Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Czyste powietrze. Wymiana okien w starym budynku. SOUDAL & MAJ.R

Kwiecień 2023

Wymiana okien, zgodna z wymaganiami i wykonana z poszanowaniem zasad wiedzy technicznej, to jedno z najtrudniejszych i najbardziej kosztownych zadań montażowych. Zaniechanie i pomijanie niezbędnych do wykonania czynności albo użycie niewłaściwych materiałów, to tylko pozorne oszczędności, które obniżają jakość wykonanych prac. Nie tędy droga do czystego powietrza. Jak powinna wyglądać prawidłowa wymiana okien? Zapraszamy do obejrzenia filmu z wymiany okien w starym, stuletnim budynku.

Chcesz wymienić okna w domu lub mieszkaniu i zależy Tobie na dobrze wykonanym montażu?

Skontaktuj się z firmą MAJ.R • zadzwoń +48 603 691 870 lub napisz wiadomość

Przeciętny sezon grzewczy trwa w Polsce około pięciu tysięcy godzin. Kominy w domach zaczynają dymić mniej więcej w połowie września, a przestają około połowy kwietnia. Każdego roku, gospodarstwa domowe emitują do atmosfery około pięćdziesięciu milionów ton dwutlenku węgla.

Firma MAJ.R z Rawicza, kolejną potyczkę o czyste powietrze stoczyła w wielkopolskim Bojanowie. Zadanie polegało na wymianie starych, drewnianych okien skrzyniowych w stuletnim budynku mieszkalnym. Na pierwszy ogień, do wymiany miały pójść dwa okna znajdujące się w pomieszczeniu o kubaturze 86 metrów sześciennych, ogrzewanym piecem kaflowym.

Blower door test na początek

Przed przystąpieniem do wymiany okien, wykonano badanie szczelności pomieszczenia metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Badanie przeprowadziła Pani Katarzyna Jarocka, Europejska Certyfikowana Konsultantka i Wykonawczyni Budynków Pasywnych oraz szefowa i właścicielka firmy PASS Doradztwo Energetyczne.

Wynik badania n50, to 3,4 wymiany powietrza w ciągu jednej godziny przy ciśnieniu 50 Paskali. Przez nieszczelności, do wnętrza pomieszczenia przedostawało się w ciągu jednej godziny 295 m3 powietrza, które jesienią i zimą trzeba ogrzać do odpowiedniej temperatury energią cieplną pochodzącą z węgla spalanego w piecu kaflowym.

Certyfikat firmy Pass Doradztwo Energetyczne z badania szczelności pomieszczenia metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Blower Door Test.
Certyfikat firmy Pass Doradztwo Energetyczne z badania szczelności pomieszczenia metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Blower Door Test.

Demontaż okien

Każda wymiana okien zaczyna się od demontażu istniejącej stolarki. Ten etap, to prawdziwie brudna robota pełna technicznych niespodzianek. W tak starym budynku, odpadający tynk, sypiące się nadproża albo szkody w ościeżach okiennych, to norma. Nie wiadomo tylko, co, gdzie i kiedy odpadnie, dlatego warto mieć u boku sprawdzonego partnera, najlepiej firmę, która posiada w ofercie pełną gamę sprawdzonych materiałów montażowych. Monterzy MAJ.R wybrali do współpracy firmę SOUDAL.

Stan techniczny ościeża okiennego po demontażu drewnianego okna skrzyniowego. Przed przystąpieniem do montażu okna PVC należy dokonać niezbędnych napraw powierzchni.
Stan techniczny ościeża okiennego po demontażu drewnianego okna skrzyniowego. Przed przystąpieniem do montażu okna PVC należy dokonać niezbędnych napraw powierzchni.

