Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Wilgoć w domu - jak się jej pozbyć?

Grudzień 2020

Bez wody nie da się żyć, to niezaprzeczalny fakt. Jednak nie wszędzie jest pożądana. Skraplająca się na oknach i ścianach para wodna powoduje powstawanie pleśni, a to z kolei źle wpływa na Twoje samopoczucie i zdrowie. Poznaj skuteczny sposób na wilgoć w domu.

Skąd się bierze wilgoć w mieszkaniu?

Są dwie główne przyczyny wilgoci w mieszkaniu:

  • wilgotne powietrze nie może wydostać się z mieszkania,
  • do mieszkania przedostaje się z zewnątrz woda.
reklama

Druga sytuacja zdarza się rzadziej i dochodzi do niej w starych domach wymagających remontu. Z powodu uszkodzonej konstrukcji, deszcz przedostaje się do środka. Jednak nie dosłownie: woda wnika w ściany przez szczeliny (lub przez nieszczelne rury), powodując zawilgocenie pomieszczeń.

Częściej jednak przyczyną wilgoci na oknach i ścianach jest styl życia, obejmujący zbyt szczelne okna i zbyt słabą wentylację. Rozwieszasz pranie do wyschnięcia w łazience? Bierzesz gorące kąpiele i prysznice, nie wietrząc przy tym pomieszczenia? Gotujesz przy szczelnie zamkniętym oknie bez włączania wyciągu? Właśnie w taki sposób sprawiasz, że w mieszkaniu pojawia się wilgoć. Jeśli Twój deweloper zamontował szczelne okna, ale zapomniał o dobrej wentylacji, po kilku miesiącach zauważysz pierwsze oznaki pleśni. Wysoka wilgotność (powyżej 60%) w domu nie wpływa korzystnie na Twoje zdrowie. 

Zobacz także: Wilgoć na oknach – jak się jej pozbyć?

Niebezpieczne skutki wilgoci w mieszkaniu

Wilgotne środowisko stwarza doskonałe warunki do rozwoju bakterii. Bez względu na to, ile antybakteryjnych środków czyszczących zastosujesz, nie pozbędziesz się bakterii w wilgotnym mieszkaniu. Kolonie bakteryjne chętnie rozwijają się na organicznych materiałach, takich jak drewniane podłogi czy ściany.

reklama

Wilgoć przy oknach świadczy o tym, że w całym mieszkaniu panuje duża wilgotność. Jeśli któryś z domowników cierpi na alergię na roztocze kurzu domowego, w wilgotnym mieszkaniu będzie miał zapchany nos, problemy z oddychaniem, a nawet objawy astmatyczne. Pojawić może się też swędzenie oczu i kichanie. Roztocza świetnie radzą sobie w ciepłych i wilgotnych pomieszczeniach. Najlepiej czują się w temperaturze ok. 26°C i wilgotności powietrza powyżej 60%.

Jednym ze skutków wilgoci przy oknie jest pleśń. A ta może powodować problemy oddechowe, a także różne reakcje alergiczne. Trudno jednak powiedzieć, czy to sama pleśń wywołuje niepokojące objawy. Być może to połączenie pleśni i innych „organizmów” rozwijających się w wilgotnym środowisku? Pleśń to oznaka, że w mieszkaniu panuje za duża wilgotność. I coś trzeba z tym zrobić.  

Jak pozbyć się wilgoci w domu? Domowe sposoby

Jaki jest sposób na wilgoć w domu? To proste! Wystarczy poprawić wentylację, często wietrzyć mieszkanie i zmniejszyć wilgotność powietrza. Jak to zrobić bez montowania skomplikowanych i drogich instalacji?

Wilgoć przy oknie gromadzi się wtedy, kiedy powietrze nie może wydostać się na zewnątrz. Otwórz wywietrzniki i obserwuj, czy para wodna nadal się skrapla. Jeśli tak, otwieraj okno zawsze wtedy, kiedy coś gotujesz, bierzesz kąpiel lub suszysz ubrania. To wciąż nie przynosi żadnego skutku? Postaw w kilku miejscach pochłaniacze wilgoci do mieszkania.

Sprawdź też ciągi w kratkach wentylacyjnych, a w łazience zamontuj wentylator (sama kratka wentylacyjna to za mało, żeby skutecznie odprowadzić wilgoć z takiego miejsca jak łazienka). Postaw kwiaty znane ze swoich właściwości do zmniejszania wilgotności (np. paproć, bluszcz, storczyk).

Jak zapobiegać wilgoci?

W wilgotnym mieszkaniu pogarsza się Twoje samopoczucie. Pomieszczenia nieprzyjemnie pachną, szczególnie wtedy, kiedy zaczyna rozwijać się w nich pleśń i grzyby. Ubrania na suszarce stojącej w salonie wolno schną i robią się zatęchłe. Czy jest zatem skuteczny sposób na wilgoć w domu? Jak jej zapobiec?

reklama

Kiedy tylko zamieszkasz w nowym mieszkaniu, każdego dnia dokładnie je wietrz. W każdym pokoju otwieraj okno na przynajmniej 15-20 minut. Podczas kąpieli lub gorącego prysznica delikatnie rozszczelnij okno, a później je otwórz, żeby wypuścić wilgotne powietrze. Szyby mokre od pary wodnej wycieraj do sucha po każdej kąpieli. Przygotowując posiłki, zawsze włączaj wyciąg, a także otwieraj okno.

Zamień tradycyjną suszarkę na automatyczną i kondensacyjną, która nie tylko szybko wysuszy ubrania, ale też zapobiegnie wzrastaniu wilgotności. Dzięki takiemu sprzętowi pozbędziesz się też mało estetycznego elementu salonu, czyli stojącej suszarki.

Chcesz utrzymywać w mieszkaniu stałą temperaturę i wilgotność? Pomoże Ci w tym klimatyzator. Klimatyzacja jednocześnie chłodzi i pochłania wilgoć, świetnie sprawdza się w przypadku osób z alergią na roztocze kurzu domowego.

Wilgoć przy oknach tworzy się w tych pomieszczeniach, w których brakuje dobrej wentylacji. Wywietrzniki zamontowane w oknach służą do wymiany powietrza. Jeśli je zamkniesz, żeby ograniczyć utratę ciepła, mieszkanie stanie się niczym szczelna puszka. Żeby uniknąć nadmiernej wilgoci, pozostaw otwarte wywietrzniki nawet zimą. Często wietrz też mieszkanie. Otwieraj okna najlepiej w środku dnia, bo wtedy powietrze okazuje się być najczystsze (rano i wieczorem poziomy zanieczyszczeń wzrastają).

Jeśli proste pochłaniacze wilgoci do mieszkania nie wystarczają i nadal borykasz się z dużą wilgotnością, być może będzie potrzebny Ci pochłaniacz automatyczny. Osuszacz powietrza wyposażony w wentylator zasysa wilgotne powietrze. Powietrze skrapla się i trafia do zbiornika. Dzięki takiemu niewielkiemu pochłaniaczowi pomieszczenie szybko staje się mniej wilgotne. Nie czuć też nieprzyjemnego zapachu pleśni.

0 2020-12-09 00:00:00 aktualizacja: 2020-12-22 16:44:25


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024