Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Energeto 5000. Energooszczędna premiera w Szwajcarii

Wrzesień 2010

Pisząc od wielu lat o oknach, lubimy przy okazji przedstawiać naszym czytelnikom rozwiązania ciekawe, nowatorskie, a przede wszystkim skuteczne. Skuteczne, czyli takie, które w naszej i nie tylko naszej opinii zapewniają inwestorom osiągnięcie maksymalnych efektów przy optymalnych nakładach. W ubiegłym roku promowaliśmy tak zwany „ciepły parapet” illbrucka, zdając w artykułach „Królik w termosie” oraz „Ciepły parapet na budowie – brawo Słupsk” obszerne relacje z pierwszych w Polsce montaży okien z zastosowaniem „ciepłego parapetu”. Teraz napiszemy o kolejnej polskiej premierze, w której głównymi bohaterami będą inwestorzy, Państwo Zalaszewscy z Gdańska, firma Elwiz ze Świdnicy pod Zieloną Górą, okna z kształtowników Aluplast energeto 5000 MD oraz Szwajcaria. Nie, nie ta od krowy Milka, ale ta nasza, najpiękniejsza, Szwajcaria Kaszubska.

Dom - koncepcja

dom energooszczędny elewacja frontowa
Dom energooszczędny elewacja frontowa
dom energooszczędny
Dom energooszczędny
wizualizacja domu enegooszczędnego
Wizualizacja domu enegooszczędnego

Każdy dom najpierw powstaje w głowie inwestora. Nieco później jego marzenia, oczekiwania i zamiary zamieniają się w projekt techniczno – budowlany. Dlatego na początku naszej relacji posłuchajmy co o własnym domu mówi inwestor Pan Arkadiusz Zalaszewski i zobaczmy jak jego opowieść przekłada się na szczegóły i parametry techniczne w projekcie.

reklama

„Decyzję o budowie nowego domu podjęliśmy dwa lata temu, kiedy mój ojciec postanowił na stałe wyprowadzić się poza miasto. Od początku postawiliśmy sobie za cel, aby dom był nowoczesny, funkcjonalny i wygodny, jak również tani w utrzymaniu. Mój tata ma w nim czuć się wygodnie i spokojnie żyć na emeryturze. Od czasu do czasu dom będzie służył również większym rodzinnym spotkaniom.

Żaden projekt tzw. „gotowy” nie spełniał naszych oczekiwań. Tym bardziej, że w związku z usytuowaniem działki względem stron świata, wejście do budynku musiało być ulokowane od strony południowej, co mocno zawęziło wybór projektu. Ostateczny projekt spełniający nasze potrzeby opracowaliśmy przy pomocy firmy „Inhom” prowadzonej przez Kajetana Kupść, której również zleciliśmy wykonawstwo. Firma ta ma duże doświadczenie w budowie przede wszystkim energooszczędnych budynków, jej główną inwestycją jest Sosnowe Wzgórze w Bojanie, jak również indywidualne realizacje budynków energooszczędnych na działkach prywatnych.

Przystępując do budowy, z góry założyliśmy, że nasz dom ma być jak najtańszy w eksploatacji. Pod kątem energooszczędności wybieraliśmy zarówno materiały izolacyjne, jak również technologie budowy ścian, montażu okien i kładzenia elewacji. W obecnej chwili szacujemy, że docelowe zużycie energii dla celów grzewczych będzie wynosiło około 20 kWh/m2 rocznie (tylko 5 kWh/m2 więcej od wymogów stawianych w budownictwie pasywnym!).

