Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Przygotowanie otworów okiennych do montażu - czy warto?

Lipiec 2021

Mój dom ma być „ciepły”! Tego oczekuje większość inwestorów budujących domy jednorodzinne. Oczekując ciepła, niewielu zwróci jednak uwagę na poziom szczelności budynku. To niebywałe, jak rzadko kojarzy się szczelność powietrzną obiektu z przyszłym komfortem cieplnym pomieszczeń i wielkością nakładów na ogrzewanie domu. Podobnie jest z montażem okien. „Likwidujemy” mostki cieplne, a o przenikaniu powietrza przez połączenia okien z ościeżami myśli się mało, za co później słono się płaci.

Czy mur konstrukcyjny budynku jest szczelny?

W punkcie 2.3.1 załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie stwierdza się, że w budynku mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego, użyteczności publicznej i produkcyjnym przegrody zewnętrzne nieprzezroczyste oraz połączenia okien z ościeżami należy projektować i wykonywać pod kątem osiągnięcia ich całkowitej szczelności na przenikanie powietrza.

reklama

Mur konstrukcyjny budynku, to zewnętrzna przegroda nieprzezroczysta. Zgodnie z wymaganiami należy ją zaprojektować i wykonać tak, by osiągnąć całkowitą szczelność na przenikanie powietrza. Inwestorzy zajęci kontrolą postępu prac na budowie rzadko zwracają uwagę na taki „drobiazg”, jak szczelność powietrzna muru konstrukcyjnego. Można iść o zakład, że wielu z nich patrząc na ładne i równe spoiny muru skłonna będzie twierdzić, że mur konstrukcyjny jest powietrznie szczelny.

Dzięki uprzejmości, zaangażowaniu i technicznym kompetencjom firmy MAJSTEREK z Żywca mogliśmy wziąć udział w unikatowym i wyjątkowym badaniu szczelności muru konstrukcyjnego wykonanym przez Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej na placu budowy. Zobaczcie sami, czy mur konstrukcyjny budynku mieszkalnego w stanie surowym jest szczelny na przenikanie powietrza.

Podczas badania sprawdziliśmy szczelność powietrzną losowo wybranego fragmentu muru konstrukcyjnego o powierzchni 1 m2. Na pierwszy rzut oka jakości robót murarskich nie wiele można zarzucić, dlatego efekty i wynik badania mogą być sporym zaskoczeniem. Mur konstrukcyjny w stanie surowym, to… powietrzne sito, przez które powietrze przedostaje się bez najmniejszego problemu.

Laboratoryjne urządzenia badawcze i pomiarowe MLTB mogą wytworzyć ciśnienia przekraczające 3000 Pa. W badaniu osiągnęliśmy ciśnienie badawcze na poziomie zaledwie 250 Pa. Dlaczego tylko tyle?

reklama

Powodem jest brak szczelności i swobodny przepływ powietrza przez przegrodę. Przy tak niewielkim ciśnieniu odpowiadającym prędkości wiatru 72 km/h przez badany fragment muru przedostawało się w ciągu 1 godziny ponad 90 m3 powietrza. Wniosek z badania wydaje się więc oczywisty, szczelność muru konstrukcyjnego w stanie surowym na przenikanie powietrza, to iluzja. Jak temu zaradzić?   

Już słyszymy głosy, które stwierdzą, że tynk wewnętrzny, ocieplenie i tynk zewnętrzny załatwią ostatecznie i w całości problem szczelności powietrznej muru konstrukcyjnego. To nie jest takie proste. Ocieplenie i tynk zewnętrzny nie uszczelnią spoin muru konstrukcyjnego, bo nie są z nim ściśle związane.

To sytuacja podobna do tej, gdy na dziurawą skarpetę założymy but. Dziury w skarpecie nie widać, ale nikt rozsądny nie powie, że znikła. Warstwy ocieplenia i tynku nałożone na mur ograniczą objętość strumieni powietrza, ale przepływu nie wyeliminują. Dowodów na to każdy znajdzie bez liku.

Wystarczy wspomnieć o ruchach powietrza wyczuwalnych w pobliżu gniazdek elektrycznych albo w innych miejscach, w których podczas prac budowlanych następuje ingerencja w strukturę muru konstrukcyjnego. Czy jest zatem bardziej efektywny sposób na poprawę szczelności ścian konstrukcyjnych?

Jedną z możliwości prezentują monterzy firmy MAJSTEREK. Na ile okazała się być skuteczna możecie przekonać się oglądając kolejny film z badania wykonanego przez laboratorium MLTB.

