Okna bezramowe, okna cienkoramowe, okna panoramiczne
Wielkoformatowe okna bezramowe lub cienkoramowe, to nowy trend w architekturze i projektowaniu obiektów budownictwa jednorodzinnego w Polsce. Inwestorzy i architekci zaczęli doceniać oraz wykorzystywać w praktyce techniczne i estetyczne właściwości szkła i szyb zespolonych. W efekcie powstają ultra nowoczesne budynki, w których powierzchnie przeszklone stają się podstawowym, a czasem nawet jedynym elementem zewnętrznych przegród oddzielających klimat pomieszczeń od warunków zewnętrznych.
Szklana magia
Wielu inwestorów powie, że szyba w konstrukcji okiennej, to raczej powód do zmartwień niż zadowolenia. Łatwo ją uszkodzić, wymaga pielęgnacji dla zachowania czystości, a bywa i tak, że wykonana jest w sposób mało staranny. Na dodatek im większa i bardziej specjalistyczna, tym droższa. Suma argumentów skłania ich do stosowania standardowych przeszkleń, typowych dla klasycznych okien i drzwi balkonowych.
Nie oznacza to, że nie podobają się im rozwiązania architektoniczne oparte o duże, przeszklone powierzchnie. Ściany wykonane ze szkła są ładne, ale względy praktyczne oraz ekonomia powodują, że wolą trzymać się sprawdzonych wzorców i nie są skłonni ryzykować jedynie dla czegoś tak ulotnego, jak „widok za oknem”.
Wielu inwestorów, to jednak nie wszyscy. Z roku na rok przybywa realizacji, w których okna, a raczej oszklenia otworów okiennych, przesądzają o estetyce i wyjątkowości architektury całego budynku. Ten segment projektowania i budownictwa pięknie rośnie. Powierzchnie przeszklone mają coraz większy udział w powierzchni ścian konstrukcyjnych budynków, a szkło i jego magiczne właściwości w zakresie kreowania przestrzeni pomieszczeń do pracy lub odpoczynku stają się inspiracją dla architektów i użytkowników.
Doskonale zaprojektowane obiekty, świetnie wpisują się w otaczające środowisko naturalne, od którego odgradza nas niewidoczna tafla szkła, którą można usunąć, przesunąć albo unieść. Wszystko bez użycia siły, delikatnie i naturalnie, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tę architektoniczną lekkość i komfort obsługi zawdzięczamy przede wszystkim oknom bezramowym, nazywanym też oknami panoramicznymi albo cienkoramowymi. W tych konstrukcjach aluminiowe ramy potrzebne są jedynie do zapewnienia funkcji jezdnej dla przeogromnych tafli szkła.
Okna bezramowe - producenci i systemy
Czy wiesz, że największa szyba zespolona może mieć 20 metrów szerokości i 3,5 metra wysokości? To jedna szyba, jedna tafla szkła o powierzchni 70 m2 i wadze przekraczającej 3000 kg! Okna bezramowe, często tylko wyglądają tak… niewinnie i lekko. W rzeczywistości, to tony szkła, łączone i zestawiane ze sobą w sposób niezwykle przemyślany, z pełnym wykorzystaniem potencjału właściwości użytkowych wielokomorowych szyb zespolonych, a nawet szkła próżniowego.
Od strony techniki okiennej, są to konstrukcje o wielkiej złożoności, wymagające niezwykłej dokładności, wręcz precyzji, w procesie projektowania, produkcji, montażu i logistyki. Precyzja i dokładność potrzebna jest także podczas wznoszenia obiektu i wykonywania robót murarskich.
Wielotorowe, przesuwne konstrukcje okienne ze szkła i aluminium, których długość bądź powierzchnia liczona jest w dziesiątkach metrów, wymagają nienagannego poziomowania dla zachowania pełnej funkcjonalności.
Ponadprzeciętny poziom staranności wykonania, to jeden z powodów, dla których rynek okien bezramowych jest zdominowany przez największych producentów aluminiowych systemów okiennych bądź firmy, które specjalizują się w produkcji szkła budowlanego.
Polscy producenci ALUPROF i YAWAL dopiero próbują włączyć się do walki o rynek okien cienkoramowych i bezramowych. Poniżej prezentujemy zestawienie producentów okien bezramowych, których konstrukcje dostępne są na polskim rynku:
- ALUPROF MB-SKYLINE
- CORTIZO COR Vision PLUS IT
- CORTIZO COR Vision PLUS HI IT
- KELLER – minimal windows®
- KELLER – minimal windows® highline
- KELLER – minimal windows®4+
- KELLER – minimal windows®4+ highline
- PANORAMAH® ah! 60
- PANORAMAH® ah! 38
- PANORAMAH® ah! 26
- REYNAERS HI FINITY
- SCHÜCO ASS 77 Panorama Design
- SCHÜCO ASS 77 Panorama Design SI
- SCHÜCO ASS 77 Panorama Design HI
- SKY-FRAME CLASSIC 1
- SKY-FRAME ARC 2
- SKY-FRAME ARC 3
- SKY-FRAME SLOPE 2
- SKY-FRAME SLOPE 3
- SOLARLUX CERO II
- SOLARLUX CERO III
- SWISS FINE LINE Flow
- SWISS FINE LINE Even
- WICONA Artline XL
- YAWAL MOREVIEW
Lista została ułożona według klucza alfabetycznego i pod żadnym pozorem nie należy jej traktować, jako wskazania związanego z jakością produktów. Każdy z wymienionych systemów ma w sobie niezwykły pierwiastek oryginalności i unikalności, a wszystkie prowadzą do jednego celu, do wykonania okien bezramowych i cienkoramowych odpowiadających przewidzianemu przez projektanta zastosowaniu.
Okna bezramowe i konstrukcje cienkoramowe, gdzie kupić?
Okien bezramowych i aluminiowych konstrukcji cienkoramowych nie można kupić w dowolnym salonie sprzedaży okien i drzwi. Regułą jest, że tego typu konstrukcje powstają wraz z projektem domu, w którym mają być instalowane. Pracownie architektoniczne współpracują z wykonawcami, którzy dysponują odpowiednim potencjałem, kompetencjami i doświadczeniem w zakresie realizacji tak złożonych zadań produkcyjno-montażowych. Gdybyśmy mieli wymienić kilka firm, które specjalizują się w tego typu montażach, to w kolejności alfabetycznej przychodzą nam do głowy firmy:
- BAUSAN z Torunia, specjalista od systemów SKY-FRAME,
- Internorm z Warszawy, specjalista od systemów SOLARLUX CERO,
- KER3MR z Nadolic Wielkich koło Wrocławia, specjalista od systemów KELLER,
- MULTIKO z Bielska-Białej, specjalista od systemów CORTIZO,
- SWISSTEC z Wrocławia, specjalista i wyłączny dystrybutor w Polsce systemów PANORAMAH.
Wraz z rozwojem rynku aluminiowych konstrukcji cienkoramowych, z pewnością będzie przybywać wykonawców gotowych do realizacji takich zadań. Wiemy o kilku z nich i jeśli tylko nadal będą podążać w tym kierunku, prędzej, czy później coś o nich napiszemy, prezentując przy okazji niezwykle efektowne przykłady pięknych tarasowych okien bezramowych, bezprogowych oszkleń narożnych albo oryginalnych rozwiązań fasadowych.
OKNOTEST.PL
Andrzej Błaszczyk 2021-02-26 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-26 11:07:46