Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Przez okna i drzwi ucieka nawet 25% ciepła

Wrzesień 2018 · G-U Polska Sp. z o.o.

Ciepło uciekające z domu nieszczelnymi oknami i drzwiami to zmora dla domowników. Rachunki od razu stają się wyższe, a towarzysząca wilgoć coraz bardziej uciążliwa. By zapobiec takim nieprzyjemnym i kosztownym sytuacjom, należy podczas montażu pamiętać o kilku istotnych czynnikach.

Nadejście jesieni to ostatnia szansa na sprawdzenie okien oraz ewentualną wymianę i montaż nowej stolarki okiennej. Zamiast skupiać się wyłącznie na parametrach i estetyce okien, wybierzmy grupę fachowców. To im powierzymy bezpieczeństwo i komfort naszego domu. Wybierzmy profesjonalistów, którzy dopilnują najdrobniejszych szczegółów. Równie ważny jest sposób izolacji stolarki okiennej. Zgodnie z prawem, od 2021 roku wszystkie nowo powstające domy będą musiały być energooszczędne.

Tarasowe drzwi balkonowe - ciepły montaż warstwowy

reklama

Spektakularne przeszklenia, jeśli nie będą przemyślane pod kątem izolacyjności, mogą być ryzykowne.

Sprawdzonym i nowoczesnym rozwiązaniem dla drzwi podnoszono-przesuwnych jest systemowy, tzw. ciepły montaż, który skutecznie zabezpiecza mur przed wilgocią, przewiewami i szkodliwymi dla naszego zdrowia grzybami i pleśnią. Ważnymi elementami systemu są taśmy, pianki i narożniki uszczelniające. Szczególnie istotne są progi wraz z podporami wykonanymi z materiału, który gwarantuje doskonałą izolację termiczną

Opowiada Jarosław Wodzisławski z GU Polska, producenta z branży techniki drzwiowej i okiennej.

Odpowiednie uszczelnienie przestrzeni między murem a oknem należy do najważniejszych. Powinno składać się z trzech warstw – wewnętrznej (chroni przed kondensacją wody), środkowej (zapewnia właściwą izolację termiczną i akustyczną) oraz zewnętrznej (chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi). Jeśli tak podejdziemy do kwestii uszczelnień, nawet wybór dużych przeszkleń nie doprowadzi do wychłodzenia mieszkania.

Okna i drzwi bez mostków termicznych

reklama

Do najczęstszych błędów stolarki otworowej zaliczamy nieprawidłowy montaż, zły wybór materiałów oraz pomijanie istotnych etapów podczas montażu.

Do montażu okien nie wystarczy jedynie pianka poliuretanowa. Bardzo istotne jest użycie taśm zewnętrznych (paroprzepuszczalnych) i wewnętrznych (paroszczelnych)

Wyjaśnia Jarosław Wodzisławski.

W sprawie szczelności drzwi wejściowych to próg odgrywa istotną rolę.

W naszej koncepcji drzwi wejściowych stosujemy tzw. ciepły próg, który znacznie redukuje straty cieplne w dolnej części drzwi i spełnia wszystkie wymagania w aspekcie oszczędzania energii

Mówi Jarosław Wodzisławski.

reklama

Nowym rozwiązaniem są progi zlicowane, które montuje się na tej samej wysokości co podłogę. Dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie

Wyjaśnia Jarosław Wodzisławski:

Tego typu próg likwiduje bariery i jest estetyczny, a jednocześnie dzięki nowoczesnej technologii zapewnia doskonałą izolację i ochronę przed wilgocią.

Inteligentne rozwiązania

Niestety, jeśli zapomnimy o regularnym wietrzeniu domu to nawet odpowiednia izolacja okien i drzwi nie uchroni domu przed wilgocią. Przepływ świeżego powietrza zapobiega powstawaniu wilgoci. W okresie zimowym wietrzenie pomieszczeń nie powinno trwać więcej niż 10 minut, a temperatura w mieszkaniu i tak błyskawicznie wróci do normy. Powietrze o niskiej temperaturze szybciej się ogrzewa – wpada do pokoju i od razu opada w dół, gdy ciepło z włączonych kaloryferów podnosi się do góry. Nowoczesne rozwiązania dają nam możliwość wietrzenia także pod nieobecność domowników.

Istnieje możliwość zdalnego sterowania oknami za pomocą telefonu komórkowego. Dzieje się tak dzięki specjalnym siłownikom zamontowanym na lub ukrytym w ramie okna. Możemy wtedy np. będąc w pracy wywietrzyć dom jeszcze przed naszym powrotem

Opowiada Szymon Krauze z GU Polska.

GU Polska

G-U Polska Sp. z o.o. 2018-09-19 00:00:00 aktualizacja: 2018-09-19 15:44:36


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024