Przewiń do artykułu

Okna PCV. Kwatery okienne.

ocena gwiazdki 0.00 / 5.00 - 0 głosów Oceń

Po określeniu geometrycznego kształtu okien, kolejnym krokiem w prawidłowym ich opisie jest ustalenie podziału każdego okna na kwatery okienne. To bardzo ważny element opisu.

Każdy nabywca koniecznie powinien przekazać sprzedawcy informację o swoich wymaganiach co do ewentualnego podziału okna na mniejsze części, na kwatery. Określenie ilości "kwater okiennych", to z reguły nic innego jak określenie ilości skrzydeł w oknie, choć z tym bywa różnie o czym się za chwilę przekonamy.

Problem określania ilości kwater jest szczególnie istotny w oknach wielokwaterowych nazywanych też "wieloskrzydłowymi" lub wielodzielnymi. Jeśli okno ma tylko jedną kwaterę, (jedno skrzydło), to łatwo to opisać, ale jeśli okno ma dwie lub więcej kwater sprawa już tak prosta i oczywista nie jest ze względu na możliwość różnego względem siebie położenia kwater w konstrukcji okna.

Dla lepszej ilustracji zagadnienia proszę spojrzeć na poniższe rysunki:

Okno jednorzędowe, jednodzielne
Klasyczne okno jednokwaterowe, potocznie nazywane oknem jednoskrzydłowym.
Okno jednorzędowe, jednodzielne
Klasyczne okno dwukwaterowe, potocznie nazywane oknem dwuskrzydłowym. Skrzydła ułożone w jednym rzędzie, obok siebie.
Okno jednorzędowe, jednodzielne
To także okno dwukwaterowe i też można potocznie o nim powiedzieć dwuskrzydłowe. Skrzydła ułożone w dwóch rzędach jedno nad drugim.

Jak wybrnąć z problemu prawidłowego określenia ilości kwater okiennych i ich położenia względem siebie? Branża okienna przyjęła, że okna będzie opisywało się określając jednocześnie ilość rzędów i ilości podziałów w każdym oknie.

Na przykład "okno jednorzędowe, jednodzielne", "okno jednorzędowe, dwudzielne". Brzmi to może trochę skomplikowanie, ale w sumie jest raczej łatwe do opanowania. W wypadku jakichkolwiek kłopotów poniżej pożyteczna ściąga dla naszych czytelników.

PRZYKŁADOWE OKNA JEDNORZĘDOWE

Okno jednorzędowe, jednodzielne
Okno jednorzędowe, jednodzielne
Okno jednorzędowe, dwudzielne
Okno jednorzędowe, dwudzielne
Okno jednorzędowe, trójdzielne
Okno jednorzędowe, trójdzielne

PRZYKŁADOWE OKNA DWURZĘDOWE

Okno dwurzędowe, jednodzielne
Okno dwurzędowe, jednodzielne
Okno dwurzędowe, dwudzielne
Okno dwurzędowe, dwudzielne
Okno dwurzędowe, trójdzielne
Okno dwurzędowe, trójdzielne

Mieliśmy rację, że to nietrudne? Trzeba tylko przyzwyczaić się i zapamiętać, że ilość kwater okiennych i ich położenie względem siebie najłatwiej określić przy pomocy ilości rzędów i ilości podziałów.

OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?