Gdy opada kurz po demontażu, przychodzi pora na uprzątnięcie resztek gruzu i przywrócenie otworów okiennych do stanu umożliwiającego prawidłowy montaż okien. Krzywizny płaszczyzn węgarków wyrównano przy użyciu cienkich stalowych kątowników mocowanych do muru przy użyciu zapraw szybkowiążących. Wymiary otworów okiennych zmniejszono przy użyciu betonu komórkowego średniej gęstości i dostosowano do wymiarów nowych, jednoramowych okien z tworzywa sztucznego.

Aby przyspieszyć wiązanie materiałów wykorzystano klej poliuretanowy SOUDAL SOUDABOND TURBO. W ten sposób osiągnięto jednoczesny efekt wypełnienia, uszczelnienia oraz termoizolacji styków i połączeń mocowanych elementów. Pełną szczelność spoin muru ościeża po stronie wewnętrznej przywrócono przy użyciu powłoki uszczelniającej SOUDATIGHT LQ. Elastyczna, półpłynna masa doskonale łączy się z podłożem wypełniając i uszczelniając ubytki zaprawy w spoinach.

Montaż nowych okien w ościeżu bez parapetów zewnętrznych

W przygotowane otwory okienne wstawiono nowe okna z tworzywa sztucznego. Ze względu na brak parapetu zewnętrznego, zrezygnowano ze stosowania plastikowych listew progowych. Do podparcia konstrukcji wykorzystano klocki podporowe z litego tworzywa.

Konieczność odsunięcia płaszczyzny plastikowego okna od płaszczyzny węgarka wymusiła zastosowanie okapników mocowanych do krawędzi progów ram ościeżnic okiennych. Pod okapnik wklejono taśmę rozprężną SOUDAL SOUDABAND ACRYL, która w zastępstwie parapetu zewnętrznego stanowi pierwszą barierę uszczelnienia zewnętrznego w progu konstrukcji okiennej. Mocowania mechaniczne konstrukcji okiennej wykonano przy użyciu śrub ramowych 212 x 7,5 mm.

Szczelność przede wszystkim! Wklejanie taśmy rozprężnej SOUDAL SOUDABAND ACRYL pod okapnik. Element uszczelnienia zewnętrznego.
Szczelność przede wszystkim! Wklejanie taśmy rozprężnej SOUDAL SOUDABAND ACRYL pod okapnik. Element uszczelnienia zewnętrznego.

Trzy strefy uszczelnień połączeń okien z ościeżami

Do wykonania uszczelnień zewnętrznych, wzdłuż linii stojaków ramy ościeżnicy i nadproża, wykorzystano polietylenowe sznury dylatacyjne o średnicy dziesięciu milimetrów oraz powłoki uszczelniające SOUDALSEAL 215 LM. Sznury umieszczono w przestrzeni pomiędzy ramą ościeżnicy, a węgarkiem, a na powierzchnię sznura zaaplikowano warstwę powłoki uszczelniającej.

To klasyczne, dobre i skuteczne rozwiązanie techniczne, dopuszczone do stosowania przez Instytut techniki okiennej w Rosenheim oraz Stowarzyszenie Jakości RAL, zapewnia wysoką elastyczność połączenia okna z ościeżem oraz szczelność na przenikanie wody opadowej i powietrza.

Dla zachowania ciągłości linii uszczelnień zewnętrznych, powłokę SOUDALSEAL 215 LM nałożono również na taśmę rozprężną znajdującą się pod okapnikiem w progu okna. Przed wykonaniem termoizolacji połączenia okna z ościeżem, wewnętrzna powierzchnia taśmy rozprężnej została przykryta dodatkową warstwą powłoki uszczelniającej VAPOURSEAL.

W ten sposób pod progiem okna po stronie zewnętrznej powstała barykada o niezwykle wysokiej odporności na oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Uszczelnienie zewnętrzne od strony węgarka. Wypełnienie szczeliny dylatacyjnej sznurem polietylenowym o średnicy 10mm.
Uszczelnienie zewnętrzne od strony węgarka. Wypełnienie szczeliny dylatacyjnej sznurem polietylenowym o średnicy 10mm.

