Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Kasety kominkowe, a może wkłady? Poznaj różnice!

Marzec 2017

Każdy, kto kiedykolwiek choć myślał o kominku w swoim domu wie, że absolutną podstawą paleniska jest wkład. I wydawać by się mogło, że sprawa jest prosta – idziemy do sklepu, miły pan doradza nam najlepszy na rynku produkt, wracamy zadowoleni z udanym zakupem i przez lata cieszymy się magiczną atmosferą, którą tworzą radośnie skaczące ogniki. Niestety, czar szybko pryska, gdy trzeba wgłębić się w temat. W głowie aż roi się od pytań: czy kominek będzie używany okazjonalnie, czy ma być poważnym źródłem ciepła, czy ma on dla nas właściwie tylko wartość estetyczną. Tak brnąc w tematykę dochodzimy do wniosku, że wkład kominkowy nie jest jedynym rozwiązaniem, a nowoczesne technologie podsuwają nam jeszcze jeden pomysł – kasety kominkowe. Sprawdźmy czym one są i jak wypadają na tle tradycyjnych wkładów.

Kasety kominkowe – kto powinien je wybrać

Kasety kominkowe posiadają kształt prostopadłościanu. Mają niewielką głębokość, dlatego chętnie wybierają je osoby, które dysponują ograniczoną ilością miejsca. Ich znaczną przewagą jest możliwość wbudowania w istniejące już paleniska. To dlatego w szybki i prosty sposób możemy uzyskać całkiem przytulne miejsce, bez konieczności prowadzenia poważnych prac budowlanych. Dzięki kasecie można zamknąć palenisko otwarte, uzyskując zupełnie inny efekt pod względem estetyki i funkcjonalności. Koszt związany z inwestycją bardzo szybko się zwraca, ponieważ straty ciepła redukowane są nawet w 80% procentach!

Jak działa kaseta kominkowa?

reklama

Działanie kasety kominkowej jest bliźniaczo podobne do funkcjonowania wkładów. Zazwyczaj posiada podwójną ściankę. Efekty spalania odprowadzane są do czopucha wcześniej istniejącego kominka, a dalej do komina. Sama kaseta kominkowa wyposażona jest w kanały konwekcyjne, a zimne powietrze pobierane jest z dolnej części kasety. Po nagrzaniu powietrze wydostaje się na zewnątrz skutecznie ogrzewając pomieszczenia. To sprawia, że kominek otwarty, dzięki przekształceniu go za pomocą kasety kominkowej, posiada znacznie lepsze parametry grzewcze.

W czym więc tkwi różnica?

Podstawową różnicą pomiędzy wkładem kominkowym a kasetą kominkową jest zastosowanie. Wkład kominkowy używany jest do nowych palenisk, gdzie najpierw montuje się wkład, a później obudowuje. Kaseta to alternatywa dla męczących i drogich prac remontowo-budowlanych. Ponadto kasety mają stosunkowo niewielką głębokość, dlatego doskonale sprawdzą się w niewielkich przestrzeniach. Specjaliści z Ingif.com podkreślają, że decydując się na kasetę kominkową należy dokładnie sprawdzić ich moc grzewczą. Niestety w tych parametrach przegrywają one walkę z tradycyjnymi wkładami, lecz przy doborze odpowiednich wyznaczników doskonale spełnią swoją funkcję.

Ignif.com jako polski producent wysokojakościowych kominków, stosuje w swoich kasetach kominkowych płyty wermikulitowe, które zwiększają temperaturę wewnątrz komory spalania i gwarantują jej funkcjonalność. To dlatego kasety niczym nie odbiegają pod względem parametrów grzewczych od ich braci – wkładów kominkowych.

Jak widać przekształcenie kominka nie musi być taka straszna, jak ją malują. Wystarczy zaufać nowym technologiom, wśród których kasety kominkowe są królem.

reklama
IGNIF Piotr Mielańczuk 2017-03-01 00:00:00 aktualizacja: 2017-09-27 20:28:58


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024