Szukaj w Oknotest.pl

reklama

TREMCO illbruck. Proste rozwiązanie trudnego problemu

Październik 2009 · Tremco illbruck Sp. z o.o.

Wielu naszym czytelnikom marka TREMCO ILLBRUCK kojarzy się z systemami uszczelnień okiennych. Słynna stała się już technologia montażu warstwowego i3, choć rzadko jest w praktyce stosowana ze względu na rzekomy znaczący wzrost ceny montażu. Rzekomy, bo to zwykła bujda mająca zniechęcić potencjalnych inwestorów.

Od niedawna, całkiem po cichutku, ILLBRUCK pokazuje kolejne rozwiązanie techniczne, które może być przełomem montażowym. Wyznaczeniem nowego standardu montażu, o który dopominaliśmy się w ubiegłym roku.

reklama

Nowinka z ILLBRUCKA to proste rozwiązanie wszelkich problemów montażowych związanych z uszczelnianiem okien w ich dolnej części, w tzw. progu okna.

Powszechnie wiadomo, że 90% reklamacji okiennych dotyczy wad i usterek spowodowanych niewłaściwym montażem, a z tej liczby na pewno 90% dotyczy przenikania zimna, wilgoci i niekontrolowanej infiltracji powietrza w progach okien.

Czytelnikom mniej zorientowanym pokazujemy poniżej możliwe skutki wad montażu okien w ich części progowej.

Błąd montażu. Zła konstrukcja okna. Przewiewy. Przecieki. Lód na oknie. Mostek termiczny.
Błąd montażu. Zła konstrukcja okna. Przewiewy.
Przecieki. Lód na oknie. Mostek termiczny.
Błąd montażu. Zła konstrukcja okna. Przewiewy. Przecieki. Lód na oknie. Mostek termiczny.
Błąd montażu. Zła konstrukcja okna. Przewiewy.
Przecieki. Lód na oknie. Mostek termiczny.
Błąd montażu. Zła konstrukcja okna. Przewiewy. Przecieki. Lód na oknie. Mostek termiczny.
Błąd montażu. Zła konstrukcja okna. Przewiewy.
Przecieki. Lód na oknie. Mostek termiczny.
Błąd montażu. Zła konstrukcja okna. Przewiewy. Przecieki. Lód na oknie. Mostek termiczny.
Błąd montażu. Zła konstrukcja okna. Przewiewy.
Przecieki. Lód na oknie. Mostek termiczny.

Widoczne na górnych zdjęciach nasiąkanie murów w obrębie progu okna i ościeży okiennej oraz zamarzanie skraplającego się powietrza na styku okna z parapetem wewnętrznym spowodowane jest występowaniem mostków termicznych powstających na skutek błędów montażu. W pokazanych sytuacjach jest wysoce prawdopodobne, że uszczelnienie termiczne i izolacja przeciwwilogociowa w obrębie progów okien jest niewystarczająca, a być może nawet jej tam nie ma. Dzieje się tak bardzo często ponieważ do rzadkości należy w nowopowstających obiektach, aby firma montująca okna montowała jednocześnie parapety zewnętrzne i wewnętrzne, co zazwyczaj wynika z zaawansowania budowy w dniu montażu stolarki.

Ciepły parapet - sposób montażu
Ciepły parapet - sposób montażu
reklama

Ten pozorny drobiazg jest przyczyną tego, że warstwa izolacji termicznej, którą do tej pory stanowiła głównie pianka PUR, jest niekompletna. Bardzo często na placach budów można zauważyć okna wiszące w powietrzu i podparte w progach cegłami oraz nieusunięte kliny montażowe. Kolejne ekipy budowlańców wykonując swoje prace nie poczuwają się do właściwego podmurowania przestrzeni pod oknami lub uzupełnienia pianki w miejscach po wyjętych klinach. Efekt oglądacie Państwo na zdjęciach!

ciepły parapet, podparapetowy blok styropianowy, przykład zastosowania
ciepły parapet, podparapetowy blok styropianowy,
przykład zastosowania

Nowy patent ILLBRUCKA, styropianowy blok podparapetowy powinien te problemy rozwiązać raz na zawsze. Wykonywany z relatywnie taniego styropianu blok to z pewnością jest i długo będzie najprostsze z dostępnych rozwiązań gwarantujących doskonałą szczelność połączenia okna z ościeżą w części progowej.

Na czym polega rewelacyjność tego rozwiązania? Na jego prostocie, trwałości i łatwości stosowania. No spójrzcie sami na zdjęcie i poniższy schemat nowego rozwiązania montażowego.

Genialna wręcz prostota w stosunku do poniższego zalecanego do tej pory sposobu montażu progu okna w ościeży okiennej.

Patent ILLBRUCKA, to odpowiednio wyprofilowany podparapetowy blok styropianowy kompleksowo załatwiający kilka istotnych i częstych montażowych problemów i błędów.

  • Eliminuje konieczność stosowania kotew lub dybli montażowych do montażu progów okien.
  • Eliminuje konieczność stosowania folii paroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych do uszczelniania progów okien.
  • Eliminuje konieczność stosowania klocków podporowych w progach okien.
  • Eliminuje konieczność poziomowania okien przy pomocy klinów. ( Nie uzupełnienie pianką PUR miejsc po klinachwyjętych w trakcie montażu parapetów jest najczęstszą przyczyną powstawania mostków termicznych w progach okien).
  • Gwarantuje odpowiednią szczelność połączenia okna z murem w newralgicznej dla prawidłowego montażu części progowej.
  • Gwarantuje odpowiednie wypoziomowanie okna bez konieczności pracochłonnego ustawiania okna w ościeży
  • Gwarantuje całkowitą poprawność montażu parapetów zewnętrznych.
  • Gwarantuje odpowiednią szczelność połączenia parapetu zewnętrznego z progiem okna.
  • Gwarantuje całkowitą poprawność montażu parapetów wewnętrznych.
  • Gwarantuje odpowiednią szczelność połączenia parapetu wewnętrznego z progiem okna.

Poniżej przedstawiamy schematyczny rysunek montażu parapetu zewnętrznego przy zastosowaniu technologii podparapetowego bloku styropianowego.

Ciepły parapet. Podparapetowy blok styropianowy. mocowanie parapetu.
Ciepły parapet. Podparapetowy blok styropianowy.
Mocowanie parapetu.
Ciepły parapet. Osadzenie drzwi balkonowych z wykorzystaniem styropianowego bloku podparapetowego
Ciepły parapet. Osadzenie drzwi balkonowych z wykorzystaniem styropianowego bloku podparapetowego
reklama

Tu się nie można pomylić! Parapet zewnętrzny zawsze będzie montowany pod progową częścią ramy ościeżnicy okna. Proste, jasne i oczywiste rozwiązanie, wymuszone konstrukcją bloku i pomysłem ILLBRUCKA.

Niewątpliwą zaletą tego pomysłu jest również możliwość jego stosowania przy montażu drzwi balkonowych. To bardzo ważne, gdyż jest to pięta achillesowa ekip montażowych. Połączone siły inwestorów, którzy zamykają budynki nie mając przygotowanych poziomów posadzek i montażystów, którym jest właściwie wszystko jedno, co, jak i gdzie montują, sprawia, że prawie wszystkie drzwi balkonowe po montażu "wiszą" w powietrzu, często podpierane od strony progu czym tylko się da.

Rozwiązanie ILLBRUCKA pozwala uniknąć tego błędu montażu. Zdjęcie po prawej stronie przedstawia schemat rozwiązania montażu drzwi balkonowych z użyciem podparapetowego bloku styropianowego.

Nie chcemy zanudzać czytelników jeszcze szczegółami technicznymi rozwiązania ILLBRUCKA, więc przedstawimy tylko kilka zdjęć, z placu budowy, żebyście mogli Państwo wyobrazić sobie podparapetowy blok styropianowy w "naturze" oraz łatwość i prostotę jego wbudowywania w ścianę budynku. W pokazanym przypadku, użyte do budowy ścian budynku pustaki ceramiczne nie wymagają warstwy docieplenia.

Montaż okien PCV z użyciem styropianowego bloku podparapetowego.
Montaż okien PCV z użyciem styropianowego bloku podparapetowego.
Montaż okien PCV z użyciem styropianowego bloku podparapetowego.
Montaż okien PCV z użyciem styropianowego bloku podparapetowego.
Montaż okien PCV z użyciem styropianowego bloku podparapetowego.
Montaż okien PCV z użyciem styropianowego bloku podparapetowego.

Czy to nie jest proste rozwiązanie trudnych problemów montażu? Naszym zdaniem jak najbardziej jest. Praktycznie w każdym nowopowstającym obiekcie, inwestor, który nie chce mieć późniejszych kłopotów z montażem stolarki powinien rozważyć skorzystanie z pomysłu ILLBRUCKA.

Oczywiście jak w każdym nowym pomyśle tak i w tym jest małe, ale… . Podparapetowy blok styropianowy ze względu na swoją konstrukcję i funkcje, które ma spełniać, musi być przygotowany do "współpracy" z konkretną odmianą kształtowników okiennych.

Trudność tej współpracy wynika z różnego kształtu dolnej części ram ościeżnic profili okiennych i konieczności indywidualnego dopasowania pionowej stopki bloku styropianowego do wyprofilowania danej odmiany kształtowników okiennych. Spójrzcie na poniższy rysunek.

Ciepły parapet - sposób montażu
Ciepły parapet - sposób montażu

Na rysunku wyraźnie widoczne jest z lewej strony frezowanie pionowej stopki bloku styropianowego, po to by dolna część kształtownika ramy ościeżnicy okna dokładnie ją obejmowała i do niej przylegała.

Tu niestety upatrujemy problemu, gdyż stosowanie podparapetowego bloku styropianowego uzależnione jest od współpracy właścicieli systemów okiennych z firmą ILLBRUCK w celu przygotowania bloku do współpracy z konkretnym systemem kształtowników okiennych.

Nie bez znaczenia dla ewentualnej popularyzacji tego taniego i praktycznego rozwiązania będzie akceptacja i uznanie tego pomysłu za pożyteczny przez wiodących producentów okien. Według nas takie rozwiązanie montażowe, jest idealnym uzupełnieniem oferty takich firm, jak OKFENS, Drutex SA czy DOBROPLAST, które są jednocześnie producentem okien i właścicielem systemu.

Piszemy o tym rozwiązaniu, bo uważamy je za praktyczną realizację naszego wołania o wyznaczanie nowych standardów montażu okien. To jest nowy standard, ciepły, szczelny i prosty. Czego chcieć więcej? Właściwie tylko zainteresowania inwestorów, bo jak znamy branżę okienną to wszelkie nowinki, nawet te pożyteczne przyjmują się trudno. Drodzy czytelnicy budujący własne domy! Pytajcie swoich dostawców okien o to rozwiązanie tak długo, aż je dla Was przygotują. W końcu to Wy płacicie za nowoczesność i nikt Wam łaski nie robi. Zacznijcie miłośnikom pianki montażowej wreszcie mówić zdecydowane nie i jeszcze raz nie, bo za podobne pieniądze można zrobić to samo, zdecydowanie lepiej! Nie dajcie się zniechęcić!!!

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2009-10-19 00:00:00 aktualizacja: 2021-11-26 03:42:07


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024