Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Montaż okien w domu szkieletowym o stalowej konstrukcji

Wrzesień 2019 · WINDMAR

Domy szkieletowe stanowią znikomą część w ogólnej liczbie wznoszonych domów jednorodzinnych. Jeśli już powstają, to szkielet obiektu z reguły stanowi konstrukcja drewniana. Stalowe konstrukcje szkieletowe kojarzą się głównie z halami przemysłowymi albo drapaczami chmur. Okazuje się, że w tej technologii mogą powstawać także mniejsze obiekty budowlane. Jak zamontować okna PVC w budynku szkieletowym o stalowej konstrukcji? Przed takim zadaniem stanęli monterzy firmy Windmar z Tczewa.

Zgrabna konstrukcja, poważne wyzwania

Czy to drewniane, czy to stalowe, ażurowe konstrukcje szkieletowe budynków mieszkalnych mają specyficzny urok. Łączące się, a jednocześnie jakby przecinające linie krokwi i jętek dachowych przechodzące dalej w konstrukcje ścian bocznych tworzą istny labirynt kształtowników. Wygląda, to ciekawie i intrygująco, a jak sprawdza się podczas montażu okien?

Jednorodzinny dom mieszkalny o stalowej konstrukcji szkieletowej
Jednorodzinny dom mieszkalny o stalowej konstrukcji szkieletowej
Stalowa konstrukcja szkieletowa dachu jednorodzinnego budynku mieszkalnego
Stalowa konstrukcja szkieletowa dachu jednorodzinnego budynku mieszkalnego

Stalowy dom szkieletowy a prawidłowy montaż okien

Ze względu na właściwości stali, a przede wszystkim jej sztywność oraz gładkość powierzchni, wydawać się może, że prawidłowy montaż okien w ościeżach budynku o stalowej konstrukcji szkieletowej, to zadanie dość łatwe do wykonania. Przede wszystkim mniej pracochłonne od montażu okien w obiektach wznoszonych w technologii tradycyjnej ze względu na brak konieczności przygotowania ościeży.

Kto tak pomyślał robi błąd. Stalowy szkielet budynku jednorodzinnego na pewno świetnie spełni funkcję nośną, ale składa się ze setek kształtowników różnej długości i różnym przekroju, skręconych ze sobą tysiącami łączników mechanicznych. Każdy punkt mocowania, to potencjalna nieszczelność, którą należy wyeliminować bądź to podczas montażu okien, bądź podczas wykonywania ocieplenia ścian budynku po stronie wewnętrznej. Nieszczelne są także połączenia płyt obudowy z konstrukcją nośną.

Uszczelnianie połączeń elementów obudowy i stalowej konstrukcji szkieletowej budynku mieszkalnego
Uszczelnianie połączeń elementów obudowy i stalowej konstrukcji szkieletowej budynku mieszkalnego
Uszczelnianie połączeń mechanicznych elementów szkieletowej konstrukcji budynku mieszkalnego
Uszczelnianie połączeń mechanicznych elementów szkieletowej konstrukcji budynku mieszkalnego

Tym samym, jak w każdym innym przypadku montażu okien, pierwszym i niezwykle ważnym zadaniem monterów jest przygotowanie ościeży pod kątem likwidacji nieszczelności na stykach elementów samej konstrukcji oraz konstrukcji i jej obudowy.

Problem zapewnienia szczelności powietrznej i wodoszczelności połączeń okien z ościeżami podczas montażu okien w stalowej konstrukcji szkieletowej budynku jednorodzinnego nabiera szczególnego znaczenia i to z kilku względów.

Do wykonania mocowań mechanicznych okien można użyć wyłącznie śrub ramowych, a łącznik przechodząc przez ścianki stalowych kształtowników konstrukcji tworzy kolejny potencjalny punkt nieszczelności, który zawczasu należy wyeliminować i to nie tylko w obrębie mocowań części progowych okien, ale także na całym obwodzie mocowanej konstrukcji.  

Uszczelnianie punktów mocowania mechanicznego konstrukcji okiennej w budynku o szkieletowej konstrukcji stalowej
Uszczelnianie punktów mocowania mechanicznego konstrukcji okiennej w budynku o szkieletowej konstrukcji stalowej
Wykonywanie połączeń mechanicznych konstrukcji okiennej w budynku o szkieletowej konstrukcji stalowej
Wykonywanie połączeń mechanicznych konstrukcji okiennej w budynku o szkieletowej konstrukcji stalowej

Osobna historia, to uszczelnienia w progach konstrukcji balkonowych. Projektanci stalowej, szkieletowej konstrukcji budynku przewidzieli w tych miejscach zastosowanie kształtowników otwartych, tak zwanych „ceowników”. Rama ościeżnicy balkonu wraz z listwą progową albo podwaliną „wchodzi” w głąb kształtownika konstrukcyjnego, co powoduje wielce niekorzystną sytuację montażową i wymaga szczególnej dokładności przy wykonywaniu uszczelnień. Mamy tu sytuację przypominającą wkładanie konstrukcji okiennej do… wanny.

Takich przypadków nie obejmują żadne instrukcje montażowe, a powodzenie i skuteczność rozwiązań zależy wyłącznie od umiejętności i wiedzy wykonawców robót. Monterzy firmy Windmar stanęli na wysokości zadania, wykorzystując swoje doświadczenie w zakresie prawidłowego montażu okien, rozwiązali wiele mniejszych lub większych problemów, zdobywając przy okazji nowe, unikalne doświadczenia w montażu okien w budynkach o stalowej konstrukcji szkieletowej. Więcej szczegółów z tego montażu można obejrzeć w relacji filmowej.

Prawidłowy montaż – raz a dobrze

W nowoczesnych domach jednorodzinnych okna i drzwi balkonowe mają coraz większy udział w powierzchni zewnętrznych ścian konstrukcyjnych. Wraz z rosnącą powierzchnią okien, wzrasta ich obwód, w wraz z nim rośnie znaczenie prawidłowego montażu, bo każdy metr bieżący źle zamontowanego okna, to miejsce potencjalnego przewiewu, przecieku albo przemarzania. Gdyby inwestorzy z Pomorza zastanawiali się, co to właściwie znaczy „prawidłowy montaż okien”, to najkrótsza odpowiedź, taka bez wchodzenia w zbędne szczegóły brzmiałaby, że prawidłowy montaż, to taki, jak ten wykonany przez monterów firmy Windmar, raz a dobrze.

OKNOTEST

Andrzej Błaszczyk 2019-09-05 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-14 15:28:28


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024