Izolację termiczną w przestrzeni szczelin dylatacyjnych wykonano przy użyciu wysoko elastycznej, nisko rozprężnej pianki SOUDAL FLEXIFOAM. Warstwa pianki o głębokości osiemdziesięciu milimetrów aplikowana na suche i przygotowane wcześniej podłoże zapewnia przenikalność cieplną połączenia na poziomie 0,5 W/(m2*K).

Do wykonania paroizolacyjnego uszczelnienia wewnętrznego i stworzenia ostatecznej bariery dla powietrza przenikającego przez połączenie okna z ościeżem wykorzystano powłokę uszczelniającą SOUDATIGHT LQ.

Sprawdzenie efektu wymiany okien

Aby określić szczelność pomieszczenia po wymianie okien i ocenić końcowy rezultat robót montażowych, Pani Katarzyna Jarocka z firmy PASS Doradztwo Energetyczne przeprowadziła porównawcze badanie szczelności metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Wynik drugiego badania n50, to 1,6 wymiany powietrza w pomieszczeniu w ciągu jednej godziny przy ciśnieniu 50 Paskali.

Przez nieszczelności, do wnętrza pomieszczenia przedostaje się w ciągu jednej godziny tylko 138 m3 powietrza. W wyniku prawidłowo wykonanej wymiany okien aż o 53% zredukowano przepływ powietrza do pomieszczenia przez nieszczelności budynku. Po wymianie okien, pomieszczenie w starym, stuletnim budynku spełnia wymagania szczelności powietrznej przewidzianej dla obiektów z wentylacją mechaniczną lub klimatyzacją. Co to oznacza w praktyce?

Certyfikat firmy Pass Doradztwo Energetyczne z badania szczelności pomieszczenia metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Kontrola wyniku. Zwiększenie szczelności pomieszczenia o 53% dzięki prawidłowej wymianie okien. Blower Door Test.
Certyfikat firmy Pass Doradztwo Energetyczne z badania szczelności pomieszczenia metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Kontrola wyniku. Zwiększenie szczelności pomieszczenia o 53% dzięki prawidłowej wymianie okien. Blower Door Test.

To oznacza, że w przeciętnych warunkach klimatycznych sezonu grzewczego spalanie węgla zostanie ograniczone o około pięćset kilogramów, a emisja dwutlenku węgla o ponad jedną tonę.  

Dużo to, czy mało? Jeżeli pomnożyć takie efekty przez liczbę okien, które należy wymienić oraz budynków, które trzeba zmodernizować, całkiem sporo. Grosz do grosza i będzie kokosza, tona do tony i będzie czyste powietrze.

Czyste powietrze – łatwe pieniądze, trudna droga

Nie zależnie od tego, czy wymiana okien odbędzie się w budynku nowszym lub starszym, prawidłowy montaż będzie zadaniem czasochłonnym, trudnym technicznie i kosztownym. Zdecydowanie bardziej kosztownym niż montaż okien we wznoszonym budynku.

Na wymianę dwóch okien w trudnych warunkach przedwiośnia, kompetentny, dwuosobowy zespół monterów firmy MAJ.R potrzebował trzydziestu roboczogodzin, używając przy tym całej gamy nowoczesnych, markowych materiałów uszczelniających firmy SOUDAL.

Jeżeli szykujecie się do wymiany okien we własnych domach lub mieszkaniach i spotkacie na swojej drodze oferty i firmy, które obiecują Wam wykonanie całości prac w jeden lub dwa dni, to bądźcie ostrożni. Jeżeli ktoś mówi, że do wymiany okien wystarczy sama pianka PUR, to nie wierzcie. Z takiej roboty czystego powietrza nie będzie.

Więcej zdjęć z tej realizacji...

Sprawdzenie stopnia szczelności konstrukcji okiennej w teście Blower Door przy użyciu wytwornicy dymu.

Sprawdzenie stopnia szczelności konstrukcji okiennej w teście Blower Door przy użyciu wytwornicy dymu.

Certyfikat firmy Pass Doradztwo Energetyczne z badania szczelności pomieszczenia metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Blower Door Test.

Certyfikat firmy Pass Doradztwo Energetyczne z badania szczelności pomieszczenia metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Blower Door Test.

Demontaż starych, drewnianych okien skrzynkowych

Demontaż starych, drewnianych okien skrzynkowych

Demontaż starych, drewnianych okien skrzynkowych

Demontaż starych, drewnianych okien skrzynkowych

Demontaż parapetu wewnętrznego

Demontaż parapetu wewnętrznego

Demontaż parapetu wewnętrznego

Demontaż parapetu wewnętrznego

Stan techniczny ościeża okiennego po demontażu drewnianego okna skrzyniowego. Przed przystąpieniem do montażu okna PVC należy dokonać niezbędnych napraw powierzchni.

Stan techniczny ościeża okiennego po demontażu drewnianego okna skrzyniowego. Przed przystąpieniem do montażu okna PVC należy dokonać niezbędnych napraw powierzchni.

Oczyszczanie otworu z pyłu, kurzu i gruzu przed przystąpieniem do napraw ościeża i przygotowania otworu do montażu nowego okna z PVC-U.

Oczyszczanie otworu z pyłu, kurzu i gruzu przed przystąpieniem do napraw ościeża i przygotowania otworu do montażu nowego okna z PVC-U.

Oczyszczanie otworu z pyłu, kurzu i gruzu przed przystąpieniem do napraw ościeża i przygotowania otworu do montażu nowego okna z PVC-U.

Oczyszczanie otworu z pyłu, kurzu i gruzu przed przystąpieniem do napraw ościeża i przygotowania otworu do montażu nowego okna z PVC-U.

Przygotowanie otworu do montażu nowego okna. Uzupełnianie ubytków w murze i dostosowanie wymiarów ościeża do montażu jednoramowego okna z PVC-U.

Przygotowanie otworu do montażu nowego okna. Uzupełnianie ubytków w murze i dostosowanie wymiarów ościeża do montażu jednoramowego okna z PVC-U.

Przygotowanie progu otworu okiennego do montażu nowego okna. Uzupełnianie ubytków w murze.

Przygotowanie progu otworu okiennego do montażu nowego okna. Uzupełnianie ubytków w murze.

Przygotowanie otworu do montażu nowego okna. Wyrównanie powierzchni węgarków.

Przygotowanie otworu do montażu nowego okna. Wyrównanie powierzchni węgarków.

Przygotowanie otworu do montażu nowego okna. Wyrównanie powierzchni węgarków.

Przygotowanie otworu do montażu nowego okna. Wyrównanie powierzchni węgarków.

Uszczelnienie spoin muru konstrukcyjnego w obrębie ościeża powłoką uszczelniającą Soudal Soudatight LQ.

Uszczelnienie spoin muru konstrukcyjnego w obrębie ościeża powłoką uszczelniającą Soudal Soudatight LQ.

Uszczelnienie spoin muru konstrukcyjnego w obrębie ościeża powłoką uszczelniającą Soudal Soudatight LQ.

Uszczelnienie spoin muru konstrukcyjnego w obrębie ościeża powłoką uszczelniającą Soudal Soudatight LQ.

Rama ościeżnicy okna z PVC-U z okapnikiem

Rama ościeżnicy okna z PVC-U z okapnikiem

Wklejanie taśmy rozprężnej SOUDAL SOUDABAND ACRYL pod okapnik. Element uszczelnienia zewnętrznego.

Wklejanie taśmy rozprężnej SOUDAL SOUDABAND ACRYL pod okapnik. Element uszczelnienia zewnętrznego.

Sprawdzenie poprawności ustawienia okna PVC-U w ościeżu okiennym. Sprawdzenie pionu i poziomu.

Sprawdzenie poprawności ustawienia okna PVC-U w ościeżu okiennym. Sprawdzenie pionu i poziomu.

