Z myślą o montażu - nowe rozwiązania MS więcej niż OKNA

14.10.2019
Udostępnij

Nawet najlepsze okna mogą stwarzać poważne kłopoty jeżeli zostaną źle zamontowane. Przenikanie zimna i wilgoci, rozwój grzybów, wypaczenie profili… to tylko kilka z możliwych konsekwencji. Aby pomóc wykonawcom w przeprowadzeniu prawidłowego mocowania stolarki oraz jej transporcie, MS więcej niż OKNA wprowadza do oferty nowe akcesoria – kotwy przeznaczone do systemów Salamander i specjalne paski do przenoszenia okien.

Choć wydaje się, że montaż stolarki okiennej nie powinien stwarzać doświadczonej ekipie większych problemów, okazuje się, że w praktyce bywa różnie. Lista możliwych do popełnienia błędów jest naprawdę długa, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę modne (i ciężkie) okna wielkogabarytowe. Jak pokazuje praktyka, zdecydowana większość (a według niektórych szacunków – nawet 90%) zgłaszanych problemów i usterek stolarki, wynika z nieprawidłowo przeprowadzonego jej montażu. Dlatego naprawdę warto zdecydować się na usługi wyłącznie autoryzowanych przez producenta, profesjonalnych wykonawców.

Nowe kotwy

Aby maksymalnie ułatwić mocowanie okien ekipom montażowym, firma MS więcej niż OKNA wprowadziła do oferty innowacyjne rozwiązania. W tym dedykowane profilom Salamander kotwy montażowe.

- Dotychczas na rynku brakowało stalowych kotew do systemów Salamander, które moglibyśmy z czystym sumieniem polecić. Zdecydowaliśmy się więc opracować i wyprodukować je we własnym zakresie. Kotwa MS wykonana jest z blachy ocynkowanej o grubości 2mm, co nadaje jej odpowiednią sztywność do montażu nawet bardzo wymagających konstrukcji. Zauważalnie większa długość (aż 220mm) oraz odpowiednia perforacja pozwalają na wiercenie otworów pod kołki rozporowe, wkręty czy dyble w odpowiedniej odległości od krawędzi muru. W związku z tym, istnieje możliwość zamontowania okna nawet lekko wysuniętego poza ścianę (20-25mm). Oczywiście przy jednoczesnym zapewnieniu prawidłowego podparcia montowanego okna. – wyjaśnia Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA

Montaż przy wykorzystaniu nowej kotwy jest o tyle łatwiejszy, że dwie poprzeczne „fasolki” ułatwiają jej wygięcie. A to z kolei pozwala na bezproblemowe dopasowanie jej do rozmiaru szczeliny dylatacyjnej między oknem a murem. Kotwa powinna być zamontowana na całej szerokości ramy, przykręcona do wzmocnienia wkrętem do stali i zamocowana do muru na dwa kołki, dyble lub wkręty.

- Chcąc zapewnić optymalną stabilność kotwy oraz zabezpieczyć ją przed wypięciem z zaczepu, niezbędne jest jej przykręcenie do wzmocnienia w ramie. Służy do tego najmniejszy otwór usytuowany najbliżej zaczepu skrzydełkowego. W przypadku montażu ramy do otwierania na zewnątrz, należy kotwę przykręcić do wzmocnienia przez otwór znajdujący się na środku zaczepu skrzydełkowego. Jeśli zaś stosujemy taśmy izolacyjne, należy delikatnie odgiąć końcówkę kotwy, by nie uszkodziła folii. – dodaje Artur Głuszcz.

Nowa kotwa MS konstrukcyjnie dostosowana jest do stolarki oferowanej przez markę. W tym do: okien w systemie 73mm (MSline), okien i drzwi w systemie 82mm (MSline+, WoodLook+, ALU LOOK, MS evolution [82]), a także do Patio HST.

Łatwiejsze przenoszenie

Drugą nowością, jaką wprowadzili do oferty specjaliści MS więcej niż OKNA są specjalne taśmy ułatwiające przenoszenie nawet dużych i ciężkich okien. Odpowiednio zamocowane paski firmy EJOT mają nośność na poziomie nawet 250 kg. Pozwalają na podniesienie okna na wysokość ok. 10-15cm nad podłoże i przeniesienie ich z wyprostowaną ręką i prostymi plecami. Jak dużym jest to ułatwieniem wie każdy montażysta.

Paski można zamontować do okna na dwa sposoby: wkręcając w ramę specjalne wkręty lub wykorzystując trzpień znajdujący się na klamrze paska. Aby wykorzystać trzpień, należy wykonać w ramie okna otwory o średnicy 10mm lub skorzystać z otworów pod wkręt ościeżnicowy/dybel. Otwory można wykonać samodzielnie (wiertłem Φ6, a następnie rozwiercając na Φ10) pamiętając, że powinny one znajdować się dokładnie w osi wkrętów mocujących stalowe wzmocnienie, które również musi zostać przewiercone, tak by trzpień klinował się o stal, a nie tylko o ściankę PVC. Można też zlecić ich wykonanie producentowi. Po zakończeniu transportu wystarczy je zaślepić lub zakleić silikonem.

- Paski do przenoszenia okien można zamontować również do ościeżnicy HST, jednak z uwagi na ciężar przeszklenia sugerujemy przypięcie ich podwójnie (po dwa na każdą stronę). Należy przy tym pamiętać, że w ramie HST bez skrzydła aktywnego, ciężar rozłożony jest nierównomiernie. Aby więc zapobiec wygięciu się progu oraz górnego elementu ramy, powinno się chwytać drzwi również w środkowej części np. przy pomocy przyssawek do szyby. – wyjaśnia Artur Głuszcz.

MS więcej niż OKNA

Team Plast Team Balance MD
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 4.80 / 5.00
Vetrex LUM`UP
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 4.11 / 5.00
Dako DDF-92
okna i drzwi balkonowe drewniane
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Okno-Pol Aliplast Ultraglide
drzwi unoszono-przesuwne HST aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Drutex SA Duoline HS 68
drzwi unoszono-przesuwne HST drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Plastbud Thermo
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Plastixal MB-Ferroline
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Okna Debow OD Line Arte
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Popularne