wskazuje, że to dobrze naoliwiona i poukładana maszyneria o wysokiej kulturze organizacyjnej, profesjonalnie zarządzana, a na dodatek z wielkimi planami na przyszłość.

Europejskie Centrum Stolarki

Na początku mijającego roku w jednym z branżowych pism prezes Leszek Gierszewski zapowiedział chęć utworzenia w Bytowie Europejskiego Centrum Stolarki. Nie padły wtedy żadne konkrety oprócz „wielkiej” nazwy i deklaracji zdecydowanej walki o nabycie kilkudziesięciu hektarów gruntu, bez których plan pozostałby wyłącznie na papierze. Na niedawnej konferencji prasowej w kaszubskim Szymbarku firma poinformowała, że jej zamierzenie wchodzi w fazę realizacji, a pierwszy etap zostanie zamknięty w ciągu najbliższych trzech lat. Docelowo ECS oznacza podwojenie mocy produkcyjnych Druteksu, co w prognozach i liczbach wygląda następująco:

  2011 ECS
Produkcja kształtowników 70 ton dziennie 200 ton dziennie
Produkcja szyb zespolonych 4 linie automatyczne 8 linii automatycznych
Produkcja okien 5000 szt. na dobę 10.000 szt. na dobę
Produkcja rolet 3300 szt. m-c 10.000 szt. m-c
Okleinowanie kształtowników 4 linie 8 linii
Flota transportowa 145 pojazdów 200 pojazdów
Zatrudnienie 1560 osób 2600 osób

Dodatkowo firma zapowiada, że w trakcie i po zakończeniu inwestycji wartej 200.000.000,- zł zamierza podjąć działalność w zakresie:

  • Produkcji okien dachowych z PVC w oparciu o posiadany patent
  • Hartowania szkła float
  • Szkolnictwa zawodowego w zakresie produkcji i montażu okien.

Musimy przyznać, że jeśli ECS powstanie, w co znając silną wolę Prezesa Gierszewskiego wątpić raczej nie należy, polski rynek okien PVC zmieni swoje oblicze, a Drutex z potentata europejskiego zmieni się w potentata światowego! Liczby przedstawione w tabelach muszą robić wrażenie na każdym kto choć trochę wie o tej branży i perspektywach jej rozwoju. Powiemy nieskromnie, że trochę wiemy, ale to wcale nie liczby ujęły nas najbardziej w nowym projekcie Druteksu, a... edukacja. ECS, to pierwszy znany nam strategiczny plan polskiej firmy produkcyjnej branży okiennej, w którym podejmuje się głośno temat edukacji zawodowej. Nareszcie!!! Pomysłowi powołania klasy, czy też szkoły zawodowej, w której wykładać się będzie zarówno wiedzę teoretyczną jak i umożliwiać zdobywanie praktycznych umiejętności w zakresie produkcji i montażu stolarki okiennej będziemy kibicować naprawdę gorąco. Jeśli trzeba, to już deklarujemy, że możemy dostarczyć własnym sumptem inkaust do kałamarzy pierwszego rocznika okiennych żaków.

OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?