Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Duże okna - plusy i minusy

Grudzień 2021

Wiele osób marzy o domu z dużymi przeszkleniami. Dzięki dużym oknom można poczuć bliskość z naturą oraz doświetlić pomieszczenia, co przełoży się na mniejsze zużycie energii elektrycznej. Można też upajać się malowniczymi widokami, szczególnie w przypadku działki usytuowanej w okolicy górskiej czy nadmorskiej. Duże okna powiększają optycznie pomieszczenia, a większa ilość naturalnego światła wpływa korzystnie na samopoczucie domowników. Duże okna mają sporo zalet, ale nie są wolne od wad, dlatego trzeba mieć na uwadze każdy aspekt, aby dokonać jak najlepszego wyboru. 

Czy duże okno w salonie to rzeczywiście dobry wybór? 

Duże okna mają wiele zalet, dotyczą między innymi estetyki i funkcjonalności. Duże przeszklenia są modne, idealnie sprawdzają się w przypadku nowoczesnego budownictwa. Ogromnym plusem jest możliwość wpuszczenia dużej ilości światła naturalnego, czyli oświetlenie pomieszczeń bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Ma to szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, gdy brakuje promieniowania słonecznego, dominują ponure dni, niebo jest często zachmurzone. Doświetlenie pomieszczeń naturalnym światłem ma niezwykle korzystny wpływ na organizm, pomaga walczyć z jesienną melancholią i depresją. Nie tylko z tego powodu poprawia się nastrój, przyczynia się do tego również możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na oświetleniu sztucznym. Na korzyść dużych przeszkleń przemawia również nagrzewanie się pomieszczeń, szczególnie w przypadku okien wychodzących na południe. Można wobec tego liczyć na wykorzystanie darmowej energii słonecznej do ogrzania wnętrz, czyli zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie, które pochłaniają rocznie dużą część domowego budżetu. 

W przypadku dużych przeszkleń można liczyć na optyczne powiększenie przestrzeni, salon stanie się bardziej przestronny, będzie sprawiał wrażenie lekkiego. Dobrze doświetlone pomieszczenia są przyjaźniejsze, panuje w nich komfortowa atmosfera. Na korzyść okien wielkoformatowych przemawia również możliwość zbliżenia się do natury. Można poczuć się niemalże jak w ogrodzie, obserwować otoczenie, upajać widokami pięknej roślinności. W przypadku okien od samej podłogi aż do sufitu uzyskuje się spektakularny efekt, dom zdaje być otwarty na otoczenie, szczególnie jeśli znajdują się one nisko nad poziomem gruntu. Siedząc wygodnie w fotelu, można upajać się widokiem wschodzącego i zachodzącego słońca i to niezależnie od warunków pogodowych. 

Duże przeszklenia mogą być problematyczne 

Decydując się na duże okna, trzeba mieć na uwadze nie tylko liczne zalety tego rozwiązania, ale też pewne minusy. Duża przepuszczalność światła i nagrzewanie pomieszczeń to plusy, ale podczas chłodnych dni. Z kolei latem będzie to minus i to spory, szczególnie w przypadku okien wychodzących na południe i od strony południowo-zachodniej. Jest to jednak problem, który można z łatwością rozwiązać, wystarczy zamontować rolety zewnętrzne lub wewnętrzne, postawić na zasłony. Możliwości na ograniczenie ilości promieniowania słonecznego wpadającego do wnętrz jest wiele. Do minusów okien wielkoformatowych zaliczyć można gorszą izolacyjność cieplną, zjawisko mostka termicznego i utratę ciepła. Jeżeli wybierze się wysokiej klasy okno i zostanie ono prawidłowo zamontowane, to nie trzeba martwić się większymi rachunkami za ogrzewanie. Nawet w przypadku dużych przeszkleń można będzie liczyć na dobrą izolacyjność ciepła i komfort termiczny. Zawsze powinno się mieć na uwadze klasę szczelności okna, rodzaj pakietu szybowego, współczynnik przenikalności cieplnej Uw. 

Prawdą jest to, że duże okna są droższe od tych o wymiarach standardowych. Jest to oczywiście minus, ale za udogodnienia trzeba zapłacić więcej. Wynika to z faktu, że okna o dużych, niestandardowych wymiarach często wymagają stosowania dodatkowych wzmocnień w profilu, użycia grubszej stali, czy też stosowania grubszych szyb. Tańsze są fiksy, czyli okna nieotwierane, ale mniej wygodne w użytkowaniu. Do najdroższych zalicza się okna z profilami aluminiowymi, potem są modele drewniane, a na końcu z tworzywa sztucznego. Jeżeli okno ma być wytrzymałe i bezpieczne w użytkowaniu, to należy wybrać pakiet z szyb klejonych i hartowanych, ale jest to niestety spory wydatek. Mnogość zalet sprawia, że warto zdecydować się na poniesienie wyższych kosztów. Trzeba też pamiętać o tym, że będzie to długoterminowa inwestycja. Problemem może być też utrzymanie w czystości wielkoformatowych okien. Do wyczyszczenia jest spora powierzchnia, a zabrudzone szyby nie wyglądają estetycznie, wpuszczają też mniej światła. Trudno mówić o umyciu takiego okna bez posługiwania się drabiną. Czasem konieczne okazuje się skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej. Problematyczna może być też gorsza izolacja akustyczna, co dotyczy przede wszystkim okien o dużej powierzchni skrzydeł w kształcie kwadratu. Jeżeli wybierze się szyby o wskaźniku izolacyjności akustycznej Rw powyżej 50 dB, można liczyć na świetne tłumienie hałasów z zewnątrz. Na parametr ten wpływa też rodzaj konstrukcji, uszczelki, stopień i sposób rozszczelnienia. Jeśli okno zostanie prawidłowo zamontowane, to poprawi to izolacyjność akustyczną.

Okna o dużych powierzchniach są też nie lada wyzwaniem dla ekipy monterskiej. Tego typu konstrukcje są bardzo ciężkie, więc do ich montażu często trzeba użyć dodatkowo specjalnych dźwigów, robotów i manipulatorów. To może podwyższyć koszt samego montażu takiego okna nawet kilkukrotnie.

Jak zadbać o komfort termiczny w przypadku dużych okien?

Duże przeszklenia wyglądają efektowniej, wspaniale doświetlają pomieszczenie, ale niestety pojawia się pewien problem, a mianowicie ucieczka ciepła. Nawet wysokiej jakości okno nigdy nie zapewni tak dobrej izolacji termicznej jak ściana, ale są skuteczne sposoby, które pozwolą na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Ma to szczególne znaczenie w okresie jesienno-zimowym, czyli w sezonie grzewczym, gdy ciepło wręcz ucieka każdą szczeliną. Nawet w przypadku dużych przeszkleń można cieszyć się optymalnym mikroklimatem we wnętrzach, trzeba tylko wiedzieć, co można zrobić. O wiele kwestii powinno zadbać się już na etapie realizacji projektu, ale na tym oczywiście nie koniec, bo wiele można zrobić już po wybudowaniu domu. Problemem nie jest wyłącznie niska temperatura, ale też wiatr, którego intensywne podmuchy mogą przyczynić się do rozszczelnienia ramy okien. Jest to prosta droga do ucieczki ciepła, czyli wzrostu kosztów ogrzewania. W przypadku domu z dużymi przeszkleniami istotne jest jego ustawienie względem stron świata. W Polsce wiatr wieje przede wszystkim w kierunku wschodnim, południowo-zachodnim i południowo-wschodnim. Jeżeli chce się zmniejszyć podatność ram okiennych na rozszczelnienie, to warto zdecydować się na wstawienie dużych okien od strony południowej i wschodniej. Nie zawsze jest to oczywiście możliwe, ale są na to też inne rozwiązania.

W przypadku dużych przeszkleń wychodzących na północ, ma które najmocniej oddziałują podmuchy wiatru, zaleca się zadbać o dodatkową izolację okien i ścian. Kolejną kwestią będzie zwrócenie uwagi na odporność okien na obciążenia wiatrem – zaleca się wybrać modele klasy co najmniej B-3. Problemy z ucieczką ciepła można zredukować, jeśli zrezygnuje się z dużych przeszkleń wychodzących na nawietrzną. W lepszej sytuacji znajdują osoby mające dom na działce z bogatą roślinnością. Drzewa i inne zabudowania pochłaniają sporą część siły wiatru. Kolejną kwestią będzie wykonanie właściwej izolacji okien, aby zredukować do minimum straty ciepła. Zaleca się postawić na szyby zespolone, ciepłochłonne, co będzie skuteczną ochroną przed utratą ciepła. Bardzo ważne jest również to, aby okna zostały prawidłowo zamontowane, w przeciwnym razie trzeba liczyć się z większą utratą ciepła. Okno musi zostać właściwie osadzone w ścianie. Zadbać trzeba również o jego uszczelnienie, szczególnie od dołu – można w tym celu użyć styropianu i silikonu. Zaleca się również użycia ciepłych profili XPS pod okna, ciepłych parapetów oraz termo podwalin pod duże i ciężkie konstrukcje (np. klinaryt). Na komfort cieplny wpływa też sposób ogrzewania domu z przeszkleniami. Najlepszym rozwiązaniem jest w przypadku dużych okien ogrzewanie podłogowe, które zapewni optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Kierując się aspektami ekonomicznymi, zaleca się postawić na wodne ogrzewanie podłogowe. Istotne będzie to, aby w miejscu stykania się podłogi z oknami znalazło się więcej rurek grzewczych, co zapobiegnie przenikaniu do środka zimnego powietrza i wychładzaniu pomieszczenia. 

Jaki wybrać rodzaj okna wielkopowierzchniowego?

Obecnie można liczyć na szeroki wachlarz wyboru dużych okien, dostępne są w różnych wymiarach, mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, stworzone przy zastosowaniu wielorakich rozwiązań technologicznych. Jest wiele kwestii, na które trzeba zwrócić uwagę przy wyborze systemów okiennych, nie tylko na rozmiar czy przeznaczenie okna. Dużą popularnością cieszą się okna przesuwne, szczególnie w przypadku tarasu i balkonu. Można liczyć na wysokie walory estetyczne i użytkowe oraz wygodę. Okna z system przesuwnym dają duże możliwości aranżacyjne. Jeśli komuś marzy się przeszklenie całych ścian, to powinno się mieć na uwadze przede wszystkim wytrzymałość, dlatego zaleca się wybrać okna typu HST, z systemem podnoszono-przesuwnym z niskim progiem, co przełoży się na komfortowe wychodzenie. Istotne będzie też to, aby okno miało funkcję wentylacji, co pozwoli na wietrzenie pomieszczenia bez konieczności otwierania go. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdza przy największych przeszkleniach, a przy tych nieco mniejszych wystarczający będzie system odstawno-przesuwny lub uchylno-przesuwny. Należy jednak pamiętać, że przy drzwiach balkonowych odstawno-przesuwnych typu PSK mamy do czynienia ze standardowym progiem w dolnej części, jak przy tradycyjnym oknie balkonowym. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż HST, ale i mniej praktyczne i mniej estetyczne.

Innym rozwiązaniem będzie duże przeszklenie nieotwierane, czyli tak zwany fix. W jego przypadku można pozwolić sobie na przeszklenie całych ścian i to bez konieczności ich dzielenia. Fiksy są pozbawione okuć, można zdecydować się na zamontowanie okna o bardzo dużym rozmiarze. Jeśli wybierze się fix szklony w skrzydle, to będzie do złudzenia przypominać klasyczne okno. Świetną opcją jest również połączenie okien otwieranych i stałych. Jeżeli chce się mieć widok na różne strony świata, to idealną opcją jest okno narożne, które montuje się na dwóch ścianach. Zaletą tego typu okien jest możliwość wpuszczenia do pomieszczenia dużej ilości naturalnego światła. Coraz popularniejsze są duże przeszklenia, ale z węższymi ramami okiennymi, czyli ze smuklejszymi profilami. Jeżeli komuś zależy na zwiększeniu powierzchni przeszklenia, to warto zdecydować się na węższe ramy okienne. 

Duże okno - cena, czyli z jakimi trzeba liczyć się kosztami zakupu?

Zakup dużych okien wiąże się z wyższymi kosztami. Cena rośnie wraz ze wzrostem rozmiarów. Największe różnice cenowe dotyczą okien elewacyjnych, podobne są w przypadku okien tarasowych i przesuwnych. Do wzrostu ceny przyczyniają się również podziały okna – więcej materiałów i dodatkowych elementów oraz wydłużony montaż.

W przypadku dużych okien warto zapoznać się z tabelą maksymalnych wymiarów okien, przy których nie ma jeszcze konieczności stosowania: dodatkowych wzmocnień w profilu, hartowania szyby czy dodatkowych podziałów. U każdego producenta takie tabele wyglądają inaczej, w zależności od stosowanego rodzaju okna, użytego materiału, grubości stali, czy rodzaju profilu. Okna wykraczające poza tabelę wymiarów maksymalnych nawet o parę centymetrów mogą okazać się dużo droższe z racji na obowiązek stosowania wyżej wymienionych dodatków.

Przy stolarce o standardowych wymiarach okna dwuskrzydłowe zawsze są droższe od jednoskrzydłowych, nawet jeśli mają jednakowe wymiary, natomiast przy niestandardowych, dużych oknach, dodatkowe podziały mogą sprawić, że cena okna będzie niższa, z racji tego, że dodatkowy słupek podzieli powierzchnię szyby na mniejsze i wówczas, mieszcząc się w tabeli maksymalnych powierzchni, nie trzeba będzie jej dodatkowo wzmacniać, co ma ogromny wpływ na cenę.

Najdroższe są przeszklenia o szerokości powyżej trzech metrów. Im szyba jest większa, tym grubsza, czyli droższa. Oczywiście na cenę okna wpływa szereg innych czynników, chociażby współczynnik Uw, rodzaj i jakość zastosowanych materiałów.

0 2021-12-17 00:00:00


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024