Urządzenia przeciwsłoneczne - rolety, żaluzje, screeny, pergole - ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem pomieszczeń

12.07.2021
Udostępnij

Słońce przygrzewające przez szyby okien, to rzecz miła i pożądana zimą. Tęsknimy wtedy do lata, a gdy to wreszcie nadchodzi, część z nas chętnie… wyłączyłaby słońce. Uff, jak gorąco w tym domu, wzdychamy. Słońca wyłączyć nie sposób, ale można poprawić klimat pomieszczeń stosując urządzenia przeciwsłoneczne, a jest w czym wybierać! Dzięki nim każdy rozwiąże kłopot z letnim przegrzewaniem pomieszczeń w zgodzie z własnym gustem i zasobnością portfela.

Urządzenia przeciwsłoneczne

Słońce, to źródło naturalnego światła i czystej energii. Przyjmuje się, że sumaryczna wartość energii, jaka dociera w Polsce do powierzchni ziemi, to około 1100 kWh/m2. W zależności od regionu suma godzin słonecznych zawiera się w granicach od 1300 do 1900, średnio jest to około 1600 godzin, co stanowi zaledwie 18% ogólnej liczby godzin w roku. 75% tego czasu przypada na okres od kwietnia do września.

Nic więc dziwnego, że właśnie wtedy zaczynamy intensywniej myśleć, jak rozwiązać problem przegrzewania pomieszczeń. Docierającą do powierzchni ziemi energię słoneczną postrzegamy, jako światło, a odczuwamy, jako ciepło. Elementem najbardziej podatnym na przenikanie ciepła energii słonecznej do wnętrza budynku są okna i drzwi balkonowe, a właściwie szyby, które mają największy udział w ich powierzchni.

Każde urządzenie wewnętrzne lub zewnętrzne, które pozwoli ograniczyć wartość energii słonecznej przenikającej do pomieszczeń można uznać za urządzenie przeciwsłoneczne. Te stosowane wewnątrz nie są specjalnie skomplikowane technicznie, a niektóre w ogóle nie kojarzą się z techniką. Najprostszym wewnętrznym urządzeniem przeciwsłonecznym są firany albo zasłony.

Zewnętrzne urządzenia przeciwsłoneczne, to już produkty bardziej zaawansowane. Nic w tym dziwnego, muszą przeciwstawić się zarówno promieniowaniu energii słonecznej, jak i oddziaływaniom wiatru oraz deszczu. Ze względu na usytuowanie względem powierzchni oszklonej zewnętrzne urządzenia przeciwsłoneczne są zdecydowanie skuteczniejszą barierą dla przenikania energii słonecznej do wnętrza budynku. 

Jeżeli stoicie przed wyborem urządzeń, które mają chronić pomieszczenia waszych domów przed nadmierną operacją słońca i przegrzewaniem, przedstawiamy krótkie opisy produktów, które można zastosować po stronie wewnętrznej lub zewnętrznej, w zależności od oczekiwań i potrzeb.

Urządzenia przeciwsłoneczne stosowane wewnątrz pomieszczeń

Firany i Zasłony

Firany i Zasłony - Fot. textiltrade.eu
Firany i Zasłony - Fot. textiltrade.eu

Przydatność firan lub zasłon, jako sposobu na ograniczanie przenikania energii słonecznej do wnętrza pomieszczeń jest bardzo ograniczona, nie mniej w technice okiennej uważa się je również za najprostszy rodzaj urządzeń przeciwsłonecznych. Usytuowane w sporej odległości od powierzchni szyb nie mogą skutecznie zapobiegać przenikaniu energii słonecznej do wnętrza pomieszczeń.

Zanim przenikająca przez szybę energia słoneczna napotka barierę w postaci firan lub zasłon musi znaleźć się w pomieszczeniu ogrzewając znajdujące się w nim powietrze. Firany i zasłony okienne, pełnią raczej funkcje ozdobne i chronią pomieszczenia przed nieuprawnionym wglądem osób postronnych.

Piórowe żaluzje wewnętrzne poziome - aluminiowe, drewniane

Piórowe żaluzje wewnętrzne poziome - Fot. horusgroup.eu
Piórowe żaluzje wewnętrzne poziome - Fot. horusgroup.eu

Po firanach i zasłonach są, a raczej były najbardziej tradycyjną formą urządzeń przeciwsłonecznych pełniących również rolę zasłon okiennych. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość manewrowania kątem nachylenia piór nazywanych też lamelami względem płaszczyzny szyby, co pozwala regulować przepływ światła i energii słonecznej. Piórowe żaluzje wewnętrzne poziome mocowane są tuż przy powierzchni oszklonej dzięki czemu zdecydowanie skuteczniej od firan i zasłon chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem.

Nie mniej, jak każde inne wewnętrzne urządzenie przeciwsłoneczne nie zapobiegną zjawisku przenikania energii do wnętrza pomieszczeń. Pióra/Lamele żaluzji wewnętrznych wykonywane są najczęściej z aluminium lub drewna. Standardowa szerokość piór/lameli żaluzji wewnętrznych to 16 mm, 25 mm lub 50 mm. Żaluzje wewnętrzne mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. Maksymalne wymiary piórowych żaluzji wewnętrznych zależą od rodzaju sterowania i szerokości pojedynczych piór.

Piórowe żaluzje wewnętrzne pionowe - vertykale

Piórowe żaluzje wewnętrzne pionowe - vertykale - Fot. TuPolecam.pl
Piórowe żaluzje wewnętrzne pionowe - vertykale - Fot. TuPolecam.pl

Wśród urządzeń przeciwsłonecznych rozwiązaniem alternatywnym i najbardziej zbliżonym funkcjonalnie do piórowych żaluzji poziomych są piórowe żaluzje wewnętrzne pionowe nazywane potocznie vertykalami. Także w tym wyrobie możliwe jest manewrowanie kątem nachylenia piór/lameli żaluzji. Miejscem mocowania i stosowania żaluzji vertykalnych jest najczęściej wewnętrzna krawędź ościeża otworu okiennego.

Pióra/lamele znajdują w dość znacznej odległości od powierzchni szyb, co powoduje, że energia cieplna promieniowania słonecznego przenika do wnętrza pomieszczenia i dopiero wtedy jest odbijana, absorbowana i transmitowana przez urządzenie przeciwsłoneczne.

Szerokość pojedynczych piór/lameli piórowych żaluzji wewnętrznych pionowych to 89 mm lub 127 mm. Pióra wykonywane są głównie z tkanin różniących się kolorem, grubością, strukturą, wzorem oraz zdolnością do odbicia, absorbcji, transmisji energii promieniowania słonecznego. Gdy to konieczne lub oczekiwane pióra/lamele mogą być wykonane z PVC. Piórowe żaluzje wewnętrzne pionowe mogą być sterowane ręcznie albo elektrycznie.

Rolety materiałowe

Rolety materiałowe - Fot. pjrg.pl
Rolety materiałowe - Fot. pjrg.pl

Rolety materiałowe odebrały palmę pierwszeństwa poziomym i pionowym żaluzjom wewnętrznym. W budynkach mieszkalnych, to aktualnie najczęściej stosowane rozwiązanie spośród wewnętrznych urządzeń przeciwsłonecznych.  bardzo popularne i chyba najczęściej stosowane w tej chwili zasłony okienne. Ogromny wybór tkanin pozwala dostosować rolety materiałowe nie tylko do gustu użytkownika lecz także do jego oczekiwań związanych z transmisją do pomieszczeń światła i energii słonecznej.

Wśród rolet materiałowych rozwiązaniem pierwotnym i podstawowym są rolety materiałowe wolno wiszące nawijane na wałki o mniejszych średnicach ze sterowaniem bocznym przy użyciu linek, mocowane bezpośrednio na ramach skrzydeł okiennych lub w obrysie ościeży otworów okiennych.

Alternatywę stanowią kompaktowe rolety materiałowe w kasetach mocowanych do ram skrzydeł okiennych. Materiał nawijany do kasety chroniony jest przed kurzem i zabrudzeniami, a system bocznych prowadnic aluminiowych eliminuje prześwity pomiędzy materiałem osłony, a płaszczyzną okna.

