Szukaj w Oknotest.pl
reklama

NOVOBUDOWA - montaż okien godny uwagi

Styczeń 2022 · NOVOBUDOWA

Prawidłowy montaż okien to działanie przemyślane i zaprojektowane w detalach. Gdy wykonawca dołoży do tego jeszcze pierwiastek kreatywności, powstają realizacje niezwykłe pod względem sposobu wykonania, jakości oraz estetyki. Firmą, w której pomysłowość doskonale łączy się z najwyższym poziomem kompetencji technicznych jest krakowska NOVOBUDOWA. Warto zobaczyć efekty takiego mariażu. Montaż okien aluminiowych w warstwie ocieplenia budynku. Tak to się teraz robi!

NOVOBUDOWA - montaż efektywny i efektowny

Montaż okien, to działanie czysto techniczne, polegające na łączeniu różnych elementów w celu osiągnięcia pożądanych rezultatów końcowych: szczelności na przenikanie powietrza, wodoszczelności oraz przenikalności cieplnej połączeń okien z ościeżami. Na tym koncentrujemy uwagę i głównie pod tym kątem oceniamy oraz opisujemy jakość wykonanych robót instalacyjnych. Większość z nich ulegnie zakryciu w trakcie dalszych prac budowlanych, dlatego można odnieść wrażenie, że estetyka wykonania wydaje się mieć dla ocen nieco mniejsze znaczenie.

Takie praktyczne podejście wcale nie oznacza, że nie potrafimy docenić i tego aspektu montażu okien i drzwi balkonowych. Wręcz przeciwnie. Ciekawie wykonany, prawidłowy montaż okien może i powinien być równie efektywny, co efektowny. Doskonały przykład takiego połączenia znaleźliśmy w podwarszawskim Nadarzynie, w którym krakowska NOVOBUDOWA wykonała montaż aluminiowych okien i drzwi balkonowych w warstwie ocieplenia ścian konstrukcyjnych 3W budynku jednorodzinnego.

Efekt finalny - prawidłowo zamontowane okna aluminiowe w warstwie ocieplenia budynku, z wykorzystaniem systemu Ciepłej Belki Montażowej Marbet CBM
Efekt finalny - prawidłowo zamontowane okna aluminiowe w warstwie ocieplenia budynku, z wykorzystaniem systemu Ciepłej Belki Montażowej Marbet CBM

W obiekcie, w którym przewidziano wykonanie trójwarstwowych ścian konstrukcyjnych, zewnętrzne płaszczyzny wielkoformatowych aluminiowych okien i drzwi balkonowych należało wynieść w warstwę ocieplenia na odległość 200 mm. Zadanie tylko z pozoru wydaje się być proste do wykonania, bo „gotowych” systemów montażu pozwalających instalować okna w takiej odległości od muru konstrukcyjnego za wiele nie ma, a te które są, dość rzadko albo warunkowo wykorzystuje się w przypadku takich granicznych zakresów zastosowania.

Trudny technicznie montaż, to doskonała okazja, by wykonawca mógł wykazać się inwencją wykonania. Firma NOVOBUDOWA pokazuje, że potrafi myśleć i działać w sposób nieszablonowy. Na budowie zastosowano ciekawą kombinację autorskich podpór i elementów mocujących oraz materiałów termoizolacyjnych i uszczelniających pochodzących z różnych sprawdzonych w praktyce systemów montażu okien. Co ostatecznie wyszło z takiego połączenia można zobaczyć w relacji filmowej. Co rzadkie i ciekawe, można z niej również dowiedzieć się, dlaczego zastosowano takie, a nie inne rozwiązania.

Dwa zagadnienia warte są szczególnej uwagi. Pierwsze, to sposób wykorzystania elementów systemu Ciepłej Belki Montażowej. Mieliśmy przyjemność towarzyszyć temu systemowi montażu od chwili powstania. Relacjonowaliśmy badania na potrzeby Krajowych Ocen Technicznych, a nawet sami sprawdzaliśmy jego przydatność w badaniach szczelności montażu na placu budowy.

To co zawsze podkreślaliśmy i uważaliśmy za najważniejsze, to niebywała elastyczność zastosowania i wręcz nieograniczone możliwości wykorzystania elementów systemu do wykonywania robót instalacyjnych stolarki budowlanej w sposób… przez system nieprzewidziany.

Belki CBM, to świetny materiał dla każdej firmy monterskiej, a nawet sprawnego inwestora majsterkowicza, który chce samodzielnie montować okna prawidłowo, a jednocześnie nieszablonowo. Tę cechę i zaletę wykorzystała NOVOBUDOWA, traktując styropianowe belki firmy MARBET wyłącznie, jako „ciepłą” obudowę aluminiowych okien i drzwi. Obudowa zapewnia całkowite przeniesienie sił od projektowanego obciążenia wiatrem oraz optymalny przebieg izoterm na połączeniu okien z ościeżami, a jednocześnie stanowi strefę wolną od obciążeń działających równolegle do płaszczyzny konstrukcji okiennych. Dobrze pomyślane i dobrze wykonane.

Efekt finalny - widok od środka
Efekt finalny - widok od środka
Efekt finalny - widok od środka
Efekt finalny - widok od środka

Drugim zagadnieniem godnym uwagi i podkreślenia jest profesjonalne podejście firmy NOVOBUDOWA w zakresie dostosowania właściwości oszklenia konstrukcji okiennych do przewidywanego obciążenia elewacji budynku promieniowaniem słonecznym. Niewiele jest jeszcze firm handlowych i wykonawców robót montażowych, którzy w swoich codziennych działaniach stosują rozwiązania równoważące nieoczywiste, lecz narastające negatywne skutki postępujących zmian klimatycznych.

Jedną z takich zmian, jest rosnące obciążenie elewacji budynków promieniowaniem słonecznym, które może być powodem pękania niewzmocnionego termicznie szkła sodowo-wapniowo-krzemianowego, z którego wytwarzane są standardowe pakiety szyb zespolonych.

Wyposażenie wielkoformatowych konstrukcji aluminiowych w pakiety szyb zespolonych wykonanych ze szkła hartowanego nie tylko wpływa pozytywnie na większe bezpieczeństwo użytkowania obiektu przez przyszłych mieszkańców, ale przyczynia się do ograniczenia, a właściwie w praktyce wyklucza możliwość samoistnego pękania szkła pod wpływem naprężeń termicznych.

NOVOBUDOWA - patent na prawidłowy montaż okien

Montaż okien, to temat nieustanie wałkowany w branżowych i społecznościowych mediach. W czasie, gdy „znawcy” publicznie i nie zawsze mądrze dyskutują, spierając się o rzeczy nieistotne, profesjonaliści po prostu robią swoją robotę pod hasłem: Prawidłowy montaż zawsze, wszędzie, dla wszystkich.

Gdyby usługi montażowe podlegały ochronie patentowej, krakowska NOVOBUDOWA mogła by się ubiegać o uzyskanie „patentu na prawidłowy montaż okien”. Praktyczne zastosowanie kreatywnych rozwiązań technicznych, prowadzące do uzyskiwania ponadprzeciętnych rezultatów potwierdzonych w badaniach szczelności na placu budowy stawia tę firmę w ścisłej czołówce sprzedawców i wykonawców robót instalacyjnych stolarki budowlanej w Polsce. Bez dyskusji.

Andrzej Błaszczyk 2022-01-11 00:00:00 aktualizacja: 2022-01-11 10:59:36


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2023

Strona wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu.