Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Okna i drzwi - elementy podnoszące komfort użytkowania

Sierpień 2023 · Vetrex

Okna, drzwi tarasowe i drzwi zewnętrzne mogą zostać wyposażone w różnorodne funkcjonalności, które zwiększają komfort codziennego użytkowania. Przy zakupie stolarki na zamówienie mamy dowolność w wyborze rozwiązań najlepiej dopasowanych do naszych potrzeb.

Okna i drzwi tarasowe Vetrex. Fot. Vetrex
Okna i drzwi tarasowe Vetrex. Fot. Vetrex

Codzienna eksploatacja okien i drzwi wiąże się z ich otwieraniem i zamykaniem. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom ich obsługa będzie wygodniejsza. Ponadto stolarkę można wyposażyć w funkcjonalności, które ułatwiają utrzymanie w pomieszczeniach optymalnej temperatury i wietrzenie.

reklama

„Wybierając okna, drzwi tarasowe i drzwi wejściowe z segmentu premium klienci mają duże możliwości w zakresie personalizacji ich wyposażenia. Pozwala to na dobór elementów odpowiadających indywidualnym potrzebom domowników i wpływających na podniesienie komfortu życia” – mówi Piotr Ząbkiewicz, Dyrektor Handlowy Vetrex.

Swobodne otwieranie i zamykanie okien oraz drzwi tarasowych

O komforcie użytkowania okien i drzwi tarasowych decyduje ich lekkie i płynne działanie. Jest to szczególnie istotne w przypadku tak popularnych obecnie konstrukcji wielkoformatowych, w których waga pojedynczego skrzydła może dochodzić nawet do kilkuset kilogramów. W poszczególnych systemach stosuje się różne rozwiązania ułatwiające ich obsługę.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne vetrexMotion. Fot. Vetrex
Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne vetrexMotion. Fot. Vetrex

W modelach podnoszono-przesuwnych i przesuwnych ruchomy element porusza się po szynie zamontowanej w części progowej. Dzięki takiej konstrukcji nawet sporych rozmiarów skrzydło przesuniemy z łatwością jedną ręką. Dodatkowo modele ponoszono-przesuwne mogą zostać wyposażone w system łagodnego domykania skrzydła (Soft Close). Podczas zamykania drzwi wyhamowuje on skrzydło i delikatnie wprowadza je w ościeżnicę. Eliminuje to ryzyko przytrzaśnięcia dłoni. Dla większej wygody można również zastosować elektryczny mechanizm otwierania i zamykania ze zdalnym sterowaniem za pomocą smartfona lub pilota.

W przypadku modeli rozwierno-uchylnych, zwłaszcza tych o większych rozmiarach, bardzo pomocna jest blokada błędnego położenia klamki zintegrowana z podnośnikiem skrzydła. Ta pierwsza funkcja zapobiega przekręceniu klamki do pozycji uchylnej przy otwartym oknie. Dzięki temu podczas zmiany pozycji skrzydła nie wyczepi się ono przypadkowo z górnego zawiasu. Z kolei podnośnik ułatwia zamykanie okna, ponieważ przejmuje ciężar skrzydła i nieznacznie je unosi. W niektórych modelach, np. Vetrex LUM’UP, Vetrex V82 i Vetrex V70, opcje te – zależnie od wymiaru okna – dostępne są w standardzie.

Okna rozwierno-uchylne Vetrex LUM'UP. Fot. Vetrex
Okna rozwierno-uchylne Vetrex LUM'UP. Fot. Vetrex
reklama

Kolejny przydatny mechanizm w systemach rozwiernych i rozwierno-uchylnych to hamulec w klamce. Pozwala on na zablokowanie otwartego skrzydła na dowolną szerokość, co zapobiega jego niekontrolowanemu zamknięciu lub uderzeniu o ościeżnicę, np. na skutek gwałtownego podmuchu wiatru. W oknach uchylnych i rozwierno-uchylnych przed zatrzaśnięciem uchylonego skrzydła chroni stabilizator uchyłu. By ułatwić przymykanie drzwi balkonowych od zewnątrz, można zainstalować zatrzask balkonowy.

Komfortowe przejście na taras lub balkon

By taras lub balkon stanowił naturalne przedłużenie salonu, warto zadbać o harmonijne połączenie obu przestrzeni. Ułatwią to drzwi tarasowe lub balkonowe z niskim progiem. Systemy podnoszono-przesuwne, np. vetrexMotion, vetrexMotion max i vetrex AluSlide, mają takie rozwiązanie w standardowym wyposażeniu. Dodatkowo stosuje się specjalną nakładkę z aluminium.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne vetrexMotion. Fot. Vetrex
Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne vetrexMotion. Fot. Vetrex

Dzięki temu próg drzwiowy zostaje niemal całkowicie zlicowany z podłogą, co eliminuje ryzyko potknięcia przy przechodzeniu pomiędzy wnętrzem domu a tarasem lub balkonem. W systemach rozwierno-uchylnych, np. Vetrex LUM’UP, Vetrex V82 i Vetrex V70, niski próg dostępny jest jako opcja dodatkowa.

Efektywne wietrzenie wnętrz

Okna i drzwi tarasowe warto wyposażyć w mechanizmy umożliwiające regulację intensywności wietrzenia pomieszczeń. Pozwalają one na dopasowanie do warunków pogodowych ilości powietrza dopływającego z zewnątrz. Dzięki temu w chłodniejsze dni unikniemy nadmiernego wychłodzenia wnętrz.

Okna Vetrex V82. Fot. Vetrex
Okna Vetrex V82. Fot. Vetrex

W modelach rozwierno-uchylnych dostępna jest funkcja mikrowentylacji i stopniowanego uchyłu. W pierwszym przypadku możemy nieznacznie rozszczelnić okno, a w drugim – uchylić skrzydło w kilku pozycjach. Inną dodatkową opcją są nawiewniki. Przydają się one w budynkach z wentylacją grawitacyjną. Nawiewniki dobrane przy składaniu zamówienia zostaną zamontowane fabrycznie. Eliminuje to ryzyko uszkodzenia ram przy późniejszej instalacji.

W przesuwnych oknach i drzwiach tarasowych również występuje funkcja mikrowentylacji. Ustawienie klamki w odpowiedniej pozycji powoduje nieznaczne odsunięcie skrzydła ruchomego od ościeżnicy, co umożliwia przewietrzenie pomieszczenia. W tym czasie skrzydło nadal pozostaje bezpiecznie zaryglowane.

Komfort cieplny w domu

reklama

Okna i drzwi o wysokiej izolacyjności termicznej ułatwiają utrzymanie optymalnej temperatury w domu. By maksymalnie ograniczyć straty ciepła, stolarkę wyposaża się w pakiety szybowe ze szkłem niskoemisyjnym. Jego powierzchnia pokryta jest niewidoczną warstwą tlenków metali szlachetnych, które odbijają ciepło emitowane przez grzejniki i inne urządzenia. W efekcie jest ono zatrzymywane w budynku.

Okna Vetrex LUM'UP. Fot. Vetrex
Okna Vetrex LUM'UP. Fot. Vetrex

Dodatkowo w pakietach szybowych można zastosować ciepłe ramki dystansowe. Wykonuje się je z tworzywa sztucznego, a nie z metalu. Zwiększają one izolacyjność całego okna o ok. 6 proc. i jednocześnie obniżają ryzyko skraplania się pary wodnej na szybie wewnątrz pomieszczenia. Ponadto przestrzeń międzyszybowa zamiast powietrzem może zostać wypełniona gazem szlachetnym, np. argonem, cechującym się lepszą izolacyjnością cieplną.

Wygodna obsługa drzwi wejściowych

Dzięki nowoczesnym technologiom możemy zdalnie sterować wieloma sprzętami i elementami wyposażenia domu. Dotyczy to również drzwi wejściowych. Zastosowanie wkładki elektronicznej zapewnia dostęp do domu bez użycia kluczy. Dzięki niej łatwo i szybko otworzymy drzwi za pomocą smartfona lub specjalnego breloka. Ponadto można zainstalować klawiaturę szyfrową z funkcją dzwonka.

Drzwi zewnętrzne Premium Vetrex. Fot. Vetrex
Drzwi zewnętrzne Premium Vetrex. Fot. Vetrex

Kolejnym elementem zwiększającym komfort użytkowania jest zasuwnica automatyczna. Po domknięciu skrzydła drzwi zostają automatycznie zaryglowane. Zasuwnica może zostać dodatkowo wyposażona w przełącznik dzień-noc. Jest to przydatne w drzwiach z pochwytem lub gałką. Ustawienie trybu dziennego pozwala na otwieranie drzwi od zewnątrz bez klucza. Na noc przywraca się tryb standardowy. W przypadku zastosowania pochwytu wygodnym rozwiązaniem jest również opcja z przyciskiem. Umiejscowiony po niewidocznej stronie pochwytu przycisk umożliwia otwarcie drzwi bez użycia klucza.

Vetrex 2023-08-24 21:59:00


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024