Rolety dzień/noc

Rolety dzień/noc - Fot. Qurtyna4u.pl
Rolety dzień/noc - Fot. Qurtyna4u.pl

Materiałowe rolety dzień/noc to sprytny pomysł na jednoczesne połączenie funkcji i zalet rolet materiałowych i wewnętrznych, piórowych żaluzji poziomych. Materiałowa roleta dzień/noc składa się z naprzemiennie ułożonych pasów tkaniny przeziernej i nieprzeziernej. Specjalny mechanizm pozwala na sterowanie ułożeniem pasów względem siebie, a co za tym idzie sterować poziomem przenikania światła i energii do wnętrza pomieszczenia. W zależności od potrzeb materiałowa roleta dzień/noc może pozostawać w pozycji otwartej, półotwartej albo zamkniętej.

W opcji dzień ustawia się pozycje pasów tkaniny tak by pasek przezierny pierwszej warstwy nakładał się na pasek przezierny drugiej warstwy. Światło i energia przenikają do wnętrza pomieszczenia. W opcji noc ustawia się pozycje pasów tkaniny tak, by pasy nieprzezierne nakładały się na pasy przezierne blokując dostęp światła i energii.

Materiałowe rolety dzień/noc wykonuje się z materiałów o różnym poziomie właściwości w zakresie odbijana, absorbowana i transmitowana światła i energii, co pozwala dostosować wyrób do oczekiwań użytkownika i warunków otoczenia. Ciekawostką są materiały, które można stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności i czyścić „na mokro”.

Materiałowe rolety refleksyjne (screen/refleksol)

Materiałowe rolety refleksyjne (screen/refleksol) - Fot. heliosun.pl
Materiałowe rolety refleksyjne (screen/refleksol) - Fot. heliosun.pl

Materiałowe rolety refleksyjne nazywane popularnie screenami albo refleksolami wykonuje się z tkanin będących kompozytem włókna szklanego i PVC. Zaletą kompozytu jest wysoki poziom ochrony przed oddziaływaniem promieniowania cieplnego. Pełnię zalet odczujemy, gdy materiałową roletę refleksyjną zastosujemy po stornie zewnętrznej okna.

Co ciekawe, tkanina ogranicza również przepływ promieniowania UV, a tym samym chroni rzeczy przed przyspieszonym starzeniem, a w szczególności zmianą barw. Dzięki różnym gęstościom splotu można też manewrować dostępem światła. Gęstość splotu tkaniny określana jest poprzez tak zwany stopień otwarcia OF podawany jako wartość procentowa.

  • Splot OF - 0% oznacza tkaniny typu blackout, które nie przepuszczają światła.
  • Splot OF – 1%  szczególnie w przypadku tkanin w ciemnych kolorach powoduje znaczne zaciemnienie.
  • Splot OF – 3% to grupa tkanin stosowanych często w pomieszczeniach do pracy z komputerem.
  • Splot OF – 5%, to kompromis pomiędzy dostępem światła i zacienieniem.
  • Splot OF – 10% to maksymalne dostępne otwarcie, które zapewnia stosunkowo wysoki poziom przenikania światła.

Wielką zaletą materiałowych rolet screen/refleksol jest możliwość wykonywania zasłon o dużej powierzchni przy jednoczesnym niewielkim wymiarze kaset, do których nawijany jest materiał.  

Plisy i Duoplisy

Plisy i Duoplisy - Fot. knall.uk
Plisy i Duoplisy - Fot. knall.uk

Plisy, to jeden z rodzajów rolet materiałowych. Niewątpliwą zaletą wyrobu jest możliwość dostosowania do nietypowych kształtów okien i drzwi balkonowych w tym także okien okrągłych, trapezów i trójkątów. Ciekawym i oryginalnym rozwiązaniem jest mechanizm hamujący, który pozwala ustawić zasłonę na dowolnej wysokości względem osłanianej powierzchni. W ten sposób możemy chronić się przed cieplnym promieniowaniem słonecznym nie ograniczając całkowicie dostępu światła.

Duoplisy, nazywane niekiedy duetami albo zdrobniale duettkami, to rodzaj plisy wykonanej z dwóch połączonych ze sobą warstw materiału. Przestrzeń pomiędzy warstwami materiału wypełnia powietrze, którego właściwości termoizolacyjne powodują, że duoplisy charakteryzują się podwyższonym poziomem izolacyjności cieplnej.

Materiałowe Zasłony Panelowe

Materiałowe Zasłony Panelowe - Fot. hatron.com.pl
Materiałowe Zasłony Panelowe - Fot. hatron.com.pl

Materiałowe zasłony panelowe nazywane są często zasłonami japońskimi albo panel track. Przeznaczone są do ograniczania przepływu światła i energii w oknach i drzwiach o dużej powierzchni. Mogą być alternatywą dla firan, zasłon albo piórowych żaluzji wewnętrznych pionowych, czyli wertykali. Z powodzeniem wykorzystuje się je jako mobilne ścianki działowe.

Montuje się je podobnie jak żaluzje wertykalne, a panele materiałowe tworzące powierzchnię zasłony mocuje się na rzepy do górnych szyn prowadzących. Taki system połączenia materiału z elementem nośnym pozwala w szybki i łatwy sposób montażu i demontażu, ułatwia transport, czyszczenie lub wymianę. Co ciekawe i charakterystyczne aluminiowe szyny prowadzące mogą być wielotorowe.

W przeciwieństwie do wertykali zasłony japońskie mają tylko jedną funkcję ruchu. Minimalna szerokość materiałowych zasłon panelowych to 850 mm, maksymalna szerokość w jednej szynie to 4850 mm. Maksymalna wysokość to 3500 mm. Istnieje możliwość łączenia szyn za pomocą specjalnego łącznika, co zwiększa maksymalną szerokość do 8000 mm.

Zasłony Rzymskie

Zasłony Rzymskie - Fot. mebart.pl
Zasłony Rzymskie - Fot. mebart.pl

Zasłony rzymskie to produkt, który można uważać z pewien rodzaj kompromisu pomiędzy klasycznymi zasłonami, a roletami materiałowymi. Cechą charakterystyczną są zakładki powstające podczas ruchu płaszczyzny materiału. Efekt uzyskuje się poprzez wszycie fiszbin, które podczas podciągania układają materiał w fantazyjne drapowania.

Klasyczna zasłona rzymska dostosowana jest do wymiaru ościeża otworu okiennego i zasłania go w całości. Nową odmianą żaluzji rzymskich jest system RVS ,który łączy tradycyjną funkcjonalność wyrobu z funkcjonalnością plis. Nowy system można instalować w pojedynczych kwaterach okiennych nie tracą właściwości estetycznych produktu.

Urządzenia przeciwsłoneczne stosowane na zewnątrz pomieszczeń

Rolety Zewnętrzne

Rolety Zewnętrzne - Fot. krakzal.wroclaw.pl
Rolety Zewnętrzne - Fot. krakzal.wroclaw.pl

Rolety zewnętrzne można podzielić na kilka charakterystycznych typów w zależności od sposobu instalacji. Rolety natynkowe, podtynkowe oraz rolety nadstawne integrowane w zestaw z konstrukcją okienną. Niezależnie od typu, po opuszczeniu pancerza chronią powierzchnię okna przed oddziaływaniami wiatru, deszczu i promieniowania słonecznego.

W okresie jesienno-zimowym, zastosowane w oknach o słabej izolacyjności termicznej doskonale obniżają wartość współczynnika przenikania ciepła chroniąc pomieszczenia przed nadmiernymi stratami ciepła. Latem, radykalnie obniżają wartość całkowitego współczynnika przenikania energii, chroniąc pomieszczenie przed nadmiernym przegrzewaniem.

W klasycznych rozwiązaniach położenie piór pancerza rolety jest stałe, co powoduje, że jej najwyższa efektywność w zakresie izolacyjności termicznej wiąże się z dużym, a nawet całkowitym brakiem dostępu światła do pomieszczeń. Problem dostępu światła można rozwiązać poprzez zastosowanie pancerzy rolet ze zmiennym kątem ustawienia piór/lameli. Każdy z systemów rolet zewnętrznych może być wyposażony w sterowanie ręczne lub elektryczne.

