JB-D. Montaż okien po lubusku.

26.07.2010

Tak się złożyło, że w ciągu kilku ostatnich tygodni materiały do naszych artykułów poruszających tematykę montażu okien pochodziły z województwa lubuskiego i pokazywały przykłady niechlubnego partactwa. Nie chcemy, aby nasi czytelnicy odnieśli wrażenie, że w lubuskiem żadna firma nie przejmuje się jakością świadczonych usług montażowych i nie ma brygad potrafiących montować okna z PVC. Są takie, które potrafią i robią wiele, by umieć jeszcze lepiej i jeszcze więcej. Ten materiał będzie o brudnej robocie, poligonie i współpracy.

Co dwie głowy, to nie jedna

Pisząc artykuł „Okna energooszczędne. Czy to się opłaca?”, udaliśmy klienta „z ulicy” i zwróciliśmy się do pewnej lubuskiej firmy o wycenę prostej konstrukcji okiennej. Nie sądziliśmy, że ten anonimowy kontakt może mieć swój dalszy ciąg. Po publikacji materiału na naszej stronie internetowej, zadzwonił do redakcji przedstawiciel firmy dziękując za skorzystanie z usług oraz pytaniem czy widzimy możliwość szerszej współpracy w zakresie przeprowadzenia warsztatów szkoleniowych dla brygad montażowych firmy Elwiz wraz z szeroko pojętym doradztwem organizacyjno – technicznym. Jako, że nie odmawiamy współpracy żadnej firmie, która przy naszym udziale zamierza podnosić i poprawiać jakość wyrobów lub usług, a także standardy obsługi klientów, przystaliśmy na propozycję stawiając wstępnie dwa warunki. Pierwszy dotyczył udziału osób z kierownictwa firmy w otwierającym cykl spotkaniu warsztatowo-szkoleniowym, drugi miał na celu zmianę formuły szkoleniowej, z klasycznego szkolenia wiedzy, na szkolenie umiejętności. Warunki zostały zaakceptowane. Byliśmy umówieni.

Temat otwarcia: Praktyczne stosowanie łączników JB-D w montażu w warstwie docieplenia

montaż okna przy pomocy kotew j-bd
montaż okna przy pomocy kotew j-bd

Elwiz, to pierwszy w Polsce producent, który w praktyce podjął masową produkcję okien energooszczędnych z kształtowników Energeto, więc wybrany przez niego temat szkolenia wcale nas nie zaskoczył. Tym bardziej, że główny rynek zbytu na okna systemów Energeto 4000 i 5000, to na razie Niemcy, gdzie energooszczędność nie jest tylko hasłem, a przekłada się na konkretne normy obowiązujące inwestorów, producentów okien i montażystów. Tym razem jednak cel szkolenia, to rozwiązanie konkretnych problemów z zastosowaniem dolnych i bocznych konsoli JB-D wraz z kształtownikami Energeto 5000 w budowie budynku pasywnego posadowionego na fundamencie z płyt legalett z całkowicie gotową posadzką.

Naszym zdaniem prawidłowe zastosowanie proponowanych przez SFS intec mechanicznych połączeń okno – mur, systemu JB-D, wymaga przyjęcia odpowiednich założeń i rozwiązań już na etapie projektowania budynku. Decyzja o wyjściu z oknami w warstwę docieplenia podejmowana po zakończeniu wszystkich robót murowych, a czasem i posadzkowych może rodzić całkiem nieprzewidziane problemy z prawidłowym wykonaniem montażu, szczególnie w obrębie progów okien balkonowych. Po zapoznaniu się z warunkami na placu budowy i wymaganiami inwestora, nasza rada była jedna. Zbudować poligon i przećwiczyć to, co przyjdzie później wykonać na placu budowy. Manewry przewidziano na połowę lipca i to miało być nasze pierwsze bezpośrednie spotkanie z firmą Elwiz.

Pot na poligonie

Czas mamy wakacyjny, lipiec, słońce świeci, (aż za bardzo), główne drogi po remoncie, ruch taki sobie, więc pomijając fatalnie zorganizowane ronda na obwodnicy Zielonej Góry, przejazd z Poznania do Świdnicy to miła wycieczka, a jak się za chwile okaże także pożyteczna. Pierwsze spostrzeżenie - przejechać obok Elwizu łatwo, bo choć siedziba przy głównej drodze, to ukryta za drzewami, (a oznakowanie, hmm... Takie sobie). Jakoś jednak trafiliśmy. Wejście w kwiatkach. Sympatycznie. Na wejściu standardowo - „wystawka”. Aluplast we wszystkich odmianach od Ideala 4000, po Energeto 5000. Porządnie. Pytamy w recepcji o naszego dotychczasowego rozmówcę i grzecznie idziemy za panią recepcjonistką na zbiórkę, snując po cichu rozważania czy nasz strój oraz brak krawatów nie będzie szkoleniowym dysonansem. Nie był, bowiem w sali konferencyjnej całe kierownictwo firmy oraz pracownicy dwóch brygad montażowych w strojach niezobowiązujących, z rozwichrzonym włosem i ogniem w oczach zajęte było już montażem okien przy użyciu kotew systemu SFS JB-D w otworach okiennych. Na razie teoretycznie.

Elwiz. Próbna ścianka montażowa.
Elwiz. Próbna ścianka montażowa.

Krótkie powitanie i miła niespodzianka. Wszyscy obecni wiedzą, o czym będzie mowa. Widać, że niejedno okno wyprodukowali i zamontowali. Nikogo nie trzeba przekonywać do spraw podstawowych. Jakich? No takich, co zwykle, że montaż warstwowy, to jedyny prawidłowy sposób montażu okien w ogóle, a energooszczędnych w szczególe. Będzie dobrze. Teoretyczna odprawa jest krótka oraz konkretna, a zaraz po niej całym oddziałem maszerujemy na przygotowany poligon. Na prawdziwą ścianę montażową, którą za naszą namową wybudowała firma Elwiz. Nie słyszeliśmy, by je posiadali nawet najwięksi producenci okien. Elwiz posiada, bo jak szkolić umiejętności montażystów bez niej? Na klientach? To nie w Elwizie i nie z nami. Ściana montażowa, to szkolenie – marzenie. Ekipy montażowe mogą ćwiczyć nowe umiejętności, a handlowcy i sprzedawcy mogą w praktyce zobaczyć jak wygląda prawidłowy montaż. Teoria i praktyka w jednym. Żadnego gadania po próżnicy, odwołującego się bardziej do wyobraźni niż do umiejętności. To takie proste. Ćwicząc na własnym „poligonie” szanujemy nabywców okien, ich czas i pieniądze. Nie ma co ukrywać, że trenując w „firmowym zaciszu”, producenci oszczędzają także swój czas i pieniądze. Mniej pomyłek, to mniej reklamacji, a mniej reklamacji, to oszczędności. No i późniejsze bezcenne rekomendacje. Za umiejętności i profesjonalizm.

Zgodnie z naszą umową w pierwszym wcale nie łatwym szkoleniu oprócz montażystów uczestniczyli także szef produkcji, główny technolog, dyrektor marketingu i sama Pani Prezes Elwiz S.A. Zapyta ktoś, dlaczego chcieliśmy, by w szkoleniu uczestniczyła kadra kierownicza? Odpowiedź jest prosta. Dlatego, że trudno stawiać zadania podwładnym i kontrolować prawidłowość ich wykonania, jeśli nie wie się do końca, na czym one polegają. „Zamontować okno, jak to łatwo powiedzieć” zupełnie jak w piosence o kochaniu.

Sukces w boju

O tym czy opracowany przez nas i wdrożony wspólnie z firmą Elwiz sposób prowadzenia szkoleń montażowych przyniesie pożądany skutek przekonamy się niebawem. Nie będziemy chować głowy w piasek. Pojedziemy z ekipą montażową wbudowywać okna w tym budynku pasywnym. Dla zwiększenia bezpieczeństwa przedsięwzięcia przekonaliśmy do wzięcia w nim udziału Pana Krzysztofa Mataja z firmy SFS intec, któremu dziękujemy także za interesującą dyskusję techniczną na szkoleniu i wiele cennych wskazówek, o których na pewno napiszemy w kolejnych artykułach. Patrząc na zaangażowanie wszystkich w ćwiczenia na poligonie, wierzymy w sukces w boju. Wspólny sukces, bo to przecież będzie sukces od początku osiągany w sposób zespołowy, a jeśli dzięki współpracy wielu osób, na rynku pojawi się firma, w której wszyscy od portiera po prezesa będą wiedzieli, co to jest okno i jak je należy montować, to z czystym sumieniem będziemy mogli powiedzieć czytelnikom: Szukasz okien? Nie zapomnij o Elwizie z podzielonogórskiej Świdnicy albowiem oni wiedzą, co czynią.

OKNOTEST.PL

Zobacz także