Tym razem zbadaliśmy szczelność powietrzną losowo wybranego fragmentu muru konstrukcyjnego o powierzchni 1 m2 wcześniej przygotowując jego powierzchnię. Ścianę konstrukcyjną od strony wewnętrznej i zewnętrznej pokryto cienką warstwą kleju.

reklama

Na tak przygotowanej ścianie udało się uzyskać niewiele większe ciśnienie badawcze, bo urządzenia odnotowały poziom nieco ponad 300 Pa, ale jednocześnie całkowicie wyeliminowano przepływ powietrza przez badany fragment muru. Osiągnięto zatem pożądany efekt końcowy, radykalnie zwiększając szczelność powietrzną muru konstrukcyjnego.

Przygotowanie otworów okiennych do montażu

Otwór okienny, to nic innego jak część muru konstrukcyjnego. Bardzo specyficzna część, ponieważ to właśnie w tym miejscu mamy najczęściej do czynienia z odkrytymi zamkami i wpustami materiałów budowlanych, mechanicznymi uszkodzeniami, przesunięciami płaszczyzn i innymi zjawiskami, które dodatkowo pogarszają i tak niewielką szczelność muru konstrukcyjnego.

Jeżeli nie usuniemy wad i niedoskonałości, nie poprawimy również szczelności muru w obrębie otworów okiennych. W takim przypadku nawet perfekcyjnie wykonany montaż okien z użyciem najlepszych materiałów uszczelniających nie przyniesie pożądanego efektu w postaci szczelności połączeń okien z ościeżami na przenikanie powietrza. Powietrze wnikające pod ocieplenie przez nieszczelności obudowy swobodnie ominie wszelkie montażowe bariery.

Odpowiednie przygotowanie otworów okiennych i muru, to element niezbędnie konieczny, jeżeli chcemy znacząco ograniczyć albo wyeliminować przepływ powietrza przez połączenia okien z ościeżami oraz przez mur konstrukcyjny przylegający do płaszczyzn ościeży lub glifów.

Jak przygotować otwory okienne i mur konstrukcyjny do montażu okien? Zapraszamy do obejrzenia kolejnego krótkiego filmu, który może być podpowiedzią i wskazówką. Monterzy firmy MAJSTEREK pokazują, jak zrobić to w sposób perfekcyjny.

Czy przy pracach związanych z przygotowaniem otworów okiennych do montażu potrzebna jest aż taka staranność wykonania? To bardzo trudne pytanie. Nie ma jednak wątpliwości, że im lepiej to zrobimy, tym lepszy będzie efekt końcowy. Dobrze, starannie przygotowany mur i ościeże, a potem prawidłowy montaż, to gwarancja doskonałego rezultatu końcowego, co potwierdzają wyniki wszystkich dotychczasowych badań szczelności prowadzonych wspólnie przez Oknotest.pl i MLTB.

Firma MAJSTEREK dzięki perfekcji przygotowania otworów okiennych do montażu osiągnęła w badaniu 100% szczelności powietrznej i wodoszczelność połączeń okien z ościeżami przy ciśnieniu prędkości wiatru 600 Pa, co odpowiada prędkości wiatru 112 km/h, a  prawdziwą miarą jej monterskiego sukcesu jest 100% szczelność połączenia okna z ościeżem uzyskana przy ciśnieniu prędkości wiatru 1000 Pa, co odpowiada prędkości wiatru 144 km/h oraz niemal 100% szczelność przy ciśnieniu 1500 Pa, co odpowiada prędkości wiatru 176 km/h!

Zresztą co tu pisać, porównajcie sami przepływ powietrza na poziomie 0,01 m3/hm ledwie wyczuwalny dla czułych urządzeń pomiarowych z 90 m3/hm2, gdy mur był nieprzygotwany do montażu.  W badanym przypadku różnica szczelności muru i ościeży to 9 000 x. Czy coś trzeba tu dodawać?

Szczelność na przenikanie powietrza – problem, który warto rozwiązać

Co do zasady, prawidłowe przygotowanie otworów do montażu okien jest zadaniem wykonawców robót murarskich. To oni powinni zadbać, aby wykonane przez nich przegrody zewnętrzne były powietrznie szczelne. Tego wymagają przepisy.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że niewiele ekip murarskich w ogóle zaproponuje coś takiego. Produkcja murowanych sit jest szybsza i bardziej dochodowa, a z problemem infiltracji powietrza przez mur konstrukcyjny niech radzi sobie inwestor.

Proces dekarbonizacji budownictwa, rosnąca świadomość ekologiczna, a i zwykła oszczędność podpowiadają, że problem nieszczelnych murów konstrukcyjnych i ościeży okiennych nie tylko warto, ale wręcz trzeba rozwiązać na każdej budowie. Dbałość o szczelność budynków i montażu okien opłaca się środowisku oraz wszystkim, którzy chcą mieć własny, komfortowy, ciepły dom.

 OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2021-07-07 00:00:00 aktualizacja: 2021-07-07 10:50:18


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024