Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Narożne przesuwne drzwi balkonowe HST. Montaż.

Maj 2019 · FIXOKNA

Większość jednorodzinnych budynków mieszkalnych wznoszona jest na planie prostokąta, a czasem nawet wielu nakładających się na siebie prostokątów, co powoduje, że projektanci i inwestorzy muszą rozwiązać problem zagospodarowania i funkcjonalności obiektu w obrębie, co najmniej kilku naroży. Odkąd nastała moda na okna lub drzwi balkonowe o dużej powierzchni przeszklonej, to właśnie tego typu konstrukcje najczęściej łączy się ze sobą  i instaluje w strefie narożnej.

Połączenia konstrukcyjne z reguły przybierają postać słupków kątowych 90° albo glasscornerów, ale wraz z rosnącą popularnością systemów okien i drzwi balkonowych z aluminium pojawiają się zupełnie nowe możliwości. Zapraszamy do obejrzenia relacji z montażu unoszono-przesuwnych, narożnych drzwi balkonowych HST z aluminium wykonanego przez firmę FIX z Wrocławia. Cechą charakterystyczną tego rozwiązania jest możliwości uzyskania całkowicie otwartej przestrzeni w narożu obiektu po rozsunięciu skrzydeł konstrukcji.

reklama

Zastosowanie kształtowników i konstrukcji aluminiowych w budownictwie jednorodzinnym, to zupełnie nowy trend i zupełnie nowe możliwości, które w istotny sposób mogą wpłynąć zarówno na sposób projektowania niewielkich obiektów budowlanych, jak i sposoby montażu. Jak widać w relacji, znaczną część czasu przeznaczonego na wykonanie robót instalacji stolarki budowlanej, monterzy firmy FIX przeznaczają na „wyprodukowanie”, czy też „poskładanie” na placu budowy aluminiowej konstrukcji narożnych drzwi balkonowych HST.

Wykonanie tych czynności wymaga od wykonawców montażu coraz wyższych i zupełnie nowych kompetencji. Złożenie z pojedynczych elementów sprawnie działających narożnych drzwi balkonowych, a później poprawne zamontowanie całości, to na pewno nie to samo, co montaż gotowego produktu.

Pomijając aspekt „produkcyjny”, w relacji warto zwrócić także uwagę na sposób wykonania podparcia i termoizolacji wokół konstrukcji narożnikowych drzwi balkonowych HST z aluminium, które są częściowo wysunięte w warstwę ocieplenia budynku. Monterzy firmy FIX wykorzystali do tego Purenit i to w najprostszej możliwej formie. Płytę Purenitu pocięto na pojedyncze „belki” o odpowiednich wymiarach, które przymocowano do istniejącej podmurówki przy użyciu kleju i łączników mechanicznych podobnie, jak czyni się to w standardowych systemach montażu.

Mając na uwadze relatywnie niewielkie obciążenia powodowane przez ciężar aluminiowej konstrukcji, to oryginalne rozwiązanie zastosowane przez firmę FIX z pewnością także zda egzamin. Z kolei do uzyskania pełnej warstwy uszczelnienia termoizolacyjnego w przestrzeni szczeliny dylatacyjnej powstającej pomiędzy ramą ościeżnicy drzwi balkonowych, a murem konstrukcyjnym konieczne było wykonanie specjalnych opasek XPS wzdłuż stojaków i nadproża konstrukcji okiennej.

reklama

Niepozorna opaska, to arcyważny element w każdym przypadku, gdy inwestor z jakichś względów życzy sobie częściowego wysunięcia okien albo drzwi balkonowych poza obrys muru konstrukcyjnego. Warto pamiętać, że każdy brakujący 1 cm pianki PUR na głębokości szczeliny dylatacyjnej, powoduje pogorszenie współczynnika przenikania ciepła połączenia okna z murem, a co za tym idzie spada wartość temperatury na wewnętrznej powierzchni połączenia, co w trakcie eksploatacji może być przyczyną niekorzystnego zjawiska kondensacji pary wodnej w tym obszarze.

Reszta zadania i czynności pokazywanych w relacji, to klasyka prawidłowego montażu okien i drzwi balkonowych, której inwestorzy powinni domagać się od każdego wykonawcy. Uszczelnienia  zewnętrzne i wewnętrzne, podwalina na całej głębokości i szerokości progu narożnych drzwi balkonowych HST, elastyczna pianka PUR, nic tu dodać, ani ująć. Wszystko sprawnie i bez kłopotów, jak na markę monterów i firmy FIX przystało.

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2019-05-22 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-14 14:20:02


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024