Jak dbać o okna? Malowanie ram okiennych

10.11.2020
Udostępnij

Nawet najlepszej jakości okna z czasem wymagają odświeżenia. Działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza promieniowania UV, powoduje odbarwienie lub wyblaknięcie kolorów ram okiennych, zarówno tych plastikowych, jak i drewnianych. Nie trzeba na szczęście od razu inwestować w nowe okna. Na rynku dostępne są farby do okien, które pozwolą w łatwy sposób odnowić zarówno ramy okienne plastikowe, jak i drewniane czy nawet metalowe.

Okno panoramiczne
Okno panoramiczne

Pielęgnacja okien plastikowych

Okna plastikowe należą do jednych z najczęściej wybieranych. Wpływa na to ich wytrzymałość, dobre parametry termoizolacyjne, łatwość ich użytkowania oraz atrakcyjna cena. Okna z ramami drewnianymi czy aluminiowymi są droższe i wybierane rzadziej. W tym okna drewniane wymagają dużo więcej wysiłków pielęgnacyjnych niż okna aluminiowe czy plastikowe.

Pielęgnacja okien PCV nie jest trudna i polega po prostu na ich systematycznym czyszczeniu za pomocą detergentów dedykowanych do mycia okien. Często wystarczy nawet sam płyn do mycia naczyń. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet zadbane okna plastikowe, pod wpływem światła słonecznego oraz innych czynników atmosferycznych, z czasem będą blaknąć i pojawią się na nich odbarwienia. Jak w takiej sytuacji odświeżyć wygląd okien?

Jak odświeżyć okna PCV?

Kiedyś okna, których ramy były już bardzo zniszczone, wymieniano na nowe. Dzisiaj, jeśli ich parametry termiczne i techniczne pozostają w normie, można po prostu pomalować ramy okienne specjalną emalią dedykowaną do powierzchni PCV. Umożliwią to takie produkty jak np. śnieżka farby z linii Supermal Emalia do PCV (produkty szybkoschnące i łatwe w nakładaniu), a także farba gruntowa do PCV Tikkurila Otex.

Są to specjalne farby ochronno-dekoracyjne, za pomocą których można przywrócić oknom plastikowym ich piękny i świeży wygląd. Tego typu emalie są odporne na zabrudzenia i zarysowania, a także na działanie czynników atmosferycznych - przede wszystkim rama pomalowana taką emalią z czasem nie zżółknie. Przy okazji nie zaszkodzą im żadne detergenty do mycia okien, zatem pomalowane okna będzie można spokojnie myć i pielęgnować.

Malowanie okien drewnianych

Malowanie okien drewnianych przebiega nieco inaczej i stosuje się do tego inne preparaty. Niestety o okna drewniane trzeba dbać systematycznie i nie wystarczy tutaj tylko ich mycie. Co kilka lat należy przeprowadzić dokładniejszą renowację okien z drewnianymi ramami.

Stare okno drewniane - czy da się odświeżyć jego wygląd?
Stare okno drewniane - czy da się odświeżyć jego wygląd?

Wiąże się to często z koniecznością uzupełnienia nierówności czy ubytków i starciem resztek starszej warstwy pokrywającej okno farby, czy lakierobejcy, a następnie naniesienie nowej. Do malowania okien drewnianych stosuje się najczęściej wspomniane już lakierobejce, takie jak np. Extra Drewnochron czy farby Jedynka Deco & Protect Drewno i Metal Mat do okien drewnianych.

Zarówno przy malowaniu okien drewnianych, jak i okien PCV, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni szyby i uszczelek za pomocą folii i taśm malarskich. Przed samym nałożeniem farby okna muszą być starannie umyte i odtłuszczone. Warto mieć również na uwadze, że okien nie powinno malować się w temperaturach poniżej 10 i powyżej 25° C. Ważne jest także, aby była w tym czasie stosunkowo duża wilgotność powietrza - powyżej 50 procent.

Viverto.pl

ul. Zakopiańska 58
30-418 Kraków
Polska małopolskie

Team Plast Team Balance MD
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 4.79 / 5.00
Vetrex LUM`UP
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 4.11 / 5.00
Windows 2000 Rehau Brillant Design
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Alsecco HS Knipping 76
drzwi unoszono-przesuwne HST PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Framex blueIdeal
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Okno-Pol Aluprof MB-104
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Domel Infinity Passive
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Budvar T-Passive Classic
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Popularne

Strona oknotest.pl wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu. Aby potwierdzić i zamknąć komunikat kliknij "x".

zamknij