Wymiana okien - jak uzyskać dofinansowanie

21.10.2020
Udostępnij

Stare i nieszczelne okna oraz drzwi mają bardzo niekorzystny wpływ na komfort mieszkańców, oraz ilość zużywanego ciepła. Dlatego też ich wymiana jest wręcz koniecznością. Z oczywistych względów inwestycja taka prędzej czy później się zwróci – w postaci wyraźnie niższych rachunków za ogrzewanie. Mimo to warto poszukać sposobów na dofinansowanie zakupu i montażu nowej stolarki – by jeszcze szybciej cieszyć się z wymiernych korzyści. W tym tekście podpowiadamy, jak otrzymać wsparcie.

Dofinansowanie do wymiany okien i drzwi

Działania mające na celu ograniczenie zużycia energii oraz wymianę jej źródła na bardziej ekologiczne są obecnie bardzo popularne. I nie powinno to zresztą zbytnio dziwić. Termomodernizacja czy też inwestycja w nowoczesne systemy grzewcze to w końcu działania, które potrafią zdecydowanie poprawić jakość życia. Nowoczesne, bezobsługowe kotły zapewniają stałą temperaturę oraz ciągły dostęp do ciepłej wody użytkowej. Z kolei ocieplone ściany, szczelne okna i drzwi pozwalają na uniknięcie efektu zimnych stóp i zdecydowanie minimalizują straty energii. To wszystko przekłada się też na niższe koszty eksploatacyjne oraz zdecydowanie czystsze powietrze w najbliższej okolicy. Na wspomniane działania warto też spojrzeć w skali makro. Dzięki nim możemy zdecydowanie ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a także pyłów i innych szkodliwych związków. Z pewnością więc w interesie każdego z nas jest posiadanie jak najnowocześniejszych, oszczędnych i ekologicznych systemów grzewczych. Dla uzyskania najlepszego efektu konieczne jest też jednak odpowiednie zabezpieczenie domu przed ucieczką ciepła – poprzez zastosowanie izolacji oraz oczywiście wymianę nieszczelnych okien, drzwi i bram garażowych. Co przy tym bardzo ważne, wszystkie te zadania mogą uzyskać wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze 2.0.

Program Czyste Powietrze dofinansowanie do wymiany okien

Czym dokładnie jest projekt Czyste Powietrze i co można w ramach niego uzyskać? O odpowiedzi na te pytania poprosiliśmy specjalistę z firmy Krispol.

Obecnie funkcjonujący program Czyste Powietrze 2.0 to w zasadzie „modernizacja” pierwszej wersji tego przedsięwzięcia, którego realizację rozpoczęto w 2018 roku. W ramach obecnej edycji, w latach 2019-2029 wydane mają być 103 miliardy złotych na termomodernizację i wymianę ogrzewania w domach jednorodzinnych i wydzielonych lokalach mieszkalnych. O środki na te cele wnioskować mogą oczywiście właściciele nieruchomości, z tym że muszą oni pamiętać, że otrzymane wsparcie pokryje jedynie około 40-50% poniesionych przez nich kosztów. Maksymalna wartość bezpośredniego wsparcia jest uzależniona od zakresu prac, wybranych rozwiązań i sytuacