Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Dlaczego okna parują od zewnątrz

Październik 2018

Parowanie szyb od strony zewnętrznej, to okresowe zjawisko fizyczne występujące w porach roku, gdy możliwe staje się, że temperatura powierzchni szyby zewnętrznej jest niższa od temperatury otaczającego powietrza zewnętrznego. Z reguły pojawia się i występuje w okresie późnej wiosny i lata, gdy nie korzystamy już z ogrzewania w pomieszczeniach.

Jak w każdym procesie powierzchniowej kondensacji pary wodnej przyczyny zjawiska należy upatrywać we wzajemnym oddziaływaniu różnic temperatur oraz wilgotności powietrza. Szyby parują po stronie zewnętrznej wtedy, gdy temperatura powierzchni zewnętrznej szyby jest niższa od temperatury powietrza, z którym się styka oraz niższa w danych określonych warunkach od temperatury punktu rosy.

Okno zaparowane od zewnątrz po przejściu ulewy
Okno zaparowane od zewnątrz po przejściu ulewy
reklama

Całkiem odwrotnie niż w przypadku parowania szyb od wewnątrz, parowanie szyb zewnętrznych koncentruje się zwykle lub zaczyna od środkowej części szyby zespolonej, co ma związek z faktem, że w tym miejscu przenikalność cieplna pakietu jest najniższa.

Podobnie, jak w przypadku parowania szyb po stronie wewnętrznej, tak i parowanie szyb po stronie zewnętrznej nie jest wadą okna, bądź wadą szyby. Można wręcz powiedzieć, że irytujące zjawisko parowania szyb po stronie zewnętrznej jest dowodem potwierdzającym ich należytą, a wręcz najwyższą jakość w zakresie przenikalności cieplnej.

Istotną rolę dla występowania zjawiska parowania okien od zewnątrz odgrywają warunki atmosferyczne, z którymi styka się okno, na przykład kierunek i siła wiatru albo pozycja względem położenia słońca. Zdarza się nie jeden raz, że dwa okna sąsiadujące na jednej elewacji zachowują się całkowicie różnie w pozornie takich samych warunkach, jedno jest zaparowane po stronie zewnętrznej, drugie jest wolne od kondensatu pary wodnej. Dlaczego tak się dzieje?

Ano właśnie dlatego, że każde z nich może być poddane nieco innym oddziaływaniom wiatru i słońca, co powoduje, że temperatura powierzchni szyb jest zróżnicowana, a czasem wystarczy 0,1°C, by zjawisko wystąpiło lub nie wystąpiło, chociaż użytkownikom czasem trudno w to uwierzyć, szczególnie tym, którzy nabywali swoje okna, jako produkt najwyższej jakości w zakresie przenikalności cieplnej. Cóż im można powiedzieć? Wasze okna są naprawdę doskonałe, ale nawet najwyższa jakość okien nie wpływa na działanie praw fizyki.

reklama

OKNOTEST.PL

Jakub Błaszczyk 2018-10-14 00:00:00 aktualizacja: 2021-02-23 11:51:14


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024