Szukaj w Oknotest.pl
reklama

Aluminiowe, przesuwne drzwi tarasowe HST. Prawidłowy montaż, krok po kroku!

Grudzień 2021 · Studio Okien Dardziński

Czas wyjątkowo sprzyja aluminiowym konstrukcjom okiennym. Rzadko zdarza się, by ekonomia tak zgodnie szła pod rękę z architekturą, jak to ma miejsce w ciągu kilku ostatnich lat. Z jednej strony nabywcy skłonni są wydać więcej na drzwi balkonowe, z drugiej pojawił się trend na projektowanie ścian konstrukcyjnych budynków mieszkalnych ze znaczącym udziałem powierzchni przeszklonych. Nadeszły „złote czasy” dla aluminiowych, przesuwnych drzwi tarasowych HST.

HST, drzwi tarasowe z widokiem

W doborze drzwi balkonowych do domów i mieszkań funkcjonalność oraz użyteczność często przedkładamy nad względy estetyczne. Są jednak przypadki, w których takie praktyczne podejście jest niebywale trudne. Uczestnicząc w realizacji zadań montażowych, bywamy na działkach budowlanych położonych w tak urokliwych miejscach, że eksponowanie widoku za oknem staje się wręcz… obowiązkowe. To właśnie dla takich przypadków wydają się być stworzone wielkoformatowe drzwi tarasowe HST.

Etap montażu - mocowanie mechaniczne konstrukcji drzwi tarasowych do muru
Etap montażu - mocowanie mechaniczne konstrukcji drzwi tarasowych do muru

Znoszenie barier architektonicznych oraz zgrabne łączenie funkcji powierzchni użytkowej budynku ze strefą natury i wypoczynku, to dwa zadania, które drzwi tarasowe HST pełnią niemal niezauważalnie. Chociaż mają czasami ogromne rozmiary i wagę jest w nich element konstrukcyjnej lekkości. Co ciekawe, element tym bardziej zauważalny im drzwi są większe.

Zanim jednak będziemy cieszyć się widokiem i zaletami drzwi tarasowych HST, najpierw trzeba je prawidłowo zamontować. Zadanie wcale nie jest łatwe i w każdym przypadku wymaga indywidualnego planowania, a czasem nawet projektowania. Nie istnieje coś takiego, jak jeden wzorcowy sposób na montaż drzwi tarasowych HST. Architekci nie ułatwiają zadania wykonawcom.

W bryłę budynku łatwo wpisać dowolną konstrukcję okienną, a później przenieść ją do zestawienia stolarki, ale zaprojektować detale wykonawcze, to już co innego. Dlatego jeśli macie w projektach drzwi tarasowe HST warto od razu szukać partnera, który ma odpowiednie doświadczenie i umiejętności w realizacji tego typu montażu. Jedną z takich firm jest bez wątpienia firma STUDIO OKIEN DARDZIŃSKI z Giżycka.

Efekt finalny - prawidłowo zamontowane aluminiowe drzwi tarasowe HST
Efekt finalny - prawidłowo zamontowane aluminiowe drzwi tarasowe HST

Montaż drzwi tarasowych HST Aliplast Monorail

Wczesną jesienią mieliśmy przyjemność towarzyszyć monterom firmy STUDIO OKIEN DARDZIŃSKI podczas montażu aluminiowych drzwi tarasowych systemu ALIPLAST MONORAIL. Całkowity wymiar konstrukcji: Szerokość 6 850 mm ; Wysokość 2 430 mm. Ponad 16,5 m2, to spory kawał okna. Trzeba wiedzieć, jak z nim postępować.

Z naszej wizyty na budowie powstała relacja, w której prezentujemy sposób montażu tak dużej konstrukcji okiennej. Warto obejrzeć, aby bez zbędnych szczegółów prześledzić krok po kroku wszystkie czynności ważne dla prawidłowego montażu unoszono-przesuwnych drzwi tarasowych HST z aluminium.

Uwagę zwraca sposób wzmocnienia konstrukcji progu drzwi tarasowych. Wykorzystano do tego celu belkę z kompozytu poliuretanowego. W tym zastosowaniu nie stanowi ona elementu bezpośrednio przenoszącego siły pochodzące od ciężaru drzwi i obciążeń eksploatacyjnych. Za przeniesienie obciążeń odpowiadają klasyczne klocki podporowe. Przemyślane działanie ekipy montażowej miało za zadanie stworzenie szczeliny dylatacyjnej pomiędzy murowaną podwaliną, a progiem, co umożliwia wykonanie dodatkowej warstwy izolacji termicznej. W efekcie należy spodziewać się ograniczenia strat ciepła zarówno do gruntu, jak i do otaczającego powietrza zewnętrznego.

Montaż fartucha EPDM stanowiącego element hydroizolacji po stronie zewnętrznej
Montaż fartucha EPDM stanowiącego element hydroizolacji po stronie zewnętrznej

Ze względu na kategorię terenu w jakiej zlokalizowany jest obiekt, ekipa firmy STUDIO OKIEN DARDZIŃSKI zastosowała mieszany, hybrydowy, sposób mocowania mechanicznego. Wykorzystano w tym celu zarówno elementy złączne w postaci kotew stalowych, które mocowane są do konstrukcji budynku przy użyciu kołków rozporowych, jak i śruby ramowe.

Taki sposób mocowania powinien zapewnić lepsze przenoszenie sił działających w kierunku prostopadłym do płaszczyzny drzwi pochodzących od obciążeń wiatrem, jak i potencjalnie możliwych sił wynikających z ruchu budynku oraz cieplnej rozszerzalności liniowej kształtowników aluminiowych. Hybrydowy sposób mocowania rozwiązuje problem wynikający z konieczności wykonania nieco szerszych szczelin dylatacyjnych w obrębie nadproża, przewidzianych przez projektanta ze względu na wymiary i możliwe wzajemne oddziaływania elementów.

Wodoodporne, paroprzepuszczalne uszczelnienie w zewnętrznej strefie montażu wykonano przy użyciu folii. Paroizolacyjne uszczelnienie w wewnętrznej strefie montażu zapewniają powłoki uszczelniające na bazie MS Polimerów. Poligonowe badania szczelności połączeń okien z ościeżami wykonywane przez firmę STUDIO OKIEN DARDZIŃSKI potwierdzają, że jest to jedna z najskuteczniejszych kombinacji w zakresie doboru materiałów uszczelniających zapewniająca w zakresie ciśnienia prędkości wiatru do 600 Pa, co odpowiada prędkości wiatru 112 km/h, pełną szczelność na przenikanie wody opadowej do wnętrza pomieszczeń oraz szczelność powietrzną połączeń na poziomie współczynnika infiltracji a ≤ 0,1 m3[hm(daPa)2/3].

Montaż okien – profesjonalnie i prawidłowo

Świetnie się składa, gdy trendom w projektowaniu i oczekiwaniom inwestorów odpowiadają kompetencje montażowe wykonawców robót instalacyjnych stolarki budowlanej. Wtedy mamy komplet tego, co jest potrzebne do profesjonalnego i prawidłowego wykonywania usług w zakresie montażu okien i drzwi balkonowych, w tym tak trudnych i złożonych montaży, jak w przypadku wielkoformatowych, aluminiowych drzwi tarasowych. Firma STUDIO OKIEN DARDZIŃSKI z Giżycka w pełni potwierdziła swoją przynależność do krajowej elity montażowej, co powinno zainteresować w tej okolicy każdego, komu marzą się drzwi tarasowe HST z widokiem.

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...
OKNOTEST.PL © 2007 - 2023

Strona wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu.