Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Wymiana okien PVC

Czerwiec 2013

Wymiana okien w istniejącym budynku, to zadanie pod każdym względem bardziej skomplikowane i trudniejsze niż montaż w obiekcie dopiero wznoszonym. Oczywiście tylko wtedy jeśli chcemy wykonać zadanie z zachowaniem zasad wynikających z dostępnej wiedzy technicznej. Ostatnie dni maja spędziliśmy na budowie w Gdańsku, obserwując jak ekipa montażowa poradzi sobie z wymianą okien obejmującą poszerzenie światła ościeży oraz instalacją „ciepłego parapetu”. Relacja będzie nie tyle słowna, co… filmowa.

Wymiana okien, to… sztuka

W sieci odnajdziecie mnóstwo materiałów filmowych ilustrujących różne metody montażu okien w powstających obiektach. Z założenia każda z prezentowanych metod jest niby poprawna, ale…  słabością tych przekazów jest to, że mają niewiele wspólnego z rzeczywistymi sytuacjami spotykanymi na budowach. Ot jeden lub dwóch uśmiechniętych gości w pięć minut przy użyciu reklamowanych przy okazji materiałów i miłej muzyczce montuje okno w otworze. Wszystko jest czyste, proste i łatwe. W realiach polskiego budownictwa, to utopia.

reklama

Montaż okien w nowym obiekcie, a jeszcze bardziej wymiana okien w obiekcie istniejącym to często ciężka, żmudna i brudna robota. Bywa, że od początku źle zaplanowana oraz skalkulowana, więc i później źle wykonywana. Opłakane skutki są łatwe do przewidzenia, chociaż nie wystąpią natychmiast, ale tym gorzej dla inwestora.

Dom jednorodzinny - bliźniak. Gdańsk.
Dom jednorodzinny - bliźniak miejsce wymiany okien PVC

Chociaż co roku wykonuje się dziesiątki tysięcy usług polegających na wymianie okien ta, którą pokażemy wydała nam się o tyle interesująca, że w powietrzu od początku czuć było techniczne kłopoty. Budynek, klasyczny segment szeregowca z końca lat osiemdziesiątych XX wieku, powstał w czasach podłych jeśli idzie o jakość dostępnych materiałów budowlanych, a na dodatek w znacznej części wznoszony był w systemie gospodarczym, co już zwiastować mogło przeróżne niespodzianki konstrukcyjne. Ściany częściowo wykonane w technologii trójwarstwowej z pustaków keramzytowych z wypełnieniem pustki pomiędzy ścianami grysem keramzytowym oraz styropianem. Piętro w oparciu o szkielet drewniany.

Zadanie ekipy montażowej wyglądało na pozór banalnie. Przed dociepleniem budynku wymienić istniejące okna PVC wraz z usunięciem istniejących węgarków i zamontować nowe okna w licu dotychczasowej ściany osłonowej z użyciem „ciepłego parapetu”. Zgodnie z naszymi przypuszczeniami ta „banalna” robótka przerodziła się w pięciodniową batalię, bo tyle czasu zajęła sprawnej pięcioosobowej ekipie montażowej wymiana 12 okien, w tym 4 niewielkich okien w piwnicach obiektu.

Taśma prawdy

Nie będziemy zanudzać czytelników szczegółowym sprawozdaniem z pięciodniowego maratonu prac wykonanych przy tej wymianie okien. Po prostu obejrzyjcie film prosto z budowy. Przy okazji darujcie nam jego nie najwyższą jakość, ale tak jak piszemy, to materiał prosto z budowy. Nikt nie przypuszczał, że powstanie i nikt go nie reżyserował oprócz… życia. Film nie jest krótki, ale jest w nim wszystko krok po kroku:

  • Usuwanie starych obróbek i tynków wewnętrznych.
  • Demontaż istniejących okien PVC.
  • Usuwanie istniejących wylewek podparapetowych wewnętrznych i zewnętrznych.
  • Usuwanie węgarków. (Widowiskowe).
  • Przygotowanie ościeży do montażu.
  • Montaż „ciepłego parapetu” VA 30.
  • Przygotowanie okna do aplikacji taśm rozprężnych ISO-Chemie ISO BLOCO One.
  • Aplikacja taśm ISO BLOCO One.
  • Osadzenie okna w otworze na „ciepłym parapecie”.
reklama

Kto obejrzał całość już wie, że w niektórych przypadkach wymiana okien, to poważne przedsięwzięcie, do którego warto i trzeba się przygotować, tak pod względem doboru materiałów, jak i sprzętu, aby nie być zaskoczonym w trakcie wykonywania robót. Na koniec, uprzedzając ewentualne pytania, zestawienie materiałów, którymi posłużyła się ekipa montażowa firmy WINDMAR przy wykonaniu pokazanych na filmie prac:

TYNKFIX KREISEL Naprawa i wyrównanie ścian ościeży okiennych
KREISEL wylewka betonowa M 15 Naprawa i wyrównanie progowej części ościeży okiennej               
VETREX „Ciepły parapet” VA30
Den Braven Montagefix-ST Klejenie „ciepłego parapetu” do wylewki progowej
SOUDAL FIX - all classic            Łączenie odcinków „ciepłego parapetu”
ISO-Chemie taśma rozprężna ISO-BLOCO 600 Uszczelnienie styku „ciepłego parapetu” z progiem okna
SOUDAL FIX - all classic            Uszczelnienie i wzmocnienie styku okna z „ciepłym parapetem”
VETREX Okno V90+
ISO-Chemie taśma rozprężna ISO-BLOCO One Izolacja termiczna i uszczelnienie styku okna z murem ościeży (stojaki ościeżnic i nadproże)
ISO-TOP klej flex Klej do dodatkowego uszczelnienia styku taśm rozprężnych

Sprzedawcom, monterom i inwestorom pod… rozwagę

Z tej wizyty na budowie, w sposób całkiem przez nas niezamierzony powstał materiał, który może być rodzajem instrukcji i przesłania dla sprzedawców, monterów i inwestorów. Dla monterów to dowód, że okna można montować, a nawet wymieniać zgodnie z zasadami wiedzy technicznej. Trzeba tylko chcieć i znać te zasady!

Dla inwestorów, to cenna wskazówka, że prawidłowo wykonana wymiana okna nie trwa przysłowiowe pięć minut, a jeśli tak, to i nie kosztuje przysłowiowe 5 złotych od metra. Jeżeli kupujecie montaż w podobnej cenie i spodziewacie się „montażowego cudu”, to przypominamy, że cuda właściwie działy się… za darmo, a tak tanio, to u nas jeszcze nie jest. Szanowni sprzedawcy, cudów nie ma!!!

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2013-06-09 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-26 15:28:14


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024