Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Montaż żaluzji fasadowych w warstwie ocieplenia w systemie CBM

Marzec 2019 · FIXOKNA

Żaluzje fasadowe, to jedno z urządzeń, które coraz częściej znajduje zastosowanie także w domach jednorodzinnych. Czy montaż żaluzji jest bardziej skomplikowany od montażu rolet? Jak zamontować żaluzje fasadowe do okien montowanych w warstwie ocieplenia? Zapraszamy do obejrzenia relacji z montażu żaluzji fasadowych wykonanego przez firmę FIX z Wrocławia z zastosowaniem Ciepłej Belki Montażowej, systemu montażu okien w warstwie ocieplenia, w której znajdziecie odpowiedzi na oba pytania.

Żaluzje fasadowe

Żaluzje fasadowe, to jedno z popularnych urządzeń przeciwsłonecznych, które wpasowuje się pomiędzy klasyczne rolety zewnętrzne, a urządzenia nazywane łamaczami światła. Do niedawna, żaluzje fasadowe znajdowały zastosowane raczej w obiektach użyteczności publicznej, przede wszystkim ze względu na występujące w nich wielkoformatowe rozmiary przeszkleń. Aktualnie, z tego samego powodu coraz śmielej wkraczają w sferę budownictwa jednorodzinnego. Inwestorzy indywidualni polubili konstrukcje okienne wymagające zastosowania dużych szyb. Oszklenia stałe albo konstrukcje przesuwne, to element powszechnie występujący w nowocześnie zaprojektowanych budynkach mieszkalnych. Wszędzie tam, gdzie ze względu na szerokość konstrukcji okiennych, jak i estetykę obiektu zastosowanie rolet nie wchodzi w rachubę, świetnie sprawdzą się systemy żaluzji fasadowych. Podstawową zaletą, a jednocześnie cechą odróżniającą żaluzje od rolet jest możliwość zmian kąta ustawienia piór żaluzji, a tym samym regulowany dopływ światła do pomieszczeń. W klasycznych roletach, pancerz złożony z szeregu połączonych ze sobą piór przesuwa się równolegle do płaszczyzny okna, w żaluzjach fasadowych możliwy jest przesuwny ruch piór ustawionych prostopadle do płaszczyzny okna.

Żaluzja fasadowa SELT 90 Z BOX, test sprawności działania z piórami ustawionymi prostopadle do płaszczyzny okna.
Żaluzja fasadowa SELT 90 Z BOX, test sprawności działania z piórami ustawionymi prostopadle do płaszczyzny okna.
Żaluzje fasadowe SELT 90 Z BOX zainstalowane do różnych typów okien montowanych w warstwie ocieplenia budynku z użyciem systemu Ciepłej Belki Montażowej.
Żaluzje fasadowe SELT 90 Z BOX zainstalowane do różnych typów okien montowanych w warstwie ocieplenia budynku z użyciem systemu Ciepłej Belki Montażowej.
reklama

Wielu inwestorów pyta, który z tych wyrobów jest „lepszy”, który warto zastosować podczas budowy domu jednorodzinnego. To jedno z takich pytań, na które nie ma dobrej i jednoznacznej odpowiedzi. Rolety i żaluzje fasadowe, to wyroby o zbliżonych funkcjonalnościach, każdy z nich ma swoje zalety, które potwierdza w codziennej eksploatacji, a o zastosowaniu powinny decydować indywidulane oczekiwania inwestora. Wydaje się, że w obiektach, w których przewiduje się instalację okien o przeciętnych rozmiarach, klasyczne rolety będą rozwiązaniem, które lepiej sprawdzi się w użytkowaniu, a jednocześnie bardziej odpowiadającym estetyce obiektu. Budynki, w których przewidziano zastosowanie dużych powierzchni przeszklonych, to jakby naturalne środowisko, do montażu żaluzji fasadowych.

Montaż żaluzji fasadowych w warstwie ocieplenia

Niezależnie od tego, czy konstrukcja żaluzji mocowana jest do muru budynku, czy też jest elementem samonośnym, montaż żaluzji fasadowych wymaga od ekipy monterskiej umiejętności specjalnych, ponieważ wyrób składany jest z pojedynczych elementów dopiero na placu budowy. Odkąd pojawiły się żaluzje fasadowe wyposażone w aluminiowe kasety, na przykład SELT 90 Z BOX zadanie jest nieco łatwiejsze, ale jeszcze całkiem niedawno stworzenie lepszej lub gorszej kasety żaluzji fasadowej leżało całkowicie po stronie monterów. Monterzy firmy FIX, których trzeba zaliczyć do montażowej elity, mieli swój oryginalny sposób na jej zbudowanie, ale mniej sprawnym ekipom przysparzało to wielu kłopotów, które przenosiły się później na funkcjonowanie żaluzji podczas eksploatacji i opinie inwestorów o wyrobie.

Żaluzja fasadowa SELT 90 Z BOX, jako element przeciwsłoneczny wielkowymiarowego oszklenia stałego.
Żaluzja fasadowa SELT 90 Z BOX, jako element przeciwsłoneczny wielkowymiarowego oszklenia stałego.
Warstwa termoizolacji pomiędzy kasetą żaluzji SELT 90 Z BOX, a ścianą konstrukcyjną budynku.
Warstwa termoizolacji pomiędzy kasetą żaluzji SELT 90 Z BOX, a ścianą konstrukcyjną budynku.

Montaż w warstwie ocieplenia budynku żaluzji fasadowej o konstrukcji samonośnej właściwie w niczym nie będzie różnił się od montażu żaluzji. Ośmielimy się nawet powiedzieć, że gdy montaż żaluzji odbywa się w połączeniu z Ciepłą Belką Montażową może być nawet łatwiejszy o tyle, że samoistnie rozwiązuje się pewien istotny problem związany z wykonaniem warstwy termoizolacji pomiędzy kasetą żaluzji, a nadprożem.

reklama

Wykonana z EPS o podwyższonej gęstości belka CBM staje się nie tylko elementem nośnym dla konstrukcji okiennych lecz również pierwszym, termoizolacyjnym elementem dystansowym pomiędzy kasetą żaluzji fasadowej, a murem konstrukcyjnym. W dalszej kolejności wystarczy wykorzystać powstałą przestrzeń na umieszczenie w niej kolejnych elementów termoizolacji, aby osiągnąć zamierzony efekt w postaci zredukowania mostka cieplnego do wartości nieistotnej z punktu widzenia skuteczności termoizolacji budynku. Zamiast zagłębiać się dalsze szczegóły montażu żaluzji fasadowych w warstwie ocieplenia budynku z wykorzystaniem elementów systemu Ciepłej Belki Montażowej zapraszamy do obejrzenia filmu z realizacji takiego właśnie zadania przez monterów firmy FIX z Wrocławia.

Kto film obejrzał już wie, że nie taki diabeł straszny, jak go malują za to urodziwy i całkiem praktyczny. Mówimy oczywiście o żaluzjach fasadowych, które naszym zdaniem będą krok po kroku wypierać z budownictwa jednorodzinnego klasyczne rolety o ile utrzymają się aktualne trendy projektowania. Zdajemy sobie sprawę, że nie nastąpi to jednak ani dzisiaj, ani jutro, bowiem inwestorów skłonnych skorzystać jednocześnie z najnowocześniejszych rozwiązań montażu okien i systemów osłonowych ciągle jeszcze nie jest zbyt wielu, ale ta liczba rośnie i będzie rosnąć wraz ze świadomością budujących, że poziom komfortu wznoszonych domów zależy głównie od nich samych.

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2019-03-18 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-14 14:21:48


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024