Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Ciepła Belka Montażowa w myśli, mowie, na budowie

Styczeń 2020 · MARBET

Czy wiesz, że sposób montażu może zmienić wartość współczynnika przenikania ciepła przeźroczystej części przegrody aż o 0,5 W/(m2*K)?! W przypadku okien przekłada się to na całkiem spore pieniądze ulatujące wraz z ciepłem, a także znaczący wzrost emisji CO2 związany z większym zużyciem opału. Budując dom, zawczasu można i warto zastanowić się nad energooszczędnym sposobem montażu okien i drzwi balkonowych. To się opłaca środowisku i nam osobiście.

Dobre skutki przemyślanych rozwiązań

Co do zasady, sposób montażu okien i drzwi balkonowych powinien być opisany i przedstawiony w postaci odpowiednich rysunków w projekcie budowlanym. Niestety zdarza się to raczej rzadko, częściej gdy spojrzeć w projekty indywidualne. W projektach powtarzalnych, które stanowią lwią część  dokumentacji stosowanej przy wznoszeniu budynków jednorodzinnych o szczegółach montażu nie pisze się wcale. W ten sposób projektanci-profesjonaliści, przerzucają i zrzucają odpowiedzialność za istotne zagadnienie techniczne oraz wybór materiałów na barki inwestorów lub wykonawców, co bywa przyczyną wielu kłopotów na etapie wznoszenia i eksploatacji obiektu. Działania podejmowane ad hoc sprawiają, że coś do czegoś nie pasuje albo efekt daleki jest od pożądanego i oczekiwanego przez inwestora.

reklama

O wyborze systemu montażu okien i drzwi balkonowych zdecydować mogą trzy czynniki. Pierwszym, często jedynym, jest ekonomika budowy. O wyborze decyduje przede wszystkim cena usługi. Drugim, jest reklama budująca rozpoznawalność marek. Wybór pada na markę rozpoznawalną chociaż niekoniecznie optymalną w przypadku przewidywanego zastosowania. Trzecim, jest rzetelna informacja techniczna i porównanie poziomów właściwości wymaganych z właściwościami deklarowanymi dla kompletnego systemu i sposobu montażu okien i drzwi balkonowych.

Porównanie poziomów właściwości jest optymalne z punktu widzenia trwałości uzyskiwanych rezultatów, lecz trudne ze względu na dostęp do informacji. Ciekawym wyjątkiem w prowadzonej polityce informacyjnej jest firma Marbet Sp. z o.o. twórca i właściciel systemu montażu okien w warstwie ocieplenia nazwanego Ciepłą Belką Montażową, a w skrócie CBM.

Ciepła Belka Montażowa Marbet CBM na targach Budma 2020 - 4-7.02.2020 Poznań. Montaż na żywo podczas Monteriady.
Ciepła Belka Montażowa Marbet CBM na targach Budma 2020 - 4-7.02.2020 Poznań. Montaż na żywo podczas Monteriady.

CBM system wszechstronny, energooszczędny i transparentny

Na przestrzeni wielu lat uczestniczyliśmy w wielu projektach i przedsięwzięciach obserwując rozwój wielu systemów montażu okien w warstwie ocieplenia. Powstało na ten temat wiele różnych artykułów i filmów, które zamieściliśmy na stronie oknotest.pl albo kanale YouTube. Podsumowując mijający rok z zaskoczeniem odkryliśmy, że o Ciepłej Belce Montażowej, najmłodszym z kompletnych i sprawdzonych systemów montażu okien napisaliśmy całkiem sporo, chyba więcej niż ktokolwiek inny.

W kilku obszernych artykułach, odwołując się do badań Instytutu Techniki Budowlanej opisaliśmy podstawowe elementy i właściwości systemu montażu CBM omawiając podstawowe zagadnienia decydujące o możliwości stosowania w budownictwie:

 1. Ciepła Belka Montażowa - system montażu okien w warstwie ocieplenia
 2. Ciepła Belka Montażowa - ograniczenie wartości liniowych mostków cieplnych
 3. Ciepła Belka Montażowa - system montażu z klasyfikacją ogniową NRO
 4. Ciepła Belka Montażowa - nośność i wytrzymałość elementów systemu
reklama

Uczestniczyliśmy na palcu budowy  i zdaliśmy relacje z montaży okien i drzwi balkonowych z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej. Firmy o uznanej marce zastosowały system zarówno do montażu standardowych okien z PVC lub aluminium, jak również do osadzenia konstrukcji okiennych o większym poziomie skomplikowania, na przykład okien narożnych, czy wieloelementowych zestawów balkonowych łączonych za pośrednictwem łączników statycznych.

 1. Montaż okna narożnego w warstwie ocieplenia z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej
 2. Montaż dwuskrzydłowych drzwi balkonowych w systemie CBM
 3. Montaż okien aluminiowych. Ciepła Belka Montażowa.
Okna zamonotwane z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej Marebt CBM
Okna zamonotwane z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej Marebt CBM
Drzwi balkonowe zamontowane z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej Marebt CBM
Drzwi balkonowe zamontowane z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej Marebt CBM
Drzwi balkonowe zamontowane z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej Marebt CBM
Drzwi balkonowe zamontowane z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej Marebt CBM

Zaprezentowaliśmy możliwości systemu CBM we współpracy z coraz popularniejszymi żaluzjami fasadowymi.

 1. Aprel - montaż dużych okien z żaluzjami fasadowymi w systemie Ciepłej Belki Montażowej
 2. Montaż żaluzji fasadowych w warstwie ocieplenia w systemie CBM

Towarzyszyliśmy systemowi podczas trudnych i unikalnych poligonowych badań szczelności wykonywanych przez jednostkę notyfikowaną na zlecenie firm montażowych. Uzyskane wyniki okazały się być nawet lepsze od wyników badań laboratoryjnych, co świadczy o tym, że właściwie użyty, system CBM gwarantuje jeden z najwyższych możliwych do osiągnięcia poziomów rezultatów w zakresie szczelności powietrznej i wodoszczelności montażu.

 1. SZYMKO dołącza do montażowej elity
 2. APREL - szczelny montaż okien w systemie CBM

Praktyczne zastosowanie Ciepłej Belki Montażowej podczas montażu zarejestrowaliśmy i przedstawiliśmy również w postaci co najmniej kilku filmów instruktażowych dostępnych na naszym kanale You Tube.

 1. Montaż okna narożnego w systemie Ciepłej Belki Montażowej
 2. Montaż drzwi balkonowych dwuskrzydłowych w systemie Ciepłej Belki Montażowej
 3. Montaż okien w warstwie ocieplenia, poza licem muru. Test szczelności montażu.
 4. Montaż żaluzji fasadowych Selt w warstwie ocieplenia (Marbet CBM)
 5. Montaż okien z wykorzystaniem Ciepłej Belki Montażowej - CBM Marbet
 6. Montaż okien w warstwie ocieplenia. Ciepła Belka Montażowa
 7. Ciepła Belka Montażowa - badania ogniowe
 8. Aprel. Badanie szczelności montażu.

W latach 2018/2019 wiele się działo, gdy chodzi o ten system montażu. Poświęciliśmy mu wiele czasu i uwagi. Z wielu względów systemowi po prostu to się należało. W 100% polski, prosty w zastosowaniu, wszechstronny i energooszczędny, w cenie uwzględniającej ekonomicznie uzasadniony czas eksploatacji. Dzisiejsze podsumowanie nie oznacza, że całkowicie już żegnamy się z Ciepłą Belką Montażową. Z pewnością nie da o sobie tak łatwo zapomnieć, choćby dlatego, że w mocnej koalicji zaprezentuje się szerokiej publiczności podczas targów BUDMA 2020, jako uczestnik Monteriady.

Zapraszamy na targi, bo to jedna z niewielu okazji, by poznać system CBM z bliska, dotknąć, porozmawiać z twórcami i monterami, którzy stosowali go w praktyce i utwierdzić w podjętej decyzji.

reklama

Targi Budma 2020 odbędą się w Poznaniu, w terminie 4-7 luty 2020

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2020-01-02 00:00:00


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024