Żaluzje Fasadowe

Żaluzje Fasadowe - Fot. chmenia.eu
Żaluzje Fasadowe - Fot. chmenia.eu

Żaluzje fasadowe, to stosowany po stronie zewnętrznej okna odpowiednik piórowej żaluzji wewnętrznej poziomej. Ze względu na nieuniknione oddziaływania czynników zewnętrznych, a w szczególności wiatru, pióra żaluzji fasadowych są zdecydowanie masywniejsze. Nie mniej w każdym przypadku możliwa jest ręczna bądź elektryczna regulacja kąta nachylenia piór żaluzji, co pozwala na płynną regulację transmisji światła i energii.

„Poduszka powietrzna” powstająca pomiędzy powierzchnią piór pancerza żaluzji fasadowej w pozycji zamkniętej, a płaszczyzną konstrukcji okiennej pozytywnie wpływa na poziom współczynnika przenikania ciepła w okresie jesienno-zimowym.

Wszystkie widoczne ruchome elementy żaluzji fasadowej wykonywane są z aluminium, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pożądanej przez użytkownika kolorystyki. Żaluzje fasadowe mogą być wyposażone w urządzenia sterujące, tak zwane czujniki pogodowe, które w zależności od zmian warunków atmosferycznych ułatwiają uzyskanie maksymalnego poziomu efektywności i bezpieczeństwa użytkowania.  

Łamacze światła

Łamacze światła - Fot. krajewski.pl
Łamacze światła - Fot. krajewski.pl

Łamacze światła, nazywane też z angielska sunbreaker, to wysoce efektywne urządzenia przeciwsłoneczne pełniące zarazem funkcje architektoniczne. Stosowane są głównie w obiektach użyteczności publicznej. Masywne pióra tradycyjnych łamaczy światła ustawiane były z reguły pod stałym kątem do przewidywanego kierunku promieniowania słonecznego tworząc specyficzną barierę zacieniającą powierzchnie oszklone lecz nie blokujące dostępu światła.

W nowoczesnych rozwiązaniach możliwe jest zastosowanie piór ruchomych, co powoduje znaczące podobieństwo funkcjonalności pomiędzy żaluzjami fasadowymi, a łamaczami światła. Łamacze światła to konstrukcje wykonywane przede wszystkim z aluminium. W zależności od typu, wymiarów piór oraz masy, podczas montażu może być wymagane wykonanie stalowej podkonstrukcji.

Ze względu na charakterystyczne właściwości wynikające z kąta nachylenia piór, łamacze światła mogą również stanowić element ochrony akustycznej budynku przed hałasem przenoszonym drogą powietrzną.

Zewnętrzne rolety refleksyjne screen/refleksol

Zewnętrzne rolety refleksyjne screen/refleksol - Fot. jockerjunior.pl
Zewnętrzne rolety refleksyjne screen/refleksol - Fot. jockerjunior.pl

Materiał, z którego wykonuje się zewnętrzne rolety refleksyjne nazywane krótko screen albo refleksol charakteryzuje się specjalnym splotem filtrującym światło, przepuszczającym powietrze, ograniczającym przenikanie wody opadowej, a przede wszystkim ograniczającym przenikanie energii cieplnej promieniowania słonecznego, co czyni z produktu jedno z najefektywniejszych zewnętrznych urządzeń przeciwsłonecznych.

Zewnętrzne rolety refleksyjne ograniczają również zjawisko powstawania refleksów świetlnych utrudniających korzystanie z ekranów urządzeń elektronicznych. Tkanina będąca kompozytem włókna węglowego i PVC może być zwijana do kaset bez obawy o utratę właściwości nawet wtedy, gdy jest mokra.

Niewielka grubość tkaniny sprawia, że nie są wymagane puszki o dużych gabarytach, co ułatwia montaż i ukrycie elementu pod warstwą ocieplenia budynku. Udoskonalony system zewnętrznych rolet refleksyjnych ZIP pozwala na prowadzenie materiału w prowadnicach. Likwidując prześwity uzyskujemy dodatkową funkcję moskitiery, a jednocześnie zwiększamy odporność na obciążenie wiatrem. Rolety screen/refleksol mogą sterowane ręcznie lub elektrycznie. Przyjmuje się, że jedną roletą można osłonić powierzchnię do 12 m2.