Nasza decyzja była przemyślana, świadoma i odpowiednio przeliczona, bowiem zdawaliśmy sobie sprawę, że technologie energooszczędne są droższe w zakupie od standardowych. Ich stosowanie na budowie ma sens jedynie wtedy, gdy przynosi zakładane oszczędności w okresie eksploatacji budynku. W naszym domu zdecydowaliśmy się zainwestować w ponad standardową izolację, jak również najlepszej klasy okna, wiedząc o tym, że już w pierwszym roku dzięki nim zaoszczędzimy od 3.500 zł do 6.000zł na ogrzewaniu domu.

reklama

Natomiast dzięki kolektorom słonecznym, zaoszczędzimy od 360zł do 1.500zł na ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej. Na dzień dzisiejszy wydawać się mogą te kwoty niskie. Jednak nasz dom będzie stał przez najbliższe kilkadziesiąt lat. Przy założeniu, że w tym czasie koszty energii elektrycznej będą drożały co roku o 3% (a jest to optymistyczne założenie), dzięki inwestycji w nowoczesne energooszczędne technologie, w okresie 30 lat zaoszczędzimy od 180.000zł do nawet 230.000zł – czyli około 40% całkowitego kosztu budowy budynku. Dodatkowo przewidzieliśmy możliwość rozbudowy systemu ogrzewania domu o wymiennik gruntowy, który dodatkowo ma zmniejszyć koszty ogrzewania domu oraz umożliwić chłodzenie powietrza latem.” Tyle Pan Arkadiusz, spójrzmy na opis techniczny i zestawienie materiałów.

Dom - parametry techniczne i materiały

Powierzchnia użytkowa: (liczona zgodnie z normą PN-ISO 9836:1997)

Parter: 85,1 m2
Piętro: 31,9m2
ŁĄCZNIE: 117m2

Fundament:

Płyta fundamentowa typu Legallet, wylana z betonu na styrodurze o grubości 25 cm.

Izolacja ścian:

reklama

30cm styropianu Arbet EPS 032 GRAFIT Lambda 0,032

Izolacja dachu:

Płyty Steico Special 10cm
Wełna mineralna o grubości 25 cm Lambda 0,032 co daje współczynnik U dla całej przegrody na poziomie U=0,1

Okna dachowe

6* Roto Designo R89E 74x118
1* Roto Tronic 69E (nad klatką schodową, otwierane na pilota)
Szklenie 3 szybowe
Wypełnienie Kryptonem
Współczynnik Ug dla szyb 0,5
Współczynnik Uw dla całych okien 0,84

Okna fasadowe

Aluplast ENERGETO 5000MD (producent Elwiz S.A.)
Kolor jednostronny (dąb bagienny)
Współczynnik Ug dla szyb 0,54
Współczynnik Uw dla całych okien od 0,92 W/(m2*K) do 0,77 W/(m2*K)
Montaż okien w warstwie styropianu – system kotew JB-D firmy SFS

Kolektory Słoneczne

Kolektory słoneczne zintegrowane z dachem - ROTO CuboPur 300
Powierzchnia kolektorów: ok. 4,2mkw.
Pojemność zasobnika: 300l

Rekuperator

Paul Santos 370 o wydajności 370m3/1h przy 100 kPa

System ogrzewania

Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania: poniżej 20KWh/1mkw rocznie
Ogrzewanie elektryczne – grzejniki promiennikowe w łazienkach, grzejniki elektryczne z termostatami instalowane na czas zimy o łącznej mocy 2 KW– Możliwość dogrzewania biokominkiem o mocy 2kW na etanol
Dystrybucja ciepła – za pomocą wentylacji mechanicznej

Wymiennik gruntowy

Opcja – wyprowadzono specjalny przepust pod płytą do wykorzystania na wymiennik gruntowy

Pompa Ciepła

Opcja – możliwość zamontowania pompy ciepła powietrze – woda, uzupełniającej system podgrzewania ciepłej wody użytkowej

Dom – premiera okien Elwiz energeto 5000®

O najważniejszym uczestniku premiery okien energeto 5000 MD w Polsce, firmie Elwiz S.A. ze Świdnicy koło Zielonej Góry pisaliśmy dość obszernie w artykule „JB-D. Montaż okien po lubusku”. Teraz może tylko przypomnijmy, że jest to pierwsza polska firma, która opanowała i wdrożyła technologię produkcji okien z kształtowników energeto®. Tych, którzy powiedzą, że to przecież nic wielkiego, bo kształtowniki okienne są do siebie podobne, a zmiany dostawców dość powszechne, zachęcamy do dalszej lektury. System kształtowników energeto®, to nie jest taki sobie system podobny do innych. Jest w nim kilka rozwiązań, które wymagają od producenta lepszej organizacji produkcji, większej staranności i przestrzegania reżimów technologicznych oraz odpowiednich nakładów na szkolenia i sprzęt. Konieczne jest również wdrożenie odpowiednich nawyków i standardów montażu.

Nie każda firma sprosta takim wymaganiom i nie każdą będzie na tę technologię stać, ale te które dadzą radę, otrzymują w nagrodę dostęp do produkcji okien o najwyższych parametrach w zakresie przenikalności cieplnej. Elewiz S.A. podjął wyzwanie jako pierwszy i dał radę. Teraz można śmiało powiedzieć o Elwizie, że stał się jednym z nielicznych polskich producentów okien PVC, które energooszczędne są zawsze, a pasywne na zawołanie. To co równie istotne w całej rodzinie kształtowników energeto®, to fakt, iż energooszczędność i pasywność zostają osiągnięte bez konieczności zwiększania standardowej głębokości kształtowników. Energeto, to zwykłe klasyczne 70 mm głębokości. No, może znowu nie tak zwykłe i nie tak klasyczne.

energeto 5000® (MD)

Prezentację przedmiotu szwajcarskiej premiery zacznijmy od pokazania wymiarów i zbadanego współczynnika przenikania ciepła kształtowników okiennych energeto 5000.

energeto 5000
energeto 5000
energeto 5000 certyfikat
energeto 5000 certyfikat

Przedstawiony, zwymiarowany schemat złożenia rama ościeżnicy/rama skrzydła i przygotowany przez nas fragment raportu z badań przenikalności cieplnej kształtowników nie pozostawia wątpliwości. System energeto 5000, to klasyczna 70 mm konstrukcja o wyjątkowych właściwościach w zakresie przenikalności cieplnej. Nie będziemy w tym miejscu robić obliczeń wskazujących możliwy do uzyskania współczynnik przenikania ciepła całego okna, ale proszę nam uwierzyć, że z jednokomorową szybą zespoloną o współczynniku Ug = 1,1 W/(m2 * °K) otrzymacie okno idealnie nadające się do wymian w budynkach wielorodzinnych, w których ambicją jest poprawa cieplnego komfortu użytkowania mieszkań, z dwukomorową szybą zespoloną o współczynniku Ug = 0,7, okno energoszczędne zbliżone parametrami do progu pasywności (Uw 0,8 W/(m2 * °K) , a z szybą o współczynniku Ug = 0,5 okno pasywne. Takie właśnie okna wybrali nasi inwestorzy, Państwo Zalaszewscy.

energeto 5000 złożenie
energeto 5000 złożenie
energeto 5000 złożenie
energeto 5000 złożenie

Na zdjęciach kształtowników okiennych energeto 5000 MD widać doskonale dalsze różnice pomiędzy nimi, a innymi kształtownikami powszechnie stosowanymi w produkcji okien energoszczędnych. Pierwsza, to całkowity brak wzmocnień stalowych. Układ komór i geometria kształtowników po prostu nie dają możliwości zastosowania standardowych wzmocnień stalowych. Bezwzględnie poprawia to izolacyjność termiczną profili i zmniejsza ciężar konstrukcji okna, a zadania statyczne dotychczas pełnione przez wzmocnienia stalowe przejmują usztywnienia (czarne pionowe i skośne ścianki) wykonane ze specjalnej odmiany tworzywa Ultradur High Speed produkowanego przez firmę BASF oraz obowiązkowo stosowana dla systemów energeto® technologia „bonding inside”, czyli wklejanie pakietów szyb zespolonych we wrąb skrzydła okiennego. Tym samym, to co gdzie indziej jest nowoczesną opcją, w energeto 5000 MD jest standardem, a ciepło i energooszczędność dostaje się „w pakiecie”.

Przepis na premierę

Aby przedstawić premierowy polski montaż okien systemu energeto 5000 MD w warstwie docieplenia z zastosowaniem konsoli JB-D SFS Intec, skupimy się wyłącznie na kilku elementach nietypowych, które być może pomogą kiedyś rozwiązać jakiś problem montażowy na budowach naszych czytelników. Myślimy, że warto zerknąć na kilka zdjęć pokazujących zastosowanie konsoli dolnych JB-D w oknach bez standardowej listwy progowej oraz wykonany w ten właśnie sposób montaż dwuskrzydłowych drzwi balkonowych z ruchomym słupkiem połączonych łącznikiem statycznym z trójdzielnym bocznym naświetlem. Ale od początku...

Przygotuj ściany

Wysunięcie linii okien poza zewnętrzny obrys ścian budynku, czyli tak zwany „montaż w warstwie docieplenia” trzeba uznać za jedną z opcji klasycznego montażu warstwowego, tak zwanego „ciepłego montażu”. Z tym, że o ile zadaniem montażu warstwowego jest zapobieganie powstawaniu mostków termicznych w szczelinie dylatacyjnej pomiędzy oknem, a murem, o tyle „montaż warstwowy w warstwie docieplenia” służy również poprawie (prostowaniu) przebiegu izoterm przez układ ściana/szczelina dylatacyjna/okno. Nie wdając się w skomplikowane zagadnienia z dziedziny fizyki budowli, istotnym jest by pamiętać, że zarówno do „ciepłego montażu” jak i „ciepłego montażu w warstwie docieplenia” trzeba się odpowiednio przygotować, a roboty montażowe zaczynają się już na etapie oględzin placu budowy i pomiarów otworów ościeży. To jest właśnie najlepszy czas do ustalenia:

  • Ostatecznych wymiarów okien
  • Odległości „wysunięcia” okien poza obrys ścian budynku
  • Doboru konsoli i łączników systemu JB-D odpowiednich do przyjętego „wysunięcia” i materiału, z którego wykonane są ściany, a także przewidywanego ciężaru konstrukcji,
  • Materiałów do uszczelnień warstwowych i sposobu ich wykorzystania
  • Sposobu przygotowania otworów ościeży do montażu

W premierowej odsłonie okien energeto 5000 MD z tego katalogu zadań, inwestor przyjął na siebie wykonanie czynności nagminnie lekceważonej lub pomijanej. Wyrównania i przygotowania ścian ościeży do montażu. Proste i równe ściany, to podstawa prawidłowej aplikacji folii izolacyjnych lub taśm rozprężnych oraz zdecydowane ułatwienie w wykonywaniu tej czynności.

właściwie przygotowana ściana ciepły montaż
Właściwie przygotowana ściana pod ciepły montaż
Właściwie przygotowana ściana pod ciepły montaż
Właściwie przygotowana ściana pod ciepły montaż

Dobierz konsole

Bez większego błędu można przyjmować, że dwa podstawowe elementy systemu JB-D wykorzystywane do montażu okien poza zewnętrznym obrysem ścian budynku, to konsole boczne i górne o symbolu JB-D 100-40-AM8-T oraz dolne o symbolu JB-DK 100-HVW 30, które przedstawiamy poniżej.

