Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Niebezpieczne rolety nadstawne.

Listopad 2009

W wielu nowych budynkach jedno i wielorodzinnych projektanci przewidują zastosowanie rolet zewnętrznych. W zależności od potrzeb przyszłych użytkowników mogą one spełniać wiele różnych funkcji. Chronią przed stratami ciepła lub przegrzewaniem pomieszczeń, zwiększają poziom bezpieczeństwa, regulują ilość światła w pomieszczeniach, mogą być też istotnym elementem estetyki elewacji budynku.

Jednym z najczęściej stosowanych typów rolet, są rolety nadstawne, nazywane też naokiennymi, które montowane są na górnej części ramy ościeżnicy okna.

Przekrój rolety nadstawnej

Przekrój rolety nadstawnej
rys 1. Przekrój rolety nadstawnej
reklama

Mało który z inwestorów kupujących okna z takimi roletami wie, że prawie na 100% naraża się na bardzo poważny błąd montażu okien wynikający z kolizji montażu puszki rolety na ościeżnicy okna, a koniecznością mechanicznego połączenia ramy ościeżnicy okna z nadprożem.

Właściwie nikt nie ma wątpliwości jak połączyć puszkę rolety z ramą ościeżnicy okna. Ten element montażu rolety opisany jest wielokrotnie przez producentów w przeróżnych instrukcjach, a także na wielu stronach internetowych poświęconych roletom okiennym. Montażowy problem pojawia się gdy trzeba okno wraz z puszką rolety prawidłowo osadzić w ościeży okiennej.

Przyjmując za najbardziej wiarygodne zasady montażu okien zawarte w instrukcji nr 421/2006 Instytutu Techniki Budowlanej, przedstawiamy poniżej schemat rozmieszczenia mechanicznych punktów połączenia okna z murem.

Ilość i rozmieszczenie mechanicznych punktów mocowania 

Ilość i rozmieszczenie mechanicznych punktów mocowania okno do muru
rys 2. Ilość i rozmieszczenie mechanicznych punktów mocowania

Schemat i sposób ustalania ilości niezbędnych połączeń mechanicznych okno - mur zgodnie z Instrukcją Instytutu Techniki Budowlanej nr 421/2006

reklama

Spoglądając na rysunki nr 1 i nr 2 staje się oczywiste, że po założeniu na ramę ościeżnicy okna puszki rolety nadstawnej (naokiennej), praktycznie nie ma żadnej możliwości wykonania prawidłowego mechanicznego połączenia okna z murem w części nadproża. Spoglądając na rys. nr 1 wyraźnie widać, że niemożliwe jest przykręcenie kotew montażowych do ramy okna pod puszką rolety oraz równie niemożliwe jest przewiercenie ramy ościeżnicy okna dyblami montażowymi i połączenie okna z nadprożem ze względu na pancerz i mechanizmy rolety znajdujące się wewnątrz puszki. Newralgiczny punkt powstawania błędu montażu pokazujemy na rys. nr 3 zaznaczając go czerwonymi liniami.

Miejsce powstawania błędu montażu

Montaż okna z roletą nadstawną. Miejsce powstawania błędu montażu okna z roletą nadstawną.
rys 3. Miejsce powstawania błędu montażowego

Mocowanie okien w murze powinno być wykonane w taki sposób aby przewidywalne obciążenia zewnętrzne wynikające z ruchów ścian budynku, temperatury zewnętrznej, wiatru, dźwięku, słońca, temperatury i wilgotności w pomieszczeniach, rozszerzalności termicznej profili, a w końcu także z ich ciężaru, były za pośrednictwem łączników (kotew, dybli) przenoszone na konstrukcję budynku, przy jednoczesnym zachowaniu przez okna funkcjonalności związanej z płynnością otwierania i zamykania skrzydeł okiennych.

Obciążenia w miejscu połączenia okna z murem

Siły działające na okno
rys 4. obciążenia w miejscu połączenia okna z murem

Brak możliwości mechanicznego połączenia z nadprożem okna wyposażonego w roletę nadstawną może być przyczyną nadmiernego odkształcania konstrukcji pod wpływem parcia wiatru, a co za tym idzie nadmiernej i niekontrolowanej infiltracji zimnego powietrza i wody opadowej przez szczeliny dylatacyjne, powodując powstawanie mostków termicznych w obrębie posadowienia puszki rolety w murze. Niebagatelne znaczenie ma również dodatkowe obciążenie konstrukcji okna cieżarem rolety. Należy przyjąć, że waga 1m2 aluminiowego pancerza o szerokości piór od 37mm do 42mm będzie wynosiła około 2,5 kg do 3 kg. Brak mechanicznego połączenia okna z murem w obrębie nadproża, oraz bardzo częsty błąd montażowy polegający na braku jakichkolwiek połączeń mechanicznych w progu okna oznacza pozostawienie całkowitej swobody rozszerzalności termicznej okna na skutek sił działających w jego płaszczyźnie, co musi spowodować pogorszenie płynności otwierania skrzydeł okiennych, a w krótkim okresie czasu może być przyczyną trwałych odkształceń profili okiennych całkowicie uniemożliwiających należyte korzystanie z okna.

Opisywane problemy nieco później ujawnią się jeśli dotyczyć będą stolarki okiennej z PVC w kolorze białym i o stosunkowo niewielkiej szerokości. Mniejsza rozszerzalność termiczna profili w kolorze białym oraz "sztywność" konstrukcji przy prawidłowym zastosowaniu wzmocnień stalowych w oknach o stosunkowo niewielkiej szerokości całkowitej spowoduje, że ewentualne negatywne konsekwencje popełnionego błędu montażowego wystąpią nawet ze znacznym opóźnieniem i przy wyjątkowo niekorzystnych warunkach zewnętrznych.

Poniżej przedstawimy kilka zdjęć konstrukcji okiennych, w których popełniony błąd montażowy "widoczny jest praktycznie od ręki", a w połączeniu z innymi ujawnionymi na zdjęciach błędami w montażu okien sprawi, że trwałe odkształcenia profili mogą wystąpić zanim inwestor zakończy proces budowy domu.

Zestaw balkonowy z oddzielnymi puszkami rolet nad każdym z okien
rys 5. Zestaw balkonowy z oddzielnymi puszkami rolet nad każdym z okien
Drzwi balkonowe jednorzędowe czterodzielne z roletą nadstawną
rys 6. Drzwi balkonowe jednorzędowe czterodzielne w podziale naświetle UR+ drzwi balkonowe z ruchomym słupkiem UR+R+ naświetle UR
Drzwi balkonowe dwudzielne z ruchomym słupkiem i roletą nadstawną
rys 7. Drzwi balkonowe dwudzielne z ruchomym słupkiem
Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne PSK z roletą nadstawną
rys 8. Drzwi balkonowe uchylno-przesuwne

Prosimy o zwrócenie uwagi na okna z rysunków nr 6 i 7, a szczególnie na ich górną część w okolicach nadproża i dolną w okolicach progu. Ze względu na puszki rolet nadstawnych oba okna nie są mechanicznie połączone z nadprożem, a ze względu na ewidentny błąd montażowy popełniony przez ekipy montażowe, okna również nie są połączone z murem w części progowej, wisząc w powietrzu. Na rys. nr 6 widoczne są cegły, którymi podparto uginający się próg dwuskrzydłowych drzwi balkonowych z ruchomym słupkiem. Bez tych cegieł zamknięcie drzwi już w chwili obecnej jest niemożliwe. Co się z nimi może stać do momentu zakończenia budowy i jaka może być trwałość i funkcjonalność tak zamontowanego okna, to… lepiej nie gdybać.

reklama

Kierujemy ten artykuł przede wszystkim pod rozwagę inwestorów, by przed zakupem okien z roletami nadstawnymi dwa razy się zastanowili zanim podejmą ostateczną decyzję. Jeśli rolety nadstawne przewidziane są w projekcie, zapytajcie projektanta o jego propozycję rozwiązania problemu montażowego przedstawionego w artykule, związanego z koniecznością mechanicznego połączenia okna z murem w części nadproży okien po założeniu na ramę okna, puszki rolety.

Kierujemy ten artykuł do Instytutu Techniki Budowlanej stawiając dwa pytania. Panowie, czy w Waszej instrukcji 421/2006 jest błąd dotyczący sposobu mechanicznego połączenia okna z murem, a jeśli błędu nie ma to jak to możliwe aby od wielu, wielu lat wszyscy producenci i sprzedawcy okien z PVC i rolet nadstawnych mieli Wasze zalecenia montażowe za nic?

Kierujemy ten artykuł do właścicieli systemów rolet nadstawnych. BeCleverze, Heroalu i SKS-się, czy to możliwe abyście wprowadzając na rynek systemy rolet nadstawnych nie wiedzieli o tym, że tworzycie wyrób powodujący powstawanie podstawowego błędu montażowego opisywanego w instrukcjach montażu okien RAL i ITB? Jeśli znacie właściwe rozwiązanie tego problemu dlaczego nigdzie nie można o tym przeczytać?

Kierujemy ten artykuł do producentów i sprzedawców okien i rolet. Panowie może wreszcie oprócz zachwalania własnego ogonka warto podjąć trud zrobienia czegoś praktycznego dla dobra ostatecznych odbiorców Waszych wyrobów. Ładnie to tak chwalić się pucharami i nagrodami, a w zaciszu hal produkcyjnych i salonów sprzedaży wciskać inwestorom przysłowiowy montażowy kit firmując to na dodatek własną marką?

Szanowni czytelnicy, z góry dziękujemy za Wasze maile, bo z pewnością będą, szczególnie od tych, którym okna i drzwi "bujają się w ścianach". W miarę możliwości podejmiemy zgłaszane tematy. O ewentualnej reakcji branży i instytucji na ten artykuł z pewnością Wam opowiemy, choć nie liczcie na te odpowiedzi prędko, jeśli w ogóle. Taka to w większości bezproblemowa branża, skoncentrowana na walce na ceny, a nie technologie. Niestety.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2009-11-10 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-05 13:34:39


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024