Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Powłoki uszczelniające Soudatight - przełom w montażu okien

Październik 2018 · FIXOKNA

Ogłaszanie przełomu w montażu okien, gdy na polskich budowach króluje pianka PU może wydać się nieco przedwczesne, ale naszym zdaniem coś wisi w powietrzu i tylko kwestią czasu jest, aby taki przełom nastąpił dzięki powłokom uszczelniającym. Folie i taśmy rozprężne pójdą w odstawkę, bo dzięki nowym materiałom, prawidłowe wykonanie uszczelnień stanie się proste, szybkie i wygodne, jak nigdy dotąd, aż wstyd nie skorzystać.

Polska premiera powłok uszczelniających Soudatight

Polską premierę powłok uszczelniających SOUDATIGHT zawdzięczamy firmom FIX z Wrocławia i MULTIKO z Bielska-Białej, uczestnikom Programu Rekomendacji Oknotest.pl. Podczas wizyty na targach w Norymberdze zainteresowały się prezentacjami zastosowania nowych powłok uszczelniających, które odbywały się na stoiskach producentów materiałów stosowanych w montażu okien. W ten sposób dotarliśmy do firmy SOUDAL, z którą umówiliśmy się na praktyczny pokaz zastosowania powłok SOUDATIGHT na placu budowy. Pierwszy w Polsce montaż okien w budynku jednorodzinnym z obustronnym uszczelnieniem połączeń okien z ościeżami przy użyciu nowych powłok uszczelniających wykonała w okolicach Jelcza, firma FIX z Wrocławia. To co najciekawsze, to możliwość wyboru sposobu aplikacji. Można pędzlem wprost z wiaderka. Można pistoletem, ale można też natryskowo z wykorzystaniem sprężonego powietrza. Zapraszamy do obejrzenia relacji o nowatorskich sposobach wykonania uszczelnień w montażu okien:

reklama

Zgodnie z wymaganiami Kodeksu cywilnego oraz Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, prawidłowo wykonane połączenie okna z ościeżem, w dniu zakończenia montażu, powinno być wodoszczelne i nieprzepuszczalne dla powietrza, a temperatura na jego wewnętrznej powierzchni powinna uniemożliwiać kondensację pary wodnej powodującą rozwój grzybów pleśniowych.

Profesjonaliści wiedzą, że spełnienie tych warunków wymaga wykonania nie tylko warstwy termoizolacyjnej z pianki PU, ale również zabezpieczenia tej warstwy materiałami wodoodpornymi i paroprzepuszczalnymi od strony zewnętrznej oraz materiałami wodoodpornymi i paroizolacyjnymi od strony wewnętrznej. Do tej pory zewnętrzne i wewnętrzne izolacje połączenia okna z ościeżem wykonywano przy użyciu odpowiednich kombinacji folii, taśm rozprężnych, a od niedawna także powłok uszczelniających. Aby uzyskać pożądane efekty, co do wymaganej szczelności konieczne było czasochłonne przygotowanie ościeży, a później konstrukcji okiennych. Nie mamy wątpliwości, że dwustronne stosowanie powłok uszczelniających może wydatnie przyczynić się do skrócenia czasu montażu, jak i zmniejszenia pracochłonności. Co oczywiste, ekipy monterskie muszą wcześniej poznać właściwości nowych materiałów oraz wybrać i opanować najbardziej odpowiedni sposób ich aplikacji w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych. Nie mniej przed profesjonalnymi ekipami monterskimi otwiera się zupełnie nowa droga, którą warto poznać.

Powłoki uszczelniające SOUDATIGHT

SOUDATIGHT HYBRID - elastyczna gazo- i wodoszczelna paro-przepuszczalna membrana na bazie dyspersji polimerów hybrydowych dedykowana do zastosowań fasadowych. Nie zawiera rozpuszczalników i izocyjanianów. Ma doskonałą przyczepność do wszelkich typowych podłoży budowlanych nie należy jej stosować do PE, PP, teflonu, szkła i materiałów bitumicznych.

SOUDATIGHT LQ - elastyczna gazo- i paroszczelna membrana na bazie dyspersji tworzyw sztucznych. Dzięki wzmocnieniu z włókien rozproszonych skutecznie mostkuje pęknięcia i szczeliny do 2 mm.

reklama

SOUDATIGHT SP - elastyczna gazo- i paroszczelna membrana na bazie dyspersji tworzyw sztucznych przeznaczona do aplikacji za pomocą agregatu natryskowego bezpośrednio z opakowania.

SOUDATIGHT SP GUN - elastyczna gazo- i paroszczelna membrana na bazie dyspersji tworzyw sztucznych przeznaczona do aplikacji za pomocą standardowego pistoletu natryskowego do mas gęstych.

Powłoki uszczelniające, czy to ma przyszłość?

Z pewnością wielu czytelników zainteresowanych problematyką prawidłowego montażu zadaje sobie teraz pytanie, jak zachowują się powłoki uszczelniające na placu budowy? Czy to rozwiązanie lepsze od klasycznych folii i taśm rozprężnych? Jakie wyniki w zakresie szczelności powietrznej i wodoszczelności można dzięki nim osiągnąć? My już znamy odpowiedzi na te pytania, bo firma BEMA-RES z Rzeszowa, zachęcona efektami premierowego montażu, podjęła decyzję o wykonaniu poligonowych badań szczelności montażu w ramach Programu Rekomendacji Montażu Oknotest.pl, a do badań przyłączyła się również firma SOUDAL. W ten sposób Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej z Wałbrzycha – jednostka notyfikowana poddała surowemu egzaminowi aż dwie konstrukcje okienne. Mamy już pełne sprawozdania, które przedstawimy w najbliższym czasie. Uchylając rąbka tajemnicy powiemy tylko, że wyniki są… zaskakujące, a kto ciekawy niech zagląda na naszą stronę albo tablicę FB.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2018-10-25 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-14 14:17:23


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024