Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Okna bezramowe, okna cienkoramowe, okna panoramiczne

Maj 2020

W ostatnim okresie liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych rosła z roku na rok. Spora część planowanych inwestycji będzie realizowana w oparciu o proste projekty powtarzalne, jednak coraz częściej inwestorzy skłaniają się do korzystania z projektów indywidualnych, a jednym z powodów są… niekonwencjonalne rozwiązania w zakresie zastosowania przeszkleń. Wielkogabarytowe „okna bezramowe”, to zupełnie nowy trend w rezydencjalnym budownictwie jednorodzinnym.

Okna bezramowe, czyli magia szkła

Dla wielu inwestorów szyba w oknie, to ciągle bardziej kłopot niż powód zadowolenia. Łatwo ją uszkodzić, trzeba pielęgnować, aby zachować w czystości, a zdarza się, że nawet nowa, bywa wykonana w sposób mało staranny. Suma wszystkich strachów skłania raczej do stosowania niewielkich, standardowych przeszkleń, typowych dla klasycznych okien i drzwi balkonowych. To nie oznacza, że nabywcom okien nie podobają się architektoniczne, duże, przeszklone powierzchnie, wręcz ściany wykonane ze szkła. Podobają, ale pragmatyzm oraz ekonomia powodują, że wielu trzyma się raczej sprawdzonych wzorców i nie jest skłonna ryzykować tylko dla „widoku za oknem”.

reklama

Wielu, to jednak nie wszyscy. Projektów, w których okna, a raczej oszklenia otworów okiennych, przesądzają o estetyce całego budynku, przybywa. Ten segment budownictwa i projektowania pięknie rośnie. Powierzchnie przeszklone mają coraz większy udział w powierzchni ścian budynków, a szkło i jego magiczne wręcz właściwości w zakresie kreowania przestrzeni do codziennego życia, pracy lub odpoczynku stają się inspiracją dla architektów i inwestorów.

Doskonale zaprojektowane obiekty wpisują się w otaczającą naturę, od której odgradza jedynie niewidoczna tafla szkła, którą z łatwością można usunąć, przesunąć albo unieść, a wszystko to bez użycia siły, delikatnie i naturalnie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tę architektoniczną lekkość i komfort obsługi zawdzięczamy oknom bezramowym, nazywanym też oknami panoramicznymi albo cienkoramowymi.

YAWAL MOREVIEW
YAWAL MOREVIEW

W tych konstrukcjach aluminiowe ramy potrzebne są jedynie do zapewnienia funkcji jezdnej dla przeogromnych tafli szkła. Wydawać się może, że ze względów technicznych, technologicznych i ekonomicznych, ten segment nie podlega walce konkurencyjnej w takim samym stopniu jak rynek okien z PVC-U, czy aluminiowych. Nic podobnego. W sytuacji rosnącego popytu pojawia się i podaż. Do gry wchodzą nowi gracze, próbując uszczknąć swój kawałek tortu.

Okna bezramowe – producenci i systemy

Okna bezramowe tylko wyglądają tak… niewinnie i lekko. W rzeczywistości są to tony szkła, łączone i zestawiane ze sobą w sposób niezwykle przemyślany, z pełnym wykorzystaniem potencjału właściwości użytkowych wielokomorowych szyb zespolonych, a nawet szkła próżniowego. Od strony techniki okiennej, są to konstrukcje o wielkiej złożoności, wymagające niezwykłej dokładności, wręcz precyzji, w procesie projektowania, produkcji i montażu. Precyzja i dokładność potrzebna jest także podczas wznoszenia obiektu i robót murarskich.

reklama

Wielotorowe przesuwne konstrukcje okienne ze szkła i aluminium, których długość bądź powierzchnia liczone są czasem w dziesiątkach metrów bieżących lub kwadratowych, wymagają nienagannego poziomowania dla zachowania pełnej funkcjonalności. Jak w polskich realiach wyglądają piony i poziomy ścian konstrukcyjnych, posadzek albo stropów… mówić szkoda i przypominać nie trzeba. To jeden z powodów, dla których rynek okien bezramowych i konstrukcji cienkoramowych zdominowany jest przez największych producentów systemów okiennych z aluminium bądź firmy, które specjalizują się w produkcji szkła budowlanego.

