Szukaj w Oknotest.pl

reklama

WINDMAR - montaż okien najwyższej jakości

Czerwiec 2017 · WINDMAR

Gdzie szukać dobrych monterów okien i drzwi balkonowych? W Programie Rekomendacji Montażu! Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej i vortal Oknotest.pl zainicjowały pierwszy w Polsce i Europie program kontroli jakości montażu okien i drzwi balkonowych bezpośrednio na placu budowy. Pozytywna ocena zależy od wyników badań szczelności połączenia okna z ościeżem. Wymagania Programu spełnią tylko najlepsi, elita wśród monterów okien.

Montażowe wymagania

Co do zasady, montaż okien dzieli się wyłącznie na prawidłowy i nieprawidłowy. W prawidłowo wykonanym montażu okien muszą zostać spełnione wymagania związane z krytyczną wartością współczynnika temperaturowego fRsi na wewnętrznej powierzchni połączenia okna z ościeżem, wodoszczelnością oraz przepuszczalnością powietrza.

Krytyczną wartość współczynnika temperaturowego fRsi określają przepisy techniczno-budowlane. Zadaniem inwestora jest wyznaczyć pożądany poziom wodoszczelności i przepuszczalności powietrza dla połączenia, a zadaniem ekipy monterów wykonać zadanie tak, by wymagany poziom osiągnąć w sposób trwały i dający się zweryfikować.

W Programie Rekomendacji Montażu wymagany poziom szczelności ustalili organizatorzy, notyfikowane Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej i vortal Oknotest.pl.

Wymagania dla szczelności powietrznej połączenia 
Ciśnienie badawcze (Pa)
(nadciśnienie i podciśnienie)
Prędkość wiatru km/h odpowiadająca
ciśnieniu badawczemu 
Wymagana szczelność połączenia
na przenikanie powietrza (m3/hm)
10 14 0,0
25 23 0,0
50 32 0,0
100 46 0,0
150 56 0,0
300 79 ≥ 0,45
600 112 ≥ 0,45
Wymagania dla wodoszczelności połączenia
Podciśnienie od strony wewnętrznej
połączenia okna z ościeżem (Pa)
Intensywność zraszania powierzchni
okna i połączenia okna z ościeżem
Czas zraszania (s) Wymagany poziom
szczelności
0 5l/mb (+/- 10%) 900 Brak zawilgoceń i przecieków przez połączenia
600 900

Jak na badania szczelności nie osłoniętego węgarkiem połączenia okna z ościeżem warunki są wyśrubowane. Maksymalne wartości ciśnień aż 12 krotnie przewyższają poziomy stosowane w testach powietrznych budynków Blower Door, a wymagany poziom szczelności połączenia jest wyższy od szczelności wymaganej w laboratoryjnych badaniach okien i drzwi balkonowych. Montaż szczelniejszy od okien! Tego oczekujemy i wymagamy w Programie Rekomendacji Montażu.

WINDMAR podnosi poprzeczkę

Niełatwo spełnić na placu budowy wymagania szczelności stawiane w Programie Rekomendacji Montażu, a pierwsza firma, która zdecydowała się poddać surowemu egzaminowi z jakości instalacji okien i drzwi balkonowych na własne życzenie podniosła sobie poprzeczkę o stopień wyżej.

WINDMAR z Tczewa, partner handlowy firmy Vetrex, wskazał do wykonania badań szczelności obiekt wykonany w technologii ścian keramzytobetonowych, w którym okna zamontowano w warstwie ocieplenia.

Obiekt w którym, odbyło się badanie szczelności montażu
Obiekt w którym, odbyło się badanie szczelności montażu
Obiekt w którym, odbyło się badanie szczelności montażu
Obiekt w którym, odbyło się badanie szczelności montażu

Zgodnie z założeniami przyjętego planu montażu instalacja i uszczelnienia okien Vetrex V90+ zostały wykonane z użyciem kombinacji materiałów różnych producentów:

  • Elementy nośne – Illbruck
  • Łączniki mocowania mechanicznego – Würth
  • Pianki, folie – Penosil
  • Kleje poliuretanowe, hybrydowe i powłoki uszczelniające - Illbruck
Przygotowany do montażu okna otwór okienny
Przygotowany do montażu okna otwór okienny
Okno gotowe do badań
Okno gotowe do badań

Odpowiedni dobór materiałów jest sprawą niesłychanie istotną w przypadku konieczności osiągnięcia wysokiego poziomu szczelności połączenia okna z ościeżem, jednakże nawet najlepiej dobrane i zestawione materiały same z siebie nie zagwarantują osiągnięcia pożądanego rezultatu. Istota prawidłowego montażu okien i drzwi balkonowych, to staranność wykonania oraz stosowanie materiałów zgodnie z ich przeznaczeniem, w sposób określony przez producenta.

Badanie szczelności połączeń

W piątek 02 czerwca 2017 wykonano pierwsze w Polsce i Europie badanie szczelności połączeń okien z ościeżem na placu budowy w ramach Programu Rekomendacji Montażu. Wyjątkowość zdarzenia wynika z jego dobrowolności. Nikt nie zmusza firm handlowych i ekip monterskich do udziału w Programie. Jedyną motywacją może być chęć sprawdzenia własnych umiejętności i dobrze pojęta monterska ambicja, by mierzyć w wysokie cele i sprostać nawet najwyższym wymaganiom montażowym.

Urządzenie badawcze
Urządzenie badawcze
Badanie wodoszczelności połączenia okna z ościeżem
Badanie wodoszczelności połączenia okna z ościeżem

W badaniu uczestniczyli właściciel budynku, grupa inwestorów z Pomorza, a nawet monterzy z firm konkurencyjnych. To ciekawe i nietypowe grono obserwatorów uczestniczyło wcześniej w dwudniowym otwartym pokazie montażu okien w warstwie ocieplenia zorganizowanym przez firmę WINDMAR. Podziwiamy odwagę i otwartość firmy, a jednocześnie chwalimy pomysł i zachęcamy najlepsze firmy monterskie do pójścia tym śladem. Organizacja otwartych spotkań montażowych na placach budów, to świetny pomysł na popularyzację prawidłowego montażu i bezpośredni pokaz uzyskiwanych rezultatów.

Zero, czyli coś wielkiego

Zgodnie z procedurą opracowaną na potrzeby Programu Rekomendacji Montażu przez Mobilne Laboratorium Techniki Budowlanej, połączenia okna z ościeżem poddano oddziaływaniu dodatnich i ujemnych ciśnień w zakresie od 10 Pa do 600 Pa symulujących parcie i ssanie wiatru. Podczas badania w trybie ciągłym mierzono objętość strumienia powietrza przedostającego się przez połączenie. Półgodzinnej próbie wodoszczelności w symulowanych warunkach intensywnego opadu deszczu przy zmiennym oddziaływaniu wiatru o maksymalnej prędkości od 0 km/h do 112 km/h oraz próbie wytrzymałości polegającej na wykonaniu 50 cykli naprzemiennego odziaływania ciśnień +300 Pa / -300 Pa odpowiadającej działaniu wiatru o zmiennym kierunku i prędkości 80 km/h. Wyniki przeszły najśmielsze oczekiwania!

Przepuszczalność powietrza = 0 m3/hm

Wodoszczelność = 100% (brak zawilgoceń i przecieków)

WINDMAR dokonał na placu budowy tego, czego wielu nie potrafi osiągnąć w warunkach laboratoryjnych albo na ściankach treningowych. Fantastyczna jakość wykonania montażu okien w warstwie ocieplenia została potwierdzona badaniem przez notyfikowane laboratorium. Połowa drogi do otrzymania Rekomendacji Montażu za nimi. Jak to zrobili? To i owo można zobaczyć w naszej relacji filmowej.

Najtrudniejszy pierwszy krok

Wśród powodzi słów o prawidłowym montażu, Program Rekomendacji Montażu jest pierwszą i jedyną inicjatywą, która pokazuje prawdziwe możliwości techniczne i wyznacza standardy jakości wykonania instalacji okien i drzwi balkonowych na placu budowy. Zapraszamy do udziału w Programie firmy handlowe i monterskie, producentów materiałów uszczelniających oraz wszystkich zainteresowanych. WINDMAR wykonał pierwszy krok do otrzymania Rekomendacji Montażu. Podjął ryzyko i wygrał. Kolejne firmy już idą tą drogą. Następne badanie już niebawem! Program rusza z kopyta, a wybór wydaje się prosty. Zamiast tonąć w powodzi słów i morzu przeciętności, lepiej dołączyć do wygranych, udowodnić i potwierdzić na placu budowy wysokie kompetencje monterów, bo w prawidłowym montażu okien od słów ważniejsze są fakty.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2017-06-12 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-13 15:57:30


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2023

Strona wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu.