promocja

Okna dźwiękoszczelne - dlaczego ich wybór jest kluczowy dla zdrowia?

08.06.2021
Udostępnij

Czy wiesz, że hałas jest drugim najpoważniejszym problemem środowiskowym zaraz po  zanieczyszczeniu powietrza? W mediach wciąż słyszymy, o tym jak bardzo szkodliwy jest smog, a z kolei kwestia hałasu jest bagatelizowana. A przecież trudno jest wypocząć jeśli ciągle do wnętrza Twojego domu przenikają niepowołane dźwięki przelatujących samolotów, aut z ruchliwej ulicy czy nawet od Twoich sąsiadów grillujących na podwórku do późnych godzin wieczornych. Jeśli marzy Ci się cisza i spokój powinieneś zainteresować się oknami o jak najwyższym parametrze izolacyjności akustycznej.

Budvar ciche okna

Wpływ hałasu na Twoje samopoczucie i zdrowie

Problem jest większy niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut okna. Szacuje się, że w Polsce narażenie na hałas dotyczy 13 mln osób. To ponad jedna trzecia mieszkańców naszego kraju!

Hałas powoduje rozdrażnienie, problemy z koncentracją i jest źródłem stresu. Najbardziej uciążliwy jest hałas w nocy. Działa niekorzystnie na regenerację organizmu zmęczonego po całym dniu. Niepożądane dźwięki powodują generowanie stresu, który utrudnia sen.

Jak zapewne wiesz stres jest wrogiem naszych czasów. Jest szkodliwy dla zdrowia. Może także powodować zburzenia w produkcji hormonów, przez co pojawiają się problemy z układem krążenia, wzrostem poziomu cukru, czego konsekwencją mogą być zaburzenia metabolizmu. Ciągłe przebywanie w głośnym pomieszczeniu pogarsza również słuch.

Zatem jak zapewnić sobie spokój w nocy, a w ciągu dnia bronić się przed warkotem kosiarki sąsiada?

Niezależnie od powodu, każdy miłośnik ciszy powinien zainteresować się dźwiękoszczelnymi oknami.

Co warto wiedzieć o wskaźniku izolacyjności akustycznej okien?

Przede wszystkim w jakim stopniu okna będą nas chroniły przed niepowołanymi dźwiękami z zewnątrz. W przeciwieństwie do współczynnika przenikania ciepła Uw, parametr odpowiedzialny za izolacyjność akustyczną okien - czyli współczynnik Rw, im jest wyższy tym lepiej. Wyrażany jest w decybelach (dB). Warto pamiętać, że parametry akustyczne określane są na postawie skali logarytmicznej. Brzmi skomplikowanie? Na szczęście tak nie jest. Oznacza to, że redukcję hałasu o 10 dB, nasz mózg odbiera jako zmniejszenie hałasu o połowę. Obecnie standardowe okna posiadają współczynnik Rw wynoszący około 30 dB. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, to może okazać się niewystarczające. Dźwiękoszczelne okna o najwyższym poziomie redukcji hałasu mogą osiągnąć Rw około 50 dB. Zamontowanie takich konstrukcji w Twoim mieszkaniu może rozwiązać problemy z koncentracją czy niespokojnym snem.

Budvar - dźwiękoszczelne okna T-Energy

Na co trzeba zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Niestety okna, które wyciszą w 100% wszystkie dźwięki z zewnątrz nie istnieją. Ale możesz zdecydować się na takie, które zdecydowanie obniżą poziom hałasu.

Każde okna Budvar można wyposażyć w szyby dźwiękochłonne. Ich budowa jest inna niż tradycyjnych szyb. Składają się one z różnych grubości tafli szkła, ponieważ im grubsze szyby, tym lepsze są właściwości dźwiękoszczelne całego okna.

Przeważnie jedna szyba jest dwa razy grubsza od drugiej. Przykładowo pierwsza ma grubość 4 mm, a druga 6 mm lub 8 mm. Dzięki temu każda z szyb tłumi dźwięki o innych częstotliwościach, a zakres pochłanianych dźwięków się zwiększa. W tego typu szybach ważną rolę odgrywa także folia akustyczna, która ma zdolność do pochłaniania dźwięków drgań pochodzących z zewnątrz.

Jeśli w dalszym ciągu zastanawiasz się czy warto inwestować w okna dźwiękoszczelne, przypomnij sobie chwile, gdy próbujesz zasnąć, obejrzeć w spokoju film, lub skoncentrować się na książce, a uniemożliwia Ci to hałas z zewnątrz. Pomimo tego, że okna wyposażone w szyby dźwiękoszczelne są droższe od standardowych, pamiętaj, że jest to inwestycja na lata, więc warto podjąć decyzję o ich wyborze wcześniej, niż później żałować i narzekać na hałas.

Pamiętaj o tym, gdy będziesz konfigurował okna do swojego domu!

Przemysłowa 36
98-220 Zduńska Wola
Polska łódzkie

Team Plast Team Balance MD
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 4.80 / 5.00
Vetrex LUM`UP
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 4.11 / 5.00
Pagen Comfort
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Słowińscy Marconi Max
okna i drzwi balkonowe drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Ronkowski HKS
drzwi uchylno-przesuwne PSK drewniane
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Team Plast Aluprof MB-77 HS
drzwi unoszono-przesuwne HST aluminiowe
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Urzędowski Galux Alu Classic
okna i drzwi balkonowe drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
NexBau Geneo
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Popularne

Strona oknotest.pl wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu. Aby potwierdzić i zamknąć komunikat kliknij "x".

zamknij