Szukaj w Oknotest.pl
reklama

Montaż okien z wykorzystaniem hybrydowej taśmy rozprężnej TP654 illmod TRIO 1050

Sierpień 2021 · Tremco illbruck Sp. z o.o.

Taśmy rozprężne, to produkt stosowany w montażu okien i drzwi balkonowych od 50 lat. Pierwotnym ich przeznaczeniem było tworzenie zewnętrznej, wodoszczelnej i paroprzepuszczalnej warstwy ochronnej dla połączeń powstających na styku okna z węgarkiem muru konstrukcyjnego. Obecnie, taśmy rozprężne są już produktem uniwersalnym, który jednocześnie stanowi zarówno warstwę izolacji termicznej, jak i wewnętrzną oraz zewnętrzną warstwę uszczelnień dla połączenia okna z murem konstrukcyjnym.  

Montaż okien z wykorzystaniem taśm rozprężnych

Zastosowanie podczas wykonywania robót instalacyjnych stolarki budowlanej uniwersalnych, wielofunkcyjnych taśm rozprężnych, które stanowią jednocześnie warstwę izolacji termicznej oraz chronią połączenia okien z ościeżami przed wodą opadową i przenikaniem powietrza, to jeden ze sposobów na skrócenie czasu montażu i już tylko z tego powodu powinno cieszyć się szerokim zainteresowaniem firm monterskich i inwestorów. Za naszą zachodnią granicą zastosowanie taśm rozprężnych w montażu okien rzeczywiście jest powszechne. W Polsce produkty nie zdobyły jeszcze tak dużego uznania.

reklama

Wysoki poziom właściwości użytkowych, łatwość aplikacji i wszechstronność zastosowań okazują się być niewystarczającym argumentem przemawiającym na korzyść taśm rozprężnych wobec jednoczesnej konieczności starannego przygotowania otworów okiennych do montażu. Świadomość niskiej jakości robót murarskich i brak woli do zmiany tego stanu rzeczy jeszcze przed rozpoczęciem montażu okien wydaje się być główną przyczyną ograniczającą liczbę montaży z użyciem taśm rozprężnych. W ten niezamierzony sposób zastosowanie multifunkcyjnych taśm rozprężnych stało się domeną wykonawców przykładających ponadstandardową uwagę do jakości robót montażowych już na etapie planowania i przygotowania ościeży otworów okiennych.

Wbrew dość powszechnym przekonaniom, w porównaniu do innych technik i technologii stosowanych przy wykonywaniu robót instalacyjnych, prawidłowy montaż okien z użyciem taśm rozprężnych wcale nie jest zadaniem wymagającym użycia nadzwyczajnych środków i posiadania ponadprzeciętnych umiejętności. Co do zasady całość prac przebiega dokładnie tak samo, jak w każdym innym przypadku prawidłowego montażu okien i drzwi balkonowych. Ze względu na zalety i właściwości użytkowe taśm rozprężnych skraca się jedynie całkowity czas wykonania tych prac. Zapraszamy do obejrzenia relacji z pierwszego w Polsce montażu okien z użyciem hybrydowej taśmy rozprężnej TP654 illmod TRIO 1050, najnowszego produktu w ofercie illbruck.

Jako przykład zastosowania taśm rozprężnych TP654 illmod TRIO 1050 wybraliśmy montaż oszkleń stałych, które mimo niewielkiego rozmiaru i ciężaru, wykonawca postanowił osadzić w otworach z użyciem purenitowych podwalin. Korzystając z okazji chcieliśmy pokazać, jak można rozwiązać problem uszczelnień w progowej części konstrukcji w przypadku, gdy w obrębie stojaków ram ościeżnic i nadproża pojawiają się taśmy rozprężne, a także wskazać i podpowiedzieć, że w ofercie firmy TREMCO Illbruck występuje wiele różnych materiałów uszczelniających, które można ze sobą skutecznie łączyć w celu uzyskania pożądanego rezultatu końcowego.

W tym przypadku do wykonania izolacji termicznej i warstw uszczelnień wykorzystano trzy produkty firmy tremco Illbruck - piankę PUR FM370, taśmę rozprężną TP654 illmod TRIO 1050  oraz powłokę uszczelniającą SP925.

reklama

Wykonawcą montażu jest firma BEMARES, której salony ekspozycyjne znajdują się w Rzeszowie oraz Stalowej Woli

Taśma rozprężna TP654 illmod TRIO 1050 – produkt nowej generacji

TP 654 - konstrukcja
TP 654 - konstrukcja
TP 654 - przekrój
TP 654 - przekrój

Taśma hybrydowa TP654 illmod TRIO 1050 jest połączeniem pianki poliuretanowej z aktywna folią okienną. Unikalna geometria i połączenie trzech różnych materiałów, tworzą wyjątkowe rozwiązanie uszczelniające. Wielowarstwowa konstrukcja taśmy, składająca się z impregnowanej pianki w środku, szarej pianki o zamkniętych komórkach na zewnątrz oraz umieszczonej wewnątrz przekroju aktywnej folii w kształcie fali, sprawia, ze spoina jest odporna na oddziaływania wody opadowej przy ciśnieniu prędkości wiatru 1050 Pa, co odpowiada prędkości wiatru 148 km/h.

Zgodnie z oświadczeniem producenta szczelność na przenikanie powietrza definiowana jest wartością współczynnika infiltracji „a” na poziomie 0,05 m3/[hm(daPa)2/3].

Osiągnięcie takiego poziomu szczelności wymagało zaprojektowanie taśmy od nowa, stąd inna konstrukcja od znanych dotychczas taśm w ofercie illbruck. Parametry zostały potwierdzone pod kątem RAL dla montażu okien w niemieckim instrytucie IFT-Rosenheim.

Taśma TP654 illmod TRIO 1050  jest otwarta na dyfuzję pary wodnej. Dzieje się tak za sprawą aktywnej folii o zmiennej wartości współczynnika Sd, która pozwala odprowadzić wilgoć nagromadzoną w objętości taśmy. To jedno z wymagań wytycznych do montażu okien i drzwi zewnętrznych RAL, jakie stawia się przed złączem okiennym w kontekście prawidłowego montażu.

Pod względem izolacji termicznej, spoina pozostaje sucha i funkcjonalna. Nowa taśma rozprężna firmy TREMCO Illbruck występuje tylko w dwóch rozmiarach pokrywających zakres szerokości połączeń od 6 do 30 mm. W praktyce może się to u wykonawców przełożyć na korzystne zmniejszenie stanów magazynowych składowanych taśm rozprężnych wykorzystywanych przy wykonywaniu robót instalacyjnych stolarki budowlanej.

reklama

Dzięki zastosowaniu w konstrukcji taśmy rozprężnej TP654 illmod TRIO 1050 folii o zmiennej wartości oporu dyfuzyjnego wyeliminowano pomyłki popełniane czasem przy montażu standardowych taśmy rozprężnych, a dłuższe nawet o 90% rolki zapewniają większą wydajność pracy.

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2021-08-26 00:00:00 aktualizacja: 2021-09-23 12:56:36


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2023

Strona wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu.