GEALAN. Nowa listwa progowa. Niezbędny drobiazg.

19.10.2009
Udostępnij

Często zadawane jest nam pytanie, czy każde okno w dolnej części ramy ościeżnicy powinno być wyposażone w listwę progową, nazywaną też listwą podokienną lub podparapetową, bo sprzedawcy okien twierdzą, że to zbyteczne.

Nie tylko zdaniem specjalistów OKNOTEST.PL, listwa progowa jest elementem niezbędnym do zamontowania okna z zasadami aktualnej wiedzy i sztuki budowlanej. Wszystkie poważne publikacje dotyczące zasad prawidłowego montażu okien zalecają bezwarunkowe stosowanie takiego elementu, jako standardowego wyposażenia i konstrukcji okna.

Zalecenie takie można znaleźć w Instrukcji ITB nr 421/2006 "Montaż okien i drzwi balkonowych", można je znaleźć również w tak chętnie przywoływanych w Polsce opracowaniach Instytutu Techniki Okiennej w Rosenheim, jak na przykład "Leitfaden zur Montage. Der Einbau von Fenstern, Fassaden und Hausturen mit Qualitatskontrole durch das RAL - Gutezeichen. RAL-Gutegemeischften Fenster und Hausturen" oraz w katalogach produkcyjnych prawie wszystkich właścicieli systemów okiennych .

Do czego służy w oknie listwa progowa? Przede wszystkim do prawidłowego połączenia z oknem parapetów zewnętrznych i wewnętrznych oraz ich montażu zapewniającego szczelność i trwałość połączeń.

Dzięki uprzejmości firmy GEALAN możemy przedstawić czytelnikom nowy typ listwy progowej. Pierwszą i na razie jedyną w swoim rodzaju listwę progową o 5 komorach. Dzięki zastosowaniu geometrii 5-komorowej łącznik posiada lepszą izolacyjność cieplną.

Celem lepszego uszczelnienia połączenia listwy z ramą ościeżnicy zastosowano anekstrudowaną uszczelkę. W ten sposób nie wymaga się stosowania taśmy rozprężnej na styku pomiędzy płaszczyznami listwy i ramy.

Listwa progowa do systemów profili GEALAN IQ 7000 i IQ 8000
Listwa progowa do systemów profili
GEALAN IQ 7000 i IQ 8000

Jak ważnym elementem dla właściwego montażu okna jest listwa progowa, przedstawia poniższy rysunek, obrazujący dokładnie sposób jej zastosowania oraz sposób mocowania progu okna wyposażonego w listwę w ościeży okiennej.

Schemat zabudowy okna z listwą progową
Schemat zabudowy okna z listwą progową

Na rysunku wyraźnie widać jak prosto przy wykorzystaniu listew progowych połączyć parapet zewnętrzny z oknem oraz prawidłowo osadzić parapet wewnętrzny przy zachowaniu podstawowej zasady montażowej szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz. Zachowanie tej zasady umożliwiają przedstawione na rysunku grubszą czarno białą linią folie, paroszczelna od strony wnętrza pomieszczenia i parapetu wewnętrznego oraz paroprzepuszczalna od strony zewnętrznej i parapetu zewnętrznego.

Bardzo nam się podoba nowy pomysł firmy GEALAN na pięciokomorową listwę progową. Mamy tylko jedno ale…

GEALANIE przystosuj tę listwę progową do powszechnie stosowanej w Polsce grubości parapetów wewnętrznych, tak by było możliwe zgodne ze schematem montowanie wraz z nią parapetów o grubości 28 - 30 mm !!!

Bardzo prosimy w imieniu czytelników i własnym.

OKNOTEST.PL

Zobacz także