Konsola boczna
Konsola boczna
Konsola dolna
Konsola dolna
Konsola dolna
Konsola dolna

W przypadku opisywanej premiery montażowej zastosowanie konsoli bocznych i górnych JB-D100-40-AM8-T nie budziło żadnych wątpliwości. Zastosowanie konsoli dolnej JB-DK 100 HVW 30 również było możliwe, ale powodowało pewien kłopot dla inwestora. W związku z tym, iż w budynku wykonano docieplone płyty fundamentowe Legallet, a posadzki były już gotowe, zastosowanie takiej konsoli dolnej powodowało powstawanie dość wysokiego progu w drzwiach balkonowych.

W tym miejscu trzeba wyrazić kolejny raz uznanie dla firmy Elwiz S.A. bowiem zamiast pójść na montażową „łatwiznę” stosując opisane rozwiązanie JB-DK 100 HVW 30, inwestorowi pokazano rozwiązanie alternatywne polegające na zastosowaniu konsoli dolnej JB-DK 100 HVP 30 o nieco innej konstrukcji wspornika okna. Konsola dolna JB-DK 100 HVP 30 przystosowana jest do montażu okien bez listew progowych, co przy dobrze określonej wysokości okien pozwala obniżyć próg standardowych drzwi balkonowych o dobrych kilka centymetrów. Pozornie taka podmiana konsoli dolnych to nic wielkiego. W praktyce, zastosowanie konsoli JB-DK 100 HVP 30 zdecydowanie zwiększa pracochłonność montażu w odniesieniu do takich konstrukcji okiennych jak zestawy drzwi i okien balkonowych, dając jednak inwestorom w zamian większy komfort użytkowania.

Wykonaj okna i zamontuj

Użycie standardowych materiałów na potrzeby niestandardowych rozwiązań montażowych o jakie pokusili się montażyści Elwizu w premierze energeto 5000 MD sprawił, że okna do montażu postanowiono wstępnie przygotować już na etapie ich produkcji. Po pierwsze, w ramach ościeżnic przygotowane zostały otwory o średnicy o 10,5 mm niezbędne do montażu konsoli bocznych i górnych, po drugie, do progowych części ram ościeżnic przymocowano elementy podporowe konsoli dolnych, po trzecie zamontowane elementy konsoli dolnych zabezpieczono na czas transportu poprzez założenie w dolnej części okien kawałków poszerzeń 100 mm, które w tym wypadku zastąpiły listwy transportowe.

konsole SFS Intec i energeto 5000
Konsole SFS Intec i energeto 5000
konsole SFS Intec i energeto 5000
Konsole SFS Intec i energeto 5000
konsole SFS Intec i energeto 5000
Konsole SFS Intec i energeto 5000

Dobre przygotowanie do montażu, pozwoliło zaoszczędzić sporo czasu na budowie. Wiercenie ponad stu otworów dla konsoli bocznych i górnych, czy też mocowanie elementów podporowych konsoli dolnych JB-DK 100 HVP 30 zdecydowanie staranniej można wykonać w warunkach warsztatowych, a zachowanie staranności, to jeden z elementów sukcesu każdego montażu okien. Premierowego też. Po przywiezieniu okien na plac budowy, w ramach wcześniej uzgodnionych podziałów czynności, jedna część ekipy montażowej zbroiła ramy w elementy mocujące konsole boczne i górne, a druga, wykorzystując rozwiązania i umiejętności zdobyte w czasie ćwiczeń na firmowej ściance montażowej Elwizu, przystąpiła natychmiast do montażu mniejszych pojedynczych konstrukcji okiennych.

elementy konsoli SFS Intec
Elementy konsoli SFS Intec
elementy konsoli SFS Intec
Elementy konsoli SFS Intec
elementy konsoli SFS Intec
Elementy konsoli SFS Intec
SFS Intec konsola dolna
SFS Intec konsola dolna
konsole SFS Intec
Konsole SFS Intec
zamontowane okna energeto 5000
Zamontowane okna energeto 5000

Ostatnim elementem, który w trakcie premiery należało wbudować w ściany budynku był frontowy zestaw balkonowy składający się z dwóch części: Dwuskrzydłowych drzwi balkonowych z ruchomym słupkiem oraz stałoszklonego trójdzielnego bocznego naświetla. Całość o powierzchni 9,4 m2. To właśnie ta konstrukcja okienna w połączeniu z gotową posadzką położoną na docieplonej ławie fundamentowej Legallet oraz warunkiem uzyskania jak najniższego progu w drzwiach balkonowych determinowała przyjęcie określonej techniki i technologii montażu oraz dobór odpowiednich łączników systemu JB-D. Na kolejnych zdjęciach przedstawiamy kilka detali, o których warto pamiętać przy montażu podobnych konstrukcji.

