Okno nietypowe w purenitowej ramie nośnej

06.05.2019

Gdyby kogokolwiek zapytać z jakich elementów składa się okno niezawodnie usłyszelibyśmy, że okno składa się z ramy ościeżnicy, skrzydła, szyb oraz okuć. Mało kto może wyobrazić sobie okno o innej konstrukcji. Otacza nas całe mnóstwo standardowych okien, więc tym ciekawsza wydaje się nam relacja z montażu bardzo, ale to bardzo nietypowego okna, które składa się wyłącznie… z szyby! Na dodatek szyby zainstalowanej w warstwie ocieplenia budynku i to w odległości aż 50 cm od lica muru konstrukcyjnego. Jak zamontować szybę w warstwie ocieplenia, by powstało okno? Oryginalny pomysł i projekt rozwiązania powstał w firmie MULTIKO z Bielska-Białej, a zrealizowany został na placu budowy przez firmową ekipę monterów pod kierownictwem Damiana Michalaka.

Budowa domu, to dla wielu inwestorów nie tylko życiowa konieczność lecz w jakimś stopniu także realizacja własnych marzeń. Nic zatem niezwykłego, że realizując własne marzenia chcieliby, aby były one spełnione bez nadmiernej liczby kompromisów. W opisywanym przypadku trudno dziwić się inwestorowi, że zapragnął mieć w domu okno, które będzie… punktem widokowym dla podziwiania urody przepięknego Beskidu Śląskiego. Taki widok za oknem, to nieprzeliczalna w pieniądzu wartość dodana, więc jesteśmy skłonni przyznać rację, że każdy skrawek ramy, czy skrzydła okiennego jest tu zwyczajnie zbędny.

Spełnienie marzenia inwestora wcale nie było tak łatwe, jak może wydawać się po obejrzeniu filmu. Wiele firm poddałoby się tylko słysząc o pomyśle wyniesienia w warstwę ocieplenia dwukomorowej szyby zespolonej o wymiarach 2500 x 1500 i osadzenia jej tam bez użycia jakiejkolwiek ramy ościeżnicy. Dla MULTIKO była to przysłowiowa woda młyn, inspiracja, a zarazem ciekawe wyzwanie, jakiego z pewnością nikt przed nimi w Polsce nie podjął i nie zrealizował.

Wykorzystując wiedzę i doświadczenie z zakresu montażu okien z PVC-U oraz fasad aluminiowych powstał nietuzinkowy, kreatywny projekt konstrukcji okna, w którym elementem nośnym dla szkła są płyty Purenit oparte zarówno o mur konstrukcyjny budynku, jak i specjalnie wykonaną stalową konstrukcję nośną. Do zamocowania szyby zespolonej o specjalnej konstrukcji użyto środków stosowanych przy montażu fasad strukturalnych.

Aplikacja warstwy hydroizolacyjnej na ramę
Aplikacja warstwy hydroizolacyjnej na ramę

Firmie i monterom MULTIKO gratulujemy, tym razem nie z powodu rozmachu realizacji, ale wykazanej inwencji i kreatywności projektu, który z pozoru prosty, zawiera w sobie jednak wiele najnowszych i najnowocześniejszych środków i sposobów montażu świetnie połączonych w celu wykonania prawdziwej montażowej perełki spełniającej marzenie inwestora, okna z widokiem na góry, prostego w formie, lecz wielce nietypowego.

Naszym zdaniem w tym montażowym pomyśle tkwi całkiem spory potencjał, bo domów ze świetnym widokiem za oknem na pewno wiele. Inwestorów, którzy marzą, by stał się ozdobą domu odsyłamy do MULTIKO z Bielska-Białej, bo to firma, która potrafi spełniać takie marzenia.

OKNOTEST.PL  

Zobacz także