Jak wybrać energooszczędną stolarkę budowlaną spełniającą wymogi nowoczesnych domów?

25.01.2022
Udostępnij

Budując dom należy spełnić warunki techniczne w zakresie energooszczędności oraz przenikalności ciepła. Dotyczą one nie tylko budynku jako całości, ale również jego elementów, takich jak np. stolarka  okienna i drzwiowa. Jak ją wybrać, by spełniała wymogi nowoczesnych domów? Jakie parametry muszą posiadać okna i drzwi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są przepisy WT 2021?

Wspomniane we wstępie normy dotyczące energooszczędności oraz przenikalności ciepła regulują przepisy funkcjonujące jako WT 2021. Co oznacza ten skrót? Warto wiedzieć, że odnosi się on do warunków technicznych, które weszły w życie od początku 2021 roku. Do ich przestrzegania zobowiązani są wszyscy inwestorzy, którzy uzyskali pozwolenie na budowę w 2021 roku. Dodatkowo nowe standardy dotyczą każdego modernizowanego oraz rozbudowywanego budynku. Co dokładnie regulują przepisy WT 2021? Przede wszystkim określają, że:

  • rocznego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (EP) niezbędną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia czy też oświetlenia nie może przekroczyć 70 kWh/m2;
  • Współczynnik przenikania ciepła (U) od 2021 nie może przekraczać wartości 0,2 W/m2K dla ścian zewnętrznych, 0,9 W/m2K dla zwykłych okien i drzwi balkonowych oraz 1,1 W/m2K dla okien połaciowych.
Stolarka okienna do domów nowoczesnych - jakie warunki musi spełniać

Jakie parametry musi posiadać energooszczędna stolarka budowlana?

Stolarka budowlana, która będzie uznawana za energooszczędną musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami zgodnymi z normą WT 2021. Aktualne przepisy w następujący sposób określają maksymalną wartość współczynnika przenikania ciepła U [W/m2K] dla:

  • okien zwykłych i drzwi balkonowych - 0,9;
  • okien połaciowych - 1,1;
  • drzwi zewnętrznych - 1,3;
  • bram garażowych - 1,3.

Warto więc pamiętać, że wyśrubowane normy muszą spełniać nie tylko projekty domów nowoczesnych, ale wszystkie budynki, dla których pozwolenie na budowę zostało wydane w 2021 roku i później.

Stolarka okienna do domów nowoczesnych - jakie warunki musi spełniać

Na co zwrócić uwagę wybierając energooszczędną stolarkę budowlaną?

Obowiązujące aktualnie przepisy prawa budowlanego sprawiają, że przy wyborze stolarki budowlanej nie można kierować się wyłącznie estetyką, czy cenami, ale należy brać pod uwagę wartości współczynnika przenikania ciepła, które zostały określone w poprzednim akapicie. Jaka stolarka spełnia te normy? W przypadku stolarki okiennej z pewnością warto kupować okna, które zawierają dobrze izolowane pakiety szybowe z ciepłymi ramkami dystansowymi. Dobrym rozwiązaniem są też tzw. okna z szybami dwukomorowymi. W przypadku drzwi zewnętrznych należy natomiast zadbać o to, by skrzydła były wypełnione materiałem termoizolacyjnym z ciepłymi, ograniczającymi przewodzenie przekładkami w profilach ram i ościeżnicy oraz progach.

Stolarka okienna do domów nowoczesnych - jakie warunki musi spełniać

Warto również mieć świadomość, że inwestycja w energooszczędną stolarkę budowlaną to nie tylko dostosowanie się do obowiązujących przepisów, ale przede wszystkim długofalowe oszczędności. Wynika to z faktu, że mniejsza przenikalność ciepła przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania budynku, a co za tym idzie pozwala obniżyć koszty eksploatacji.

Stolarka okienna do domów nowoczesnych - jakie warunki musi spełniać

Podsumowując należy stwierdzić, że odpowiedni wybór energooszczędnej stolarki budowlanej jest istotny nie tylko ze względu na przepisy prawa, ale jest również rozwiązaniem ekonomiczny i ekologicznym. Dlatego też przeglądając projekty domów parterowych, czy piętrowych warto wziąć pod uwagę energooszczędność budynku.

GFO Aluron AS 178 HS
drzwi unoszono-przesuwne HST aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
AdamS Wicona Wicline 75
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 4.00 / 5.00
Termo Profil HST 85 Aluplast
drzwi unoszono-przesuwne HST PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Vidok VDA-116 Passiv
okna i drzwi balkonowe drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
OknoPlus SwissForm Art
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Okna Debow OD Line
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Popularne

Strona oknotest.pl wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu. Aby potwierdzić i zamknąć komunikat kliknij "x".

zamknij