Montaż okien na piątkę - MALTA OFFICE PARK w Poznaniu

05.11.2009

Powstający w pobliżu znanego toru regatowego na jeziorze Maltańskim w Poznaniu kompleks budynków hotelowo-biurowych realizowanych przez ECHO INVESTMENT zostanie wyposażony w aluminiowe okna i drzwi wyprodukowane i zamontowane przez PPH Jezierski z Zagnańska k.Kielc.

Chociaż w budynkach zastosowane będą okna aluminiowe, a nie okna PCV, spojrzeliśmy z bliska na technologię montażu, bo naszym zdaniem warta jest pokazania.

Postaramy się w krótkim materiale udokumentowanym zdjęciami przedstawić dlaczego zwróciliśmy uwagę właśnie na tą inwestycję i na zastosowane rozwiązania montażowe.

W kilku już artykułach w naszym serwisie gromko wołaliśmy o zachowywanie poprawnych standardów montażu stolarki okiennej. Teraz możemy pokazać przykład, że powszechnie stosowany "montaż na piankę" nie jest jedynym rozwiązaniem.

Widok ogólny na elewację jednego z budynków
Widok ogólny na elewację jednego z budynków

Proste zestawy okienne o nieskomplikowanej konstrukcji, wykonywane z ciepłego aluminium systemu ALUPROF MB 59 S, przeszklone pakietami standardowych szyb zespolonych oraz szyb antywłamaniowych.

Prosimy zwrócić uwagę na charakterystyczne czarne kołnierze wokół otworów okiennych. To specjalne folie illbruck FF 220 wykonane z EPDM z domieszką butylu. Chronią one warstwę uszczelnienia termoizolacyjnego wykonanego z pianki poliuretanowej przed nadmiernym zawilgoceniem powodującym szybką utratę właściwości izolacyjnych pianki.

Widok warstwy termoizolacyjnej i kołnierza z EPDM
Widok warstwy termoizolacyjnej i kołnierza z EPDM

Widoczna pomiędzy murem, a oknem pianka montażowa po wyschnięciu i usunięciu jej nadmiarów zostanie przykryta widocznym kołnierzem z folii EPDM.

Jest to praktyczny przykład zastosowania na budowie zasady montażu warstwowego, o którym większość sprzedawców okien i montażystów mówi, że dla uszczelnienia połączenia okna z murem jest zbędna, kosztowna i co tam tylko, byle jej nie stosować, ze szkodą dla Waszych budynków.

Pojedynczy segment okienny, widok od zewnątrz.
Pojedynczy segment okienny, widok od zewnątrz.

Jeden z elementów okiennych w zbliżeniu. Doskonale widoczne jest, uszczelnienie okna w taki sam sposób po całym obwodzie, a co najistotniejsze także na dole, w części progu okna, gdzie następuje połączenie parapetu zewnętrznego z oknem.

Przykład połączenia parapetu zewnętrznego z oknem.
Przykład połączenia parapetu zewnętrznego z oknem.

Widoczny prawidłowy sposób połączenia, parapetu zewnętrznego z oknem. KrawędĽ parapetu umieszczona poniżej linii otworów odwadniających oraz poniżej krawędzi progu ramy ościeżnicy okna. Widoczne są wkręty mocujące parapet do listwy progowej i ich rozstaw. Pod parapetem widoczne są dodatkowe wsporniki zapewniające stabilność parapetu oraz fragmenty folii EPDM uszczelniającej próg okna, na połączeniu okna z murem.

Przykład uszczelnienia szczeliny dylatacyjnej pomiędzy oknem, a warstwą docieplenia.
Przykład uszczelnienia szczeliny dylatacyjnej pomiędzy oknem, a warstwą docieplenia.

Budynek docieplany jest wełną mineralną. Wełna to materiał mozolnie wypierający wszechobecny jeszcze w tym elemencie budownictwa styropian. Nie jesteśmy serwisem zajmującym się technologiami dociepleń, więc nie będziemy rozwijać tematu, który z tych materiałów jest lepszy i dlaczego. Z punktu widzenia poprawności montażu i uszczelnienia otworów okiennych prosimy zwrócić uwagę na charakterystyczną ciemną linię pomiędzy ramą okna, a warstwą wełny mineralnej.

To paroprzepuszczalna, impregnowana, sprężona taśma poliuretanowa. Kolejny element tzw. montażu warstwowego według zasady "szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz"

Malta Office Park w nocy. Wizualizacja
Malta Office Park w nocy. Wizualizacja

A tak to będzie wyglądało po zakończeniu inwestycji. Urokliwie, nieprawdaż? Jesteśmy przekonani, że zastosowane przy realizacji tej inwestycji techniki montażu spowodują, że przyszli użytkownicy tego obiektu będą mogli się cieszyć nie tylko urokliwą lokalizacją i wyglądem budynków, ale także wieloletnim bezproblemowym użytkowaniem stolarki okiennej.

OKNOTEST.PL

Zobacz także