Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Montaż drzwi balkonowych PSK

Sierpień 2018 · WINDMAR

Czytelnicy podpowiadają nam w komentarzach, że ciągle za mało jest informacji o zasadach i sposobach wykonania prawidłowego montażu takiej, czy innej konstrukcji okiennej. Wracamy więc do montażowego abecadła. Na początek obszerna relacja filmowa z prawidłowego montażu drzwi balkonowych PSK VETREX Patio w wykonaniu ekipy monterów firmy WINDMAR z Tczewa. Jest tu wszystko, co trzeba, począwszy od przygotowania ościeży do podparcia dolnej szyny jezdnej na zakończenie montażu.

Filmowe „instrukcje” montażu

Instrukcje montażu z reguły przyjmują formę obszernych dokumentów okraszonych rysunkami technicznymi. Dla profesjonalistów, to może być strawne, inwestorzy narzekają, że mają utrudniony dostęp do takich dokumentów, a jak już dostęp mają, to po lekturze nadal… nie ogarniają montażowych tematów. Rozważając, jak pomóc wszystkim inwestorom oczekującym prawidłowego montażu okien, doszliśmy do wniosku, że najlepszym sposobem będą filmy, w których pokażemy nieomalże krok po kroku, „jak to się robi” w przypadku różnych popularnych konstrukcji okiennych. Co innego, jak o czymś tylko się czyta, a co innego, gdy można to zobaczyć. O pomoc w realizacji zadania poprosiliśmy firmy uczestniczące w Programie Rekomendacji Montażu organizowanym przez portal Oknotest.pl i Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej – jednostkę notyfikowaną, dzięki nim będziemy sukcesywnie i wprost z placu budowy prezentować prawidłowe sposoby wykonania montażu okien i drzwi balkonowych. Na początek prawidłowy montaż drzwi balkonowych uchylno-przesuwnych PSK.

Na co warto zwrócić uwagę podczas oglądania filmu? Przede wszystkim na kolejność wykonywanych prac i poziom staranności wykonania. W tym indywidualnym przypadku, ekipa monterów firmy WINDMAR z Tczewa w kolejności:

 1. Powiększa otwór ościeża drzwi balkonowych.
 2. Przygotowuje ościeże drzwi balkonowych do montażu.
 3. Ustala pozycję konstrukcji w ościeżu.
 4. Przenosi obciążenia pochodzące od ciężaru konstrukcji poprzez jej podparcie.
 5. Mocuje mechanicznie konstrukcję okienną do muru.
 6. Usuwa drewniane kliny ustalające pozycję konstrukcji.
 7. Wykonuje uszczelnienie termoizolacyjne.
 8. Wykonuje warstwę paroprzepuszczalnej izolacji zewnętrznej.
 9. Wykonuje warstwę paroizolacyjnego uszczelnienia wewnętrznego.
 10. Wykonuje mocowanie mechaniczne progu konstrukcji drzwi balkonowych.
 11. Zakłada elementy konstrukcyjne drzwi balkonowych PSK wraz z oszkleniem.
 12. Podpiera dolną szynę jezdną wykorzystując konstrukcję podwaliny progu drzwi balkonowych PSK.
 13. Sprawdza jakość wykonania i funkcjonalność drzwi balkonowych PSK.

Liczba i zakres wykonanych czynności wskazuje, że nasza filmowa „instrukcja montażu” nie będzie krótka, ale jeśli któryś z inwestorów chce dowiedzieć się, jak poprawnie montuje się drzwi balkonowe PSK powinien obejrzeć od początku do końca. W filmie znajdzie się również smakowity kąsek dla profesjonalistów. Monterzy firmy WINDMAR zastosowali oryginalne rozwiązanie techniczne w obrębie progu konstrukcji. Podwalina z purenitu o specjalnym kształcie, wykonana przez Penosli na zamówienie firmy WINDMAR, rozwiązuje problem podparcia dolnej szyny jezdnej w drzwiach balkonowych PSK oraz ułatwia mocowanie zewnętrznego fartucha EPDM pod dolną krawędzią ramy ościeżnicy. Producenci okuć stawiając wymaganie, co do podparcia dolnej szyny nie zaproponowali żadnego rozwiązania w tym zakresie, a sytuacja na budowie powoduje, że rzadko kiedy takie podparcie jest wykonywane podczas prac montażowych o ile kiedykolwiek w przyszłości w ogóle zostanie wykonane. Brak takiego podparcia w połączeniu z brakiem odpowiedniego mocowania mechanicznego w progu konstrukcji może i często prowadzi do jej odkształcania pod wpływem sił skręcających, co jest najczęstszą przyczyną utraty właściwości funkcjonalnych drzwi balkonowych PSK.

Pomysł podwaliny zastosowanej podczas montażu drzwi balkonowych PSK firmy WINDMAR, to kolejny, w krótkim okresie czasu przykład nietypowego, ale prawidłowego rozwiązania w zakresie wykonania podparcia konstrukcji okiennej opracowany przez firmę uczestniczącą w Programie Rekomendacji Oknotest.pl.

Podwalina progu drzwi balkonowych PSK – kombinacja kształtek z purenitu i systemowych poszerzeń z PVC-U
Podwalina progu drzwi balkonowych PSK – kombinacja kształtek z purenitu i systemowych poszerzeń z PVC-U
Podwalina progu drzwi balkonowych PSK – kombinacja kształtek z purenitu i systemowych poszerzeń z PVC-U
Podwalina progu drzwi balkonowych PSK – kombinacja kształtek z purenitu i systemowych poszerzeń z PVC-U

Standard jakości wykonania

Pierwsza z filmowych „instrukcji” prawidłowego montażu okien wyznacza pewien standard jakości wykonania prac montażu okien i drzwi balkonowych, standard który w naszej ocenie powinien być normą, jeśli budujecie własne domy. Z pewnością niektóre prace można wykonać inaczej, przy użyciu innych materiałów i narzędzi, jedno co pewne nie można tych prac nie wykonać o ile ktoś chce uzyskać właściwy rezultat w postaci wysokiej szczelności na przenikanie powietrza, wodoszczelności i termoizolacji połączeń okien z ościeżami. Wybór montażowej drogi należy do inwestora i powinien być dokonany ze świadomością, że jeśli z pozornej oszczędności nie zrobi się czegoś dzisiaj, przyjdzie zrobić to jutro za większą cenę, przy okazji plując sobie brodę z powodu własnej wcześniejszej niefrasobliwości.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2018-08-20 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-13 16:21:15


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2023

Strona wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu.