Szukaj w Oknotest.pl

reklama

NOVOBUDOWA - dobry partner w montażu okien

Listopad 2020 · NOVOBUDOWA

NOVOBUDOWA, to marka, którą nabywcy okien w Krakowie i Małopolsce powinni poznać oraz zapamiętać ze względu na wysoki poziom kompetencji w dziedzinie techniki okiennej i montażu. W zakresie dostaw konstrukcji okiennych NOVOBUDOWA jest partnerem handlowym uznanego producenta okien z PVC-U i aluminium, firmy TEAM-PLAST ze Stradomi Wierzchniej. Osiągnięcia montażowe przedstawiamy w relacji z montażu zakończonego poligonowym badaniem szczelności.

NOVOBUDOWA - montaż okien w Porothermie

Od grudnia 2019 roku firma NOVOBUDOWA uczestniczy w Programie Rekomendacji Oknotest.pl ubiegając się o uzyskanie dwuletniej rekomendacji montażu. Warunkiem jej otrzymania jest między innymi powtarzalny, najwyższy poziom jakości usług montażowych potwierdzony wynikami poligonowych badań szczelności połączeń okien z ościeżami, wykonywanych bezpośrednio na placu budowy przez jednostkę notyfikowaną, MOBILNE LABORATORIUM TECHNIKI BUDOWLANEJ z Wałbrzycha. Wymagania są niezwykle wyśrubowane. Firma, która je spełni, potrafi montować okna. To pewne!

Obiekt, w którym wykonano montaż i badanie szczelności
Obiekt, w którym wykonano montaż i badanie szczelności

Jako przedmiot pierwszego badania rekomendacyjnego NOVOBUDOWA wskazała montaż konstrukcji typu porte-fenêtre, oszklenia stałego, TEAM BALANCE MD w kolorze antracytu, w budynku jednorodzinnym wznoszonym z pustaków ceramicznych POROTHERM. Ten popularny materiał budowlany ze względu na swoje właściwości doskonale nadaje się do budowy domu, ale robót montażowych nie ułatwia.

Ażurowa konstrukcja pustaków, ich podatność na uszkodzenia mechaniczne, głębokie zamki i wpusty oraz „standardowe” niedoskonałości wykonania prac murarskich na wcześniejszych etapach mogą znacząco utrudniać prawidłowy montaż okien.

Prawidłowy montaż okien w murze z porothermu wymaga przygotowania otworu
Prawidłowy montaż okien w murze z porothermu wymaga przygotowania otworu

Widoczny na zdjęciach sposób łączenia pojedynczych elementów muru konstrukcyjnego, a także ogólny stan techniczny ościeży jest dość charakterystyczny dla budynków jednorodzinnych wznoszonych z pustaków ceramicznych. Aby w murze o takim poziomie jakości wykonać prawidłowy montaż okien z gwarancją odpowiedniego poziomu szczelności połączeń z ościeżami niezbędne jest staranne przygotowanie otworu ościeża. Kto o to nie zadba i tego nie zrobi przekona się na własnej skórze o negatywnych skutkach zaniechania.

NOVOBUDOWA - sprawdzona jakość montażu

Firma NOVOBUDOWA, to grupa młodych kompetentnych ludzi, świadomych potencjalnych zagrożeń wynikających z zaniechania wykonania czynności z pozoru nie związanej bezpośrednio z montażem okien i drzwi balkonowych, a tym samym niedocenianej, jako czynnik istotnie wpływający na ostateczną jakość robót instalacyjnych stolarki budowlanej i ich trwałość w ekonomicznie uzasadnionym czasie.

Przystępując do wykonania zadania ekipa monterów rozpoczęła prace od wykonania napraw i przygotowania ościeża do prawidłowego montażu okien i drzwi balkonowych. Dalej poszło już, jak po sznurku, krok po kroku, etap po etapie. Cały proces montażu, aż po ocenę jakości i badanie szczelności można obejrzeć w naszej relacji z placu budowy.

Podczas oglądania filmu warto zwrócić uwagę na sekwencje działań i pewne detale, które przesądzają o jakości prac i trwałości efektów. Uzyskanie pożądanej odporności połączeń na oddziaływanie wody opadowej w progu konstrukcji wymagało usunięcia fragmentu istniejącej termoizolacji w celu skutecznego połączenia wodoodpornych warstw izolacji podwaliny i fundamentu.

Sama podwalina pod konstrukcją okienną porte-fenêtre została wykonana hybrydowo i składa się z dwóch niezależnych elementów. Podmurówki z bloczków betonu komórkowego oraz kompozytowej belki poliuretanowej. Wysokość tej dwukomponentowej podwaliny odpowiada przyszłej wysokości posadzki wewnątrz budynku, a także jej strukturze i charakterystyce cieplnej.