Nawiercanie otworów w ramie ościeżnicy okna podczas wykonywania mocowania mechanicznego przy użyciu śrub ramowych.

Nawiercanie otworów w ramie ościeżnicy okna podczas wykonywania mocowania mechanicznego przy użyciu śrub ramowych.

Aplikacja dodatkowej powłoki uszczelniającej SOUDAL VAPOURSEAL. Dodatkowe uszczelnienie zewnętrzne połączenia okna z ościeżem w progu konstrukcji.

Aplikacja dodatkowej powłoki uszczelniającej SOUDAL VAPOURSEAL. Dodatkowe uszczelnienie zewnętrzne połączenia okna z ościeżem w progu konstrukcji.

Aplikacja dodatkowej powłoki uszczelniającej SOUDAL VAPOURSEAL. Dodatkowe uszczelnienie zewnętrzne połączenia okna z ościeżem w progu konstrukcji.

Aplikacja dodatkowej powłoki uszczelniającej SOUDAL VAPOURSEAL. Dodatkowe uszczelnienie zewnętrzne połączenia okna z ościeżem w progu konstrukcji.

Wykonanie izolacji termicznej w przestrzeni szczelin dylatacyjnych przy użyciu wysoko elastycznej, nisko rozprężnej pianki SOUDAL FLEXIFOAM.

Wykonanie izolacji termicznej w przestrzeni szczelin dylatacyjnych przy użyciu wysoko elastycznej, nisko rozprężnej pianki SOUDAL FLEXIFOAM.

Uszczelnienie wewnętrzne z zastosowaniem powłoki uszczelniającej SOUDAL SOUDATIGHT LQ

Uszczelnienie wewnętrzne z zastosowaniem powłoki uszczelniającej SOUDAL SOUDATIGHT LQ

Przygotowanie i oczyszczanie szczelin dylatacyjnych węgarka do aplikacji sznurów polietylenowych i powłoki uszczelniającej SOUDAL SOUDALSEAL 215 LM.

Przygotowanie i oczyszczanie szczelin dylatacyjnych węgarka do aplikacji sznurów polietylenowych i powłoki uszczelniającej SOUDAL SOUDALSEAL 215 LM.

Uszczelnienie zewnętrzne od strony węgarka. Wypełnienie szczeliny dylatacyjnej sznurem polietylenowym o średnicy 10mm.

Uszczelnienie zewnętrzne od strony węgarka. Wypełnienie szczeliny dylatacyjnej sznurem polietylenowym o średnicy 10mm.

Uszczelnienie zewnętrzne. Nakładanie na powierzchnię sznura polietylenowego powłoki uszczelniającej SOUDAL SOUDALSEAL 215 LM.

Uszczelnienie zewnętrzne. Nakładanie na powierzchnię sznura polietylenowego powłoki uszczelniającej SOUDAL SOUDALSEAL 215 LM.

Przygotowanie powierzchni ościeża do aplikacji powłoki uszczelniającej SOUDAL SOUDALSEAL 215 LM na taśmę rozprężną pod okapnikiem.

Przygotowanie powierzchni ościeża do aplikacji powłoki uszczelniającej SOUDAL SOUDALSEAL 215 LM na taśmę rozprężną pod okapnikiem.

Aplikacja powłoki uszczelniającej SOUDAL SOUDALSEAL 215 LM na zewnętrzną powierzchnię taśmy rozprężnej pod okapnikiem.

Aplikacja powłoki uszczelniającej SOUDAL SOUDALSEAL 215 LM na zewnętrzną powierzchnię taśmy rozprężnej pod okapnikiem.

Certyfikat firmy Pass Doradztwo Energetyczne z badania szczelności pomieszczenia metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Blower Door Test.

Certyfikat firmy Pass Doradztwo Energetyczne z badania szczelności pomieszczenia metodą pomiaru ciśnieniowego z użyciem wentylatora. Blower Door Test.

Oknotest.pl 2023-04-24 12:00:00


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024