Pergole

Pergole - Fot. infozrodlo.com.pl
Pergole - Fot. infozrodlo.com.pl

Pergola, to co do zasady budowla ogrodowa, a w architekturze element budynku składający się z dwóch rzędów podpór i ułożonej na niej lekkiej kratownicy albo układu belek podtrzymujących roślinność. Z założenia podstawowym zadaniem pergoli jest zacienienie powierzchni znajdującej się pomiędzy elementami konstrukcji.

Pergole znane i stosowane w architekturze ogrodowej od czasów średniowiecza przeżywają swój renesans. Na rynku dostępnych jest wiele różnych typów konstrukcji montowanych w wariancie przyściennym albo wolnostojącym. Nowoczesne pergole wykonuje się z poszyciem mającym jedno albo dwustronny spad dla odprowadzenia wody opadowej bądź z poszyciem płaskim, jako elementem wyłącznie zacieniającym. 

Markizy

Markiza - Fot. ogrodosfera.pl
Markiza - Fot. ogrodosfera.pl

Markiza, to rodzaj ruchomego urządzenia przeciwsłonecznego stosowanego na tarasach budynków albo balkonach, które łączy w sobie funkcje zadaszenia i parasola.  Markizy mocuje się do ścian konstrukcyjnych, sufitów zadaszeń lub krokwi drewnianych. Jedną z podstawowych zalet urządzenia jest regulowany wysięg dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika.

Ruch markizy i jej rozwinięcie zapewnia przekładnia korbowa albo silnik elektryczny. W przypadku napędów elektrycznych można dodatkowo skorzystać z automatyki reagującej na obciążenie wiatrem, nasłonecznienie albo intensywność opadów deszczu. Czujniki wiatrowe rejestrują aktualne obciążenie wiatrem i po przekroczeniu określonej wartości automatycznie zwijają/składają markizę chroniąc ją przed uszkodzeniem.

Czujniki reagujące na poziom nasłonecznienia samoczynnie rozwiną markizę, gdy przekroczony zostanie określony poziom wartości promieniowania. Czujniki deszczu powodują zwinięcie markizy przy zbyt wysokim poziomie wilgotności.

Urządzenia przeciwsłoneczne – przydatna terminologia

Wybierając konkretne urządzenia przeciwsłoneczne, które latem mają chronić nasze pomieszczenia przed przegrzewaniem warto znać podstawowe pojęcia techniczne, które określają jego właściwości i zdolność do ochrony przed przenikaniem energii promieniowania słonecznego.

g – całkowity współczynnik przepuszczalności energii słonecznej – wyrażany liczbowo – wartość ta określa jaka część promieniowania słonecznego padającego na przegrodę zostanie przepuszczona do wnętrza pomieszczenia. Im niższa wartość całkowitego współczynnika przepuszczalności energii tym lepszy poziom ochrony przed promieniowaniem słonecznym.

fc – współczynnik redukcji – wyrażany liczbowo w zakresie od 0 do 1 - określa zdolność urządzenia przeciwsłonecznego do redukcji promieniowania słonecznego. Im wartość współczynnika bliższa 0 tym lepszy poziom ochrony przed promieniowaniem.

ρe – współczynnik określający zdolność urządzenia do odbijania promieniowania, (refleksja), - wyrażany liczbowo w zakresie od 0 do 1 albo procentowo. Im wartość współczynnika bliższa 1 lub 100% tym lepszy poziom ochrony przed promieniowaniem.

αe – współczynnik absorbcji – określa zdolność urządzenia do pochłaniania energii promieniowania słonecznego podwyższającego jego temperaturę – wartość wyrażana liczbowo w zakresie od 0 do 1 lub procentowo. Im wartość współczynnika bliższa 1 lub 100% tym większa zdolność urządzenia do absorbcji energii promieniowania słonecznego.

εe – zdolność emisyjna – współczynnik określa zdolność urządzenia do emisji energii zgromadzonej w wyniku absorbcji. Przyjmuje się zależność εe = αe.

OKNOTEST.PL

Zobacz także
Framex HST S9000
drzwi unoszono-przesuwne HST PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Eurocolor Global
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Eko-Okna Imperial
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
AdamS Wicona Wicline 75
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 4.00 / 5.00
Jezierski Elita
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
OknoPlus Genesis
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Popularne