Maj.R prawidłowy montaż okien w Rawiczu

11.07.2018
Udostępnij

Prawidłowy, zgodny z aktualnymi wymaganiami technicznymi montaż okien, to ciągle jeszcze usługa, o której znacznie częściej mówi się niż wykonuje, a montaż prawidłowy i sprawdzony na placu budowy, to już rzadkość nad rzadkości. Z nieukrywaną satysfakcją odnotowujemy więc fakt, że do grupy firm zainteresowanych świadczeniem usług montażu okien o najwyższej, potwierdzonej badaniami jakości, dołączyła firma MAJ.R z Rawicza, którą witamy w Programie Rekomendacji Montażu.

Co jest nie tak z tym montażem okien?

Czy wolisz kupować rzeczy poprawnie skonstruowane i dobrze działające, czy rzeczy obarczone błędami, których użytkowanie może w przyszłości nastręczyć kłopotów? To pytanie retoryczne, a odpowiedź wydaje się oczywista. Okazuje się jednak, że w przypadku montażu okien odpowiedź nie jest tak oczywista, jak by mogło się wydawać. Większość polskich inwestorów budujących domy jednorodzinne, postępuje w sposób mało racjonalny, jakby ktoś im wbudował gen samookaleczenia. Wybierając sposób montażu okien stawiają na metody tanie, ryzykowne i mało efektywne. Dlaczego? Chociaż u podstaw decyzji leży zazwyczaj cena usługi, podstawowym uzasadnieniem jest: „a bo tak się robi od lat”, „tak miałem w poprzednim mieszkaniu i było dobrze” albo „sąsiad też tak ma i nie narzeka”. Marne to argumenty, ale powszechne.

Pamiętamy z początku lat 90 ubiegłego wieku pierwsze telefony komórkowe wielkości dzisiejszego laptopa. Potem erę telefonów mobilnych wielkości słuchawki. Dzisiaj, nie ma życia bez smartfona mimo, że większość z nas potrafi wykorzystać znikomy procent możliwości tego urządzenia i spokojnie obeszłoby się bez niego. Pamiętamy samochody bez klimatyzacji, poduszek powietrznych, ABS-ów, nawigacji i dziesiątek innych gadżetów, kupowane wprost z salonu. Czy dzisiaj przyjdzie komuś do głowy myśl, by z nich wszystkich zrezygnować w imię niskiej ceny? To chyba nawet nie byłoby możliwe ze względu na przepisy dotyczące bezpieczeństwa wynikające z prawa drogowego.

Podobnie, jak w telekomunikacji oraz motoryzacji także w budownictwie i montażu okien mamy do czynienia z czymś, co powszechnie nazywa się postępem technicznym. W dokonywanych wyborach nie należy postępu tak zupełnie lekceważyć, jeśli nie w imię własnego komfortu i świętego spokoju, to choćby dlatego, że być może kiedyś nadejdą takie czasy, że gdy przyjdzie nam myśl o sprzedaży domu, nabywca zanim zacznie targować się o cenę, zapyta wcześniej o… rachunki za ogrzewanie za ostatnie kilka lat i co wtedy? Wtedy okaże się, że z montażem okien wszystko było i jest w porządku tylko nasze wybory były nietrafione, a wczorajsze pozorne oszczędności są niczym w stosunku do dzisiejszych strat i kosztów.

Montaż okien po Rawicku

Rawicz, to niespełna trzydziestotysięczne miasto na granicy województwa Wielkopolskiego i Dolnośląskiego. Z firmą MAJ.R, działającą na tym rynku od wielu lat, zetknęliśmy się po raz pierwszy zimą 2018 roku podczas prowadzonych przez portal Oknotest.pl trzydniowych sesji szkoleniowych. Miłe spotkanie, po którym nie spodziewaliśmy dalszego ciągu, aż tu nagle trach, w kwietniu otrzymaliśmy zgłoszenie firmy do Programu Rekomendacji Montażu. To było naprawdę miłe zaskoczenie. Wiele firm myśli i mówi, że potrafi montować okna, mniej skłonnych jest to sprawdzić we własnym zakresie, a jeszcze mniej chętnych poddać się zewnętrznej ocenie jakości wykonania montażu.

Dom jednorodzinny wznoszony z pustaków ceramicznych elewacja południowa
Dom jednorodzinny wznoszony z pustaków ceramicznych elewacja południowa
Dom jednorodzinny wznoszony z pustaków ceramicznych elewacja północna
Dom jednorodzinny wznoszony z pustaków ceramicznych elewacja północna

Firma MAJ.R zaprosiła nas na budowę jednorodzinnego domu mieszkalnego wznoszonego z pustaków ceramicznych przedstawiając do badań i oceny jakość wykonania montażu popularnego fixa, oszklenie stałe w ościeżnicy alumniowej o wymiarach 2550 x 1563 mm, czyli wyrób, którego wymiary przekraczały maksymalny dopuszczalny obwód i powierzchnię konstrukcji podlegającej badaniu w ramach procedur Programu Rekomendacji Montażu.