ALUPROF MB-SKYLINE
ALUPROF MB-SKYLINE
CORTIZO 4600 HI IT
CORTIZO 4600 HI IT
CORTIZO COR Vision PLUS HI IT
CORTIZO COR Vision PLUS HI IT

Nie może być inaczej, gdy nawet drobne błędy wykonawstwa kosztować mogą setki tysięcy i to nie tylko złotych, lecz euro, dolarów, bądź franków szwajcarskich, bo światowa czołówka producentów, to firmy zagraniczne. ALUPROF i YAWAL dopiero próbują łączyć do europejskiej czołówki. Poniżej prezentujemy zestawienie producentów okien bezramowych, których konstrukcje dostępne są na polskim rynku:

  • ALUPROF MB-SKYLINE
  • CORTIZO COR Vision PLUS IT
  • CORTIZO COR Vision PLUS HI IT
  • KELLER – minimal windows®
  • KELLER – minimal windows® highline
  • KELLER – minimal windows®4+
  • KELLER – minimal windows®4+ highline
  • PANORAMAH ah! 60
  • PANORAMAH ah! 38
  • PANORAMAH ah! 26
  • REYNAERS HI FINITY
  • SCHÜCO ASS 77 Panorama Design
  • SCHÜCO ASS 77 Panorama Design SI
  • SCHÜCO ASS 77 Panorama Design HI
  • SKY-FRAME CLASSIC 1
  • SKY-FRAME ARC 2
  • SKY-FRAME ARC 3
  • SKY-FRAME SLOPE 2
  • SKY-FRAME SLOPE 3
  • SWISS FINE LINE Flow
  • SWISS FINE LINE Even
  • WICONA Artline XL
  • YAWAL MOREVIEW

Lista została ułożona według klucza alfabetycznego i nie należy jej w żaden sposób traktować, jako jakiegokolwiek wskazania związanego z jakością produktów. Każdy z systemów ma w sobie niezwykły pierwiastek oryginalności i unikalności, wszystkie prowadzą do jednego celu, wykonania okien bezramowych odpowiadających przewidzianemu przez projektanta zastosowaniu.

Okna bezramowe i konstrukcje cienkoramowe, gdzie kupić?

Okien bezramowych i aluminiowych konstrukcji cienkoramowych nie można sobie ot tak kupić w dowolnym salonie sprzedaży okien i drzwi. Regułą jest, że tego typu konstrukcje powstają wraz z projektem domu, w którym mają być instalowane. Pracownie architektoniczne współpracują z wykonawcami, którzy dysponują odpowiednim potencjałem, kompetencjami i doświadczeniem w zakresie realizacji tak złożonych zadań produkcyjno-montażowych. Gdybyśmy mieli na szybko wymienić kilka firm, które specjalizują się w tego typu montażach, to w kolejności alfabetycznej przychodzą nam do głowy firmy:

  • BAUSAN z Torunia, specjalista od systemów SKY-FRAME,
  • KER3MR z Nadolic Wielkich koło Wrocławia, specjalista od systemów KELLER,
  • MULTIKO z Bielska-Białej, specjalista od systemów CORTIZO,
  • SWISSTEC z Wrocławia, specjalista i wyłączny dystrybutor w Polsce systemów PANORAMAH.

Wraz z rozwojem rynku aluminiowych konstrukcji cienkoramowych, wykonawców w pełni gotowych do realizacji takich zadań z pewnością będzie przybywać. Sami znamy i mamy na oku kilku z nich i jeśli tylko nadal będą podążać w tym kierunku prędzej, czy później coś o nich napiszemy, prezentując przy okazji niezwykle efektowne przykłady modernistycznych rezydencji, a przede wszystkim pięknych tarasowych okien bezramowych, bezprogowych oszkleń narożnych albo oryginalnych rozwiązań fasadowych.

KELLER – minimal windows®
KELLER – minimal windows®
SCHÜCO ASS 77 Panorama Design
SCHÜCO ASS 77 Panorama Design
WICONA Artline XL
WICONA Artline XL

OKNOTEST.PL

reklama
Andrzej Błaszczyk 2020-05-05 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-05 11:58:30


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024