Przewiń do artykułu

Profile okienne PVC, (kształtowniki) - listwy progowe, transportowe i lizeny

ocena gwiazdki 0.00 / 5.00 - 0 głosów Oceń

W tym rozdziale przedstawimy ważną grupę kształtowników okiennych, które nie są ani ramami, ani skrzydłami, ani nawet słupkami, ale bez których żadna konstrukcja okienna obyć się nie może i bez których nie sposób zamontować okna zgodnie z zasadami wiedzy i sztuki budowlanej. Te ważne okienne „drobiazgi” to przede wszystkim listwy podokienne. Progowa i transportowa. Wpięte w dolną część ościeżnicy okna wyglądają podobnie, ale mimo zewnętrznego wizualnego podobieństwa pełnią całkowicie inne role. W dalszej kolejności przedstawimy lizeny, kształtowniki dość rzadko używane w oknach PVC i służące do zwiększenia sztywności konstrukcji okiennej.

Listwy podokienne

Profil transportowy przekrój
Profil transportowy przekrój
Listwa progowa przekrój
Listwa progowa przekrój

Już na pierwszy rzut oka widać zdecydowane różnice w konstrukcji obu kształtowników. Listwa transportowa, to właściwie dowolny kawałek profilu mocowany (wpinany) w dolną część ramy ościeżnicy gotowego okna, po to by zabezpieczać ją przed mechanicznymi uszkodzeniami w czasie transportu. Stosowanie tej listwy wydaje się być szczególnie pożyteczne w trakcie przemieszczania okien okleinowanych, których krawędzie są bardziej podatne na uszkodzenia. Listwa progowa, to wąski, ale wielokomorowy kształtownik, który oprócz wpięcia w dolną cześć ramy ościeżnicy okna powinien być do niej również trwale przymocowany. Profil wyposażony jest w dodatkowe uszczelki, które mają poprawiać szczelność połączeń w progowej części okna. Profilowana dolna część listwy przygotowana jest do mocowania kotew montażowych. Przeznaczeniem listwy progowej jest ułatwianie poprawnego montażu parapetów, szczególnie parapetu zewnętrznego, który jest do listwy progowej przykręcany odpowiednią ilością śrub. Dzięki zastosowaniu listwy progowej łatwiej również rozwiązać problem aplikacji folii uszczelniających, stanowiących zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci w obszar termoizolacji. Listwa progowa stanowi również spore ułatwienie w montażu okien w warstwie docieplenia z zastosowaniem na przykład łączników systemu SFS JB-D.

Listwa progowa wpięta w ramę ościeżnicy
Listwa progowa wpięta w ramę ościeżnicy
Rama ościeżnicy z listwą progową i uszczelnieniem z folii
Rama ościeżnicy z listwą progową i uszczelnieniem z folii

Lizeny

W architekturze, lizenami nazywa się płaskie pionowe występy w murach zewnętrznych. Ich rolą było wzmacnianie konstrukcji w miejscach narażonych na działanie sił rozpierających.

Lizena przekrój
Lizena przekrój
Lizena przekrój
Lizena przekrój

W konstrukcji okiennej, lizena to dodatkowy profil wzmacniający łączony zazwyczaj z konstrukcją słupka stałego, czyli elementem okna najbardziej narażonym na działanie sił pochodzących od parcia lub ssania wiatru. Zastosowanie lizen umożliwia projektowanie i wykonywanie konstrukcji okiennych o dużych rozmiarach bez konieczności dokonywania fizycznego podziału ram i stosowania łączników statycznych, o których napiszemy w kolejnym rozdziale.

OKNOTEST.PL

Termowizja

28.01.2019

Czy badanie termowizyjne może być przdatne w ocenie jakości okien oraz ich montażu? Czy badanie termowizyjne może być podstawą do reklamacji okien lub montażu?