Przygotowanie oszklenia stałego do badań wodoszczelności montażu
Przygotowanie oszklenia stałego do badań wodoszczelności montażu
Oszklenie stałe gotowe do badań wodoszczelności montażu
Oszklenie stałe gotowe do badań wodoszczelności montażu

Rada w radę z Mobilnym Laboratorium Techniki Budowlanej postanowiliśmy jednak zmierzyć się z tym zadaniem ponieważ, to pierwszy w historii Programu przypadek badania szczelności połączeń oszklenia stałego z ościeżem. Firma MAJ.R całkiem nieświadomie podniosła sobie poziom trudności, bowiem popularny fix, to najszczelniejsza ze wszystkich możliwych konstrukcja okiena, a tym samym naturalna nieszczelność okna w żaden sposób nie mogła wpływać na ostateczny wynik badania. Z jednej strony to dobrze, z drugiej nie ma na co zwalić odpowiedzialności, gdy coś pójdzie nie tak, jak powinno.

Montaż wewnętrznego ekranu improwizowanej komory ciśnieniowej do badań szczelności montażu na placu budowy
Montaż wewnętrznego ekranu improwizowanej komory ciśnieniowej do badań szczelności montażu na placu budowy
Windoor tester urządzenie do badań szczelności na palcu budowy podłączone do improwizowanej komory ciśnieniowej
Windoor tester urządzenie do badań szczelności na palcu budowy podłączone do improwizowanej komory ciśnieniowej

Zbudowanie szczelnej improwizowanej komory ciśnieniowej na placu budowy zajęło nieco więcej czasu niż zwykle, a wewnętrzny ekran przymocowany do ściany robi wrażenie. Więcej szczegółów z przygotowania do tego niecodziennego badania szczelności oraz z samego badania przedstawiamy w relacji filmowej, do której obejrzenia serdecznie zapraszamy, tym bardziej, że w ramach eksperymentu po raz pierwszy zamontowaliśmy kamery także we wnętrzu komory ciśnieniowej.

Jak sprawiła się ekipa monterów firmy MAJ.R? Bardzo dobrze, o czym przekonują uzyskane, doskonałe wyniki w zakresie przepuszczalności powietrza i wodoszczelności połączeń okna z ościeżem muru konstrukcyjnego potwierdzone certyfikatem jednostki notyfikowanej Mobilnego Laboratorium Techniki Budowlanej z Wałbrzycha:

Przepuszczalność powietrza 600 Pa ≤ 0,09 m3/hm

Wodoszczelność = 100 % (brak zawilgoceń i przecieków)

Certyfikat potwierdzający osiągnięte wyniki. Maj.R.
Certyfikat potwierdzający osiągnięte wyniki. Maj.R.

Teraz przed firmą kolejne badanie niezbędne, aby uzyskać rekomendację montażu portalu Oknotest.pl potwierdzoną przez jednostkę notyfikowaną. Wydaje się, że zadaniem pierwszoplanowym, które powinno interesować właścicieli i monterów firmy MAJ.R jest zagadnienie sposobu, w jaki wykonywany jest montaż okien i optymalizacji wykorzystania materiałów. My mówimy - więcej montażowej odwagi! Już wiecie, przekonaliście się sami, że ostateczna jakość montażu bardziej zależy od sposobu użycia materiałów niż ilości, w której zostaną wykorzystane.

Dobra droga, słuszny kierunek

MAJ.R z Rawicza zrobił to, co najlepszego może zrobić każda z firm zajmujących się sprzedażą i montażem okien. Udowodnił wprost na placu budowy, że w obrębie prac, których jakość wykonania jest od niego bezpośrednio zależna, uzyskuje nie tylko efekty wymagane przepisami, ale efekty ponad przeciętne, które pokazują, że ta niewielka firma może stawać w zawody z najlepszymi i da radę. To wartościowy partner dla każdego inwestora, któremu zależy na prawidłowym montażu okien i każdego producenta okien, który chciałby, aby jego produkty były właściwie montowane. Wielu czytelników znało dotąd Rawicz z powiedzenia: „Kto nie ryzykuje w Rawiczu nie siedzi”. Pozwolimy sobie na żartobliwą parafrazę i opowiemy: Ten nie ryzykuje, kto z MAJ.R okna montuje.

OKNOTEST.PL

Zobacz także