Przewiń do artykułu

Korale koloru kolorowego

ocena gwiazdki 0.00 / 5.00 - 0 głosów Oceń

Od redakcji:

Pamiętacie „czarno białe” telewizory? A filmy? A zdjęcia? Pamiętacie jakie wrażenie czyniła na wszystkich możliwość oglądania pierwszych programów TV w kolorze? Pamiętacie kiedy to było? W 1972 r. No, to pewnie nie wszyscy czytelnicy pamiętają. A zastanawialiście się kiedyś czym są kolory? Co jest kolorem, a co nim nie jest? Czy czarny to kolor? A może biały? A może żaden? Poniżej prezentujemy artykuł Pani Anny Lebiedzińskiej, w którym autorka odpowiada na podstawowe pytania dotyczące kolorów i choć w tym artykule nie słowo okno nie pada ni razu, warto wiedzieć dlaczego czarne jest czarne, a białe, białe. Zapraszamy do lektury.

…Korale koloru kolorowego

skala RGB. Gradient kolorów.
skala RGB. Gradient kolorów.

Czym byłyby projekty wnętrz bez kolorów. Często pisząc o projektach wnętrz zastanawiałam się, czy poprawnie piszę o przedmiotach w kolorze białym i czarnym. Czy można powiedzieć, że ten fotel jest koloru białego a kanapa w kolorze czarnym? Czy biały i czarny to kolory ? Odpowiedź na to pytanie nurtuje niemal wszystkich, jest też jednym z najczęściej omawianych tematów związanych z kolorem. Zapytaj fizyka, odpowie, że „Czarny to nie jest kolor, biały to kolor". Zapytaj artystę lub dziecko, które trzyma kredki, odpowiedzą, że: „ Czarny to kolor, biały to nie jest kolor". A ty jak myślisz? Biały to kolor czy czarny to kolor?

Kolor to wrażenie światła jest więc wrażeniem barwnym, powstającym w umyśle człowieka. Do powstania wrażenia barwnego potrzebne jest światło, bez światła nasze oko nic nie zobaczy. Kolory możemy zobaczyć dzięki światłu. Kolor biały jest najjaśniejszym z kolorów, powstaje przez połączenie trzech podstawowych kolorów: zielonego, czerwonego i niebieskiego. Jeśli nałożymy te kolory na siebie powstanie kolor biały. Z podstawowych kolorów nie powstaje kolor czarny, nie powstaje on też przy udziale światła. Można zatem powiedzieć, że czarny jest pozbawiony koloru, czyli czarny nie jest kolorem. Kiedy nie ma światła, wszystko jest czarne. Możesz to sprawdzić wchodząc do ciemni fotograficznej. Po wyjęciu kliszy zdjęcia są czarne, dopiero gdy zostaną oświetlone, wyłaniają się kolory. Biały jest mieszanką podstawowych kolorów, jest więc kolorem.

W 1666 r. Newton udowodnił, że pozornie białe światło przechodząc przez pryzmat rozszczepia się i daje wszystkie kolory tęczy. Skoro biały posiada w swoim spektrum wszystkie kolory tęczy na pewno jest kolorem.

skala RGB. Gradient kolorów.
skala RGB. Gradient kolorów.

Kolor czarny jest najciemniejszą z barw, powstaje przez połączenie kolorów wtórnych, które powstały przez połączenie kolorów podstawowych, jest to turkusowy, karmazynowy(odcień czerwonego) i żółty. Jeśli zmieszamy ze sobą te kolory powstanie kolor czarny. Zatem czarny jako pigment jest kolorem, i na pewno każdy chemik to potwierdzi. Po zmieszaniu farby turkusowej, karmazynowej i żółtej powstanie farba czarna. W malarstwie i druku czarny jest kolorem, a biały nie jest kolorem.

Aby odpowiedzieć na pytanie czy biały i czarny to kolory trzeba poznać proces postrzegania i odbierania kolorów, jak to możliwe, że widzimy kolory ? Kolory możemy zobaczyć dzięki temu, że światło odbija się od rzeczy na które patrzymy i trafia do naszych oczu. Jeśli patrzymy na przedmiot, który nie odbija światła i pochłania wszystkie kolory tęczy widzimy kolor czarny. Jeśli patrzymy na przedmiot, który odbija światło i wszystkie kolory widzimy biały. Kolory widzimy też jako pigmenty w przedmiotach i jako światło np. obrazkach czy na ekranach naszych telewizorów. Zatem… .

Czy czarny to kolor?

Nie, czarny nie jest kolorem, ponieważ pochłania wszystkie kolory i nie odbija ich do naszego oka, dlatego nie widzimy tego koloru.

Czy biały to kolor?

Tak, biały jest kolorem. Odbija wszystkie kolory tęczy i przekazuje je do naszego oka, dlatego możemy je zobaczyć.

Kolor, to wrażenie psychiczne, a widzenie koloru, to subiektywne wrażenie psychiczne powstające w mózgu człowieka.

Autor: Anna Lebiedzińska www.wnetrzator.pl
Redakcja i tytuł: OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?