Sprawa o pierwszorzędnym znaczeniu, to właściwe połączenie okien przy pomocy łącznika statycznego. Warto w tym miejscu przypomnieć o dwóch istotnych zagadnieniach związanych ze stosowaniem łączników statycznych. Po pierwsze pomiędzy ramami ościeżnic okien, a powierzchnią łącznika statycznego należy wykonać dodatkowe uszczelnienie przy pomocy taśm rozprężnych, co widać poniżej na środkowym zdjęciu. Po drugie, niezależnie od połączeń mechanicznych okna z murem, łącznik statyczny musi być również odpowiednio przymocowany do konstrukcji budynku. Służą do tego celu odpowiednie „uchwyty” widoczne poniżej na zdjęciu środkowym i prawym. Zasada stosowania łącznika statycznego jest bardzo prosta, to okna przykręca się do łącznika, a nie łącznik do okien.

energeto 5000 łączenie elementów
energeto 5000 łączenie elementów
uszczelnienie taśmą rozprężną
Uszczelnienie taśmą rozprężną
montaż energeto 5000 przy użyciu konsol SFS Intec
montaż energeto 5000 przy użyciu konsol SFS Intec

Kolejne zdjęcia pokazują w jaki sposób stosując konsole dolne JB-DK 100 HVP 30 poradzono sobie z dociepleniem płyty fundamentowej Legallet. Uzyskaną wysokość progu drzwi balkonowych obniżoną w wyniku zastosowanych rozwiązań montażowych o przynajmniej 40 mm oraz efekt końcowy w postaci zamontowanej frontowej ścianki z drzwiami balkonowymi.

energeto 5000 montaż ościeżnicy
energeto 5000 montaż ościeżnicy
energeto 5000 zestaw balkonowy
energeto 5000 zestaw balkonowy
energeto 5000 zestaw balkonowy
energeto 5000 zestaw balkonowy

Czas powoli kończyć sprawozdanie ze szwajcarskiej premiery okien energeto 5000 MD w wykonaniu firmy Elwiz. Wydaje się, że wstępne cele montażowe uzgodnione z inwestorami zostały całkowicie osiągnięte. O tym jak będą sprawowały się okna w użytkowanym budynku postaramy się poinformować czytelników wiosną przyszłego roku. To mogą być ważne informacje, bo Państwo Zalaszewscy poinformowali nas o zamiarze przeprowadzenia ciśnieniowego testu szczelności budynku ( blower door test) oraz wykonania badań kamerą termowizyjną.

Ostatnie zdjęcia, które zaprezentujemy pokazują, że wykonywanym przez Elwiz robotom montażowym przyglądało się całkiem spore grono aktualnych i przyszłych energooszczędnych i pasywnych inwestorów. Wypada życzyć, aby zainteresowanie inwestorów przełożyło się na konkretną współpracę. A oprócz inwestorskiego zainteresowania na zdjęciach widać również zgraną ekipę montażową i Szwajcarię. Tę naszą, piękną, Szwajcarię Kaszubską.

energeto 5000 odbiór techniczny
energeto 5000 odbiór techniczny
ekipa montażowa Elwiz
ekipa montażowa Elwiz
Szwajcaria Kaszubska
Szwajcaria Kaszubska

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2010-09-15 00:00:00 aktualizacja: 2021-03-04 17:44:37


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024