Łazienka z oknem - tak, czy nie?
Okno w łazience warto, czy nie warto?
Do historii odchodzą czasy budynków mieszkalnych bez łazienek i ubikacji. Nadszedł również kres „ślepych” kuchni i łazienek w domach, w których architekt nie przewidział zastosowania okien w pomieszczeniach użytkowych. W nowoczesnych budynkach jedno i wielorodzinnych okno w łazience, to rzecz raczej oczywista i przesądzona. Jakie okno montować w łazience, aby jednocześnie spełnić wymagania przepisów i własne oczekiwania, co do funkcjonalności i komfortu użytkowania?
Okno w łazience – powierzchnia i wymiary
Zakładając, że nowoczesna łazienka jest oddzielona od WC, do zaprojektowania funkcjonalnego pomieszczenia z oknem łazienkowym powinno wystarczyć od 5m2 do 7m2, a i na 4 m2 też już można coś sensownego wygospodarować. Mając na uwadze podaną wcześniej minimalną powierzchnię pomieszczenia łazienki, obowiązujące wymagania przepisów techniczno-budowlanych sprawią, że minimalna powierzchnia okna łazienkowego nie powinna być mniejsza niż 0,34 m2. To naprawdę niewielkie okno o przybliżonych wymiarach 60 cm x 60 cm.
Szczerze mówiąc, instalowanie takiego okna w łazience to raczej kiepski pomysł. Nie dość, że małe okno dostarczy mało światła ze względu na rozmiar szyby, to na domiar złego zamontowane pod nadprożem ościeża będzie trudne w eksploatacji i kłopotliwe w utrzymaniu czystości. Okno w łazience powinno być większe. W czasach obowiązywania katalogu okien typowych, w pomieszczeniach łazienek stosowano najczęściej okna z PVC o wymiarach 86,5 cm x 83,5 cm.
Jak by nie patrzeć, to też niewielkie okno, w którym jeśli je zamontować pod nadprożem, klamka sterująca otwieraniem i zamykaniem znajdzie się na wysokości 180 – 185 cm nad powierzchnią posadzki. Nie każdy sięgnie tak wysoko. Jaki wymiar okna do łazienki wydaje się być zatem najlepszy? Warto rozważyć zastosowanie okna łazienkowego o powierzchni całkowitej do 1,5 m2 i wymiarach około 1,0 m szerokości i wysokości do 1,5 m.
Okno łazienkowe – funkcjonalność
Okno w łazience, podobnie jak każde inne odpowiedzialne będzie za dostarczenie odpowiedniej ilości światła dziennego oraz bezpośrednie, kontrolowane wentylowanie pomieszczenia. Jednocześnie ze względu na zastosowane komponenty, a w szczególności rodzaj szyby zespolonej albo dodatkowe wyposażenie musi chronić użytkownika przed wścibskimi i ciekawskimi spojrzeniami. Co więcej, powinno także posiadać konstrukcję, która ograniczy negatywne skutki podwyższonej wilgotności panującej w pomieszczeniach łazienek.
Podany wcześniej optymalny wymiar okna łazienkowego 1,0m x 1,5m powoduje, że jest ono dość wysmukłym prostokątem. Okna o takiej konstrukcji dostarczają do pomieszczeń więcej światła szczególnie jesienią i zimą, gdy pozycja słońca na horyzoncie jest niska. Więcej światła w pomieszczeniu zimą, to także więcej energii cieplnej ze słońca, co może przyczynić się do szybszego i efektywniejszego ogrzewania. Dla komfortu łazienki ma to istotne znaczenie. Chcą kontrolować i panować nad procesem wentylacji lepiej nie instalować w oknach łazienkowych nawiewników powietrza zewnętrznego.
Właściwszym rozwiązaniem wydaje się być zastosowanie okuć obwiedniowych rozwierano-uchylnych z funkcją odstawiania całej płaszczyzny skrzydła albo stopniowaniem uchylania. Okno łazienkowe wyposażone w odpowiednie okucia umożliwia pozbywanie się nadmiaru wilgoci z powietrza w tym momencie, w którym wilgoć ta jest produkowana, na przykład podczas napełniania wanny ciepłą wodą albo prania. Gdy ustają negatywne warunki okno można zamknąć, ciesząc się ciepłem i komfortem pomieszczenia.
Jak pozbyć się wścibskich spojrzeń? W tym przypadku możliwe są tylko dwa rozwiązania. Zastosowanie w pakiecie szyby zespolonej jednej tafli nieprzeziernego szkła, na przykład szkła ornamentowego. Warto jednak pamiętać, że taki pakiet może charakteryzować się nieco gorszymi parametrami w zakresie przenikalności cieplnej ze względu na rozmieszczenie powłok termoizolacyjnych.
Drugie rozwiązanie, to zastosowanie prostych roletek lub żaluzji wewnętrznych. Idąc w tym kierunku należy pamiętać, by stosować materiały odporne na działanie wilgoci. Niezależnie od przyjętego w tym względzie rozwiązania, zawsze warto wyposażyć okno łazienkowe w tak zwaną „ciepłą ramkę”. Zastosowana może sprawić, że w chłodne dni na krawędziach szyby gromadzić będzie się mniej skroplin pochodzących od wilgoci zawartej w powietrzu.
Łazienka z oknem o wysokości 1,5 m zyska coś jeszcze. Na wysokości parapetu, którego w łazienkach raczej nie ma, utworzy się zgrabna półeczka na kąpielowe kosmetyki i akcesoria. Rzecz nie do pogardzenia o czym wie każdy kto lubi poleżeć w wannie. Nie ma to jak przed wyjściem odłożyć gdzieś telefon, gazetę, czy co tam nam jeszcze do głowy przyjdzie do wanny zabrać. Gumowa kaczuszka i żaglówka też mogą tam spocząć.
Montaż okna łazienkowego
Sporo napisaliśmy już o tym jakimi cechami powinno charakteryzować się okno w łazience. Do omówienia pozostaje jeszcze jeden element kto wie, czy nie ważniejszy z punktu widzenia użytkownika. Ten element, to montaż okna łazienkowego. Nawet najlepsze okno przed zamontowaniem jest rzeczą mało przydatną, a o jego prawdziwej wartości użytkowej przekonamy się dopiero po montażu w pomieszczeniu, do którego jest przeznaczone i dedykowane.
Montaż okna w łazience powinien uwzględniać przede wszystkim występujące w tym pomieszczeniu ponadprzeciętne obciążenia pochodzące od różnic temperatur i wysokiej wilgotności względnej powietrza wewnętrznego. Prawidłowy montaż okna łazienkowego o wymiarach 1,0 m na 1,5 m powinien uwzględniać:
- Przygotowanie otworu ościeża do montażu przy użyciu materiałów hydrofobowych.
- Maksymalnie korzystne z punktu widzenia przenikania ciepła pozycjonowanie okna w ościeżu.
- Wykonanie mocowania mechanicznego zdolnego do przeniesienia sił pochodzących od obciążenia wiatrem.
- Wykonanie podparcia konstrukcji, optymalnie podparcia liniowego, odpornego na oddziaływanie wilgoci, a jednocześnie przenoszącego obciążenia pochodzące od ciężaru konstrukcji okiennej oraz dodatkowe obciążenia eksploatacyjne.
- Wykonanie paroprzepuszczalnego uszczelnienia odpornego na oddziaływanie wody opadowej w strefie zewnętrznej montażu.
- Wykonanie uszczelnienia termoizolacyjnego w środkowej, funkcjonalnej strefie montażu.
- Wykonanie paroizolacyjnego, odpornego na przenikanie powietrza uszczelnienia w wewnętrznej strefie montażu.
Do wykonania wszystkich warstw uszczelnień w pomieszczeniu łazienki w budynku wznoszonym można wykorzystać z powodzeniem piankę PUR oraz kombinację folii uszczelniających lub powłok uszczelniających. Podczas wymiany okna w budynku istniejącym bardziej wskazane wydaje się korzystanie z pianki PUR oraz taśm rozprężnych po stronie zewnętrznej i folii lub powłok uszczelniających po stronie wewnętrznej albo pianki PUR i powłok uszczelniających po obu stronach połączenia okna z ościeżem.
Okno w łazience to jest to
Jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy wasze łazienki powinny być wyposażone w okna, to nasza rada brzmi, tak, jak najbardziej powinny, wręcz muszą, aby podnieść trwałość zastosowanych materiałów wykończeniowych, a przede wszystkim komfort użytkowania. O słuszności wyboru przekonacie się podziwiając padający za oknem śnieg albo gnane jesiennym wichrem liście podczas gdy wy delektować będziecie się ciepłą i pachnącą kąpielą z widokiem na świat.
OKNOTEST.PL
Oknotest.pl 2019-10-26 00:00:00 aktualizacja: 2019-10-26 15:16:55