Po stronie wewnętrznej, bloczki betonu komórkowego, „element zimny”, stykać będą się z ciepła warstwą styropianu, a ciepła belka kompozytowa z „zimną” wylewką podłogi. Po ponownym zamocowaniu i uzupełnieniu usuniętego fragmentu ocieplenia fundamentu, przyjęte rozwiązanie skutecznie ograniczy przepływ ciepła w obrębie progu konstrukcji okiennej.

Doświadczenie ekipy monterów NOVOBUDOWY widoczne jest także przy wykonaniu połączeń mechanicznych konstrukcji okiennej z ościeżem. Do przeniesienia obciążeń wiatrem wykorzystano klasyczne stalowe kotwy montażowe.

Rozmieszczenie punktów mocowania i wykonanie mocowania zgodnie z wytycznymi RAL, co do zasady jest już wystarczające do uznania wykonania tej części robót instalacyjnych za prawidłową i wystarczającą. Mając jednak na uwadze wielkość i ciemny kolor ram ościeżnic powodujący zwiększoną absorbcję ciepła przez profile okienne, a co za tym idzie możliwą większą podatność na odkształcenia powodowane przez liniową i objętościową rozszerzalność cieplną, w środkowej części stojaków ram ościeżnic zastosowano dodatkowo śruby ramowe istotnie zwiększające sztywność połączenia.

Miarą staranności wykonania jest dodatkowa izolacja zapobiegająca infiltracji powietrza i przedostawaniu się wilgoci w obręb stalowych wzmocnień konstrukcji okiennej wykonana przy użyciu polimerowej powłoki hybrydowej w przebiegu łącznika i pod łbem śruby ramowej. Montażowy drobiazg, niby nic wielkiego, ale doskonale prezentuje poziom wiedzy technicznej i staranności wykonania. Tak to właśnie powinno wyglądać w prawidłowym montażu okien i drzwi balkonowych.

Ekipa monterów NOVOBUDOWY nowocześnie i nieschematycznie wykonała także izolację połączeń konstrukcji okiennej z ościeżem. Wykorzystano do tego środki pochodzące od dwóch różnych producentów.

W funkcjonalnej, środkowej strefie montażu do wykonania warstwy termoizolacji wykorzystano piankę poliuretanową SOUDAL SOUDAFOAM MAXI.

Uszczelnienie zewnętrzne, paroprzepuszczalne i odporne na oddziaływanie wody opadowej wykonano przy użyciu polimerowej powłoki hybrydowej SOUDAL SOUDATIGHT HYBRID.

Uszczelnienie wewnętrzne, paroizolacyjne, stanowiące ostateczną barierę dla przenikania powietrza przez połączenie stanowi powłoka z polimerów hybrydowych ILLBRUCK SP 925.

Montażowe dwa w jednym okazało się być bardzo dobrym pomysłem, co pokazało badanie szczelności wykonane przez laboratorium MLTB. Certyfikat z wynikami badania prezentujemy poniżej.

NOVOBUDOWA - certyfikat badania szczelności montażu
NOVOBUDOWA - certyfikat badania szczelności montażu

Odnotowana w certyfikacie szczelność połączeń okna z ościeżem na przenikanie powietrza na poziomie zaledwie 0,13 m3/hm przy ciśnieniu prędkości wiatru 600Pa, co odpowiada prędkości wiatru 112 km/h, to wynik ponad trzykrotnie lepszy od wymaganego w Programie Rekomendacji i aż dwunastokrotnie lepszy od wymagań stawianych przez Niemiecki Instytut Jakości RAL dla połączeń uznawanych za powietrznie szczelne!

Gdy dodać do tego zbadaną 100% szczelność połączenia na oddziaływanie wody opadowej mamy komplet, prawidłowy montaż najwyższej jakości w wykonaniu firmy NOVOBUDOWA. Tak trzymać!

Receptura

Pozwolimy sobie na całkiem nietypowe zakończenie artykułu o treści technicznej. Będzie nim wiersz Mariusza Parlickiego z cyklu „Magiczny Kraków” pod tytułem „Receptura”:

Promień słońca, cztery pióra gołębia, Kilka nutek hejnału, garść kurzu, Woda z Wisły, najlepiej ta mętna, Od kwiaciarek czerwona róża, Ziarnko kawy parzonej w Wierzynku, Trochę piwa wprost spod „Baranów”, Precel z makiem, zapach koni i tynków, Tysiąc pięćset studenckich planów, Woń kadzidła z Wawelskiej Katedry, Atmosfera „Jaszczurów” barowa, Z Nowej Huty dymu dwa kłęby,... to składniki zapachu Krakowa.

My do tej krakowskiej receptury dorzucamy dzisiaj prawidłowy montaż okien z NOVOBUDOWY.

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2020-11-27 00:00:00 aktualizacja: 2021-01-11 13:57:02


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024