Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Okna do domu lub mieszkania? Przepis na udany zakup

Czerwiec 2017

Samochód służy do przemieszczania osób lub rzeczy z punktu A do punktu B. Jeżeli osób lub rzeczy jest wiele, a proces przemieszczania wielokrotny najlepiej posłuży do tego autobus lub auto ciężarowe. Dużej rodzinie albo małemu przedsiębiorstwu przyda się minivan albo auto dostawcze. Pojedynczym osobom wystarczy osobówka w wersji sedan bądź combi.

To pokazuje, że w celu przemieszczania rzeczy lub osób wcale nie trzeba korzystać z jednego i tego samego pojazdu. Nabywcy świetnie to wiedzą i świadomie, w zależności od zindywidualizowanych potrzeb szukają auta, które najlepiej będzie odpowiadało ich oczekiwaniom i wymaganiom. Do takiego sposobu zakupu dostosowali się również sprzedawcy oferując szeroką gamę produktów o zróżnicowanej funkcjonalności, osiągach i wyposażeniu.

reklama

Zróżnicowanie nie zmienia faktu, że niezależnie od tego komu i do czego samochód posłuży, to karoseria ciągle będzie z blachy, a opony z gumy. A najciekawsze w tym wszystkim to, że żaden z kupujących nie docieka składu stopu stali na blachę albo mieszanki służącej do wyprodukowania opony. Nikt z nabywców o to nie pyta i nikt ze sprzedawców o tym nie mówi. Co to ma wspólnego z oknami w domu lub mieszkaniu?

Próbując ustalić znaczenie pojęcia „okno” stwierdziliśmy, że jest to:

wyrób budowlany do zamykania otworu w ścianie lub pochyłym dachu, dla którego poziom zbadanych właściwości użytkowych jest całkowicie zgodny lub lepszy od poziomu oczekiwanego i wymaganego przez użytkownika oraz właściwe przepisy krajowe.

Wydawałoby się więc, że proces zakupu i sprzedaży okien powinien być zbliżony do procesu zakupu i sprzedaży samochodów. O wyborze powinny decydować osiągi, funkcjonalności i wyposażenie. Powinny, ale ciągle nie decydują. Całkiem odwrotnie niż przy zakupie samochodów nabywcy z nieświadomością podsycaną wadliwym marketingiem i informacją handlową koncentrują uwagę głównie na tym, z jakich komponentów okno wykonano zamiast na tym, jakie ono jest oraz czy spełni wymagania stawiane przez przepisy techniczno-budowlane, a przede wszystkim ich własne wymagania i oczekiwania.

Błędne postępowanie wydaje się być niekorzystne zarówno dla nabywców, jak i dla sprzedawców, przy czym obie grupy działają ciągle w taki sposób, jakby w ogóle nie zdawały sobie z tego sprawy. Nabywcom skoncentrowanym na „komponentach” wszystkie okna wydają się podobne. Nic w tym dziwnego, bo do ich wyprodukowania faktycznie wykorzystuje się podobne, a często dokładnie te same komponenty. Po co więc przepłacać?

Sprzedawcom skoncentrowanym na „komponentach” trudno z kolei podkreślić różnice pomiędzy produktami i przedstawić faktyczne korzyści płynące dla nabywcy, tym samym znaleźć uzasadnienie dla ewentualnych różnic cenowych pomiędzy konkurującymi produktami.

Rozwiązanie tego pozornego w istocie rzeczy problemu jest proste i można je przedstawić w postaci następującego „wzoru” zakupu/sprzedaży:

Wymagania obiektowe i formalne > Deklarowane osiągi okna – Nie kupuj/Nie sprzedawaj

Wymagania obiektowe i formalne = Deklarowane osiągi okna – Rozważ zakup/Zaprezentuj okno

reklama

Wymagania obiektowe i formalne < Deklarowane osiągi okna – Kupuj/Złóż ofertę zakupu

Wzór zakupu/sprzedaży, to praktyczne zastosowanie definicji okna.

Patrząc od strony nabywcy, w domach i mieszkaniach należy stosować okna, które co najmniej spełniają wymagania obiektowe oraz wymagania przepisów techniczno-budowlanych. Spoglądając na zagadnienie oczyma sprzedawcy, prezentacja i oferta powinna dotyczyć okien, które co najmniej spełniają wymagania obiektowe oraz wymagania przepisów techniczno-budowlanych. Z której strony by nie spojrzeć, jeżeli okno ma służyć do czegoś więcej niż zamknięcie otworu w ścianie nabywca wraz ze sprzedawcą na etapie przedkontraktowym powinni określić i ustalić wymagania, które powinno spełniać w danym konkretnym przypadku.

OKNOTEST.PL

Niniejszy artykuł jest fragmentem Vademecum Okien PVC 2017 wyd. ALUPLAST Sp. z o.o.

Oknotest.pl 2017-06-28 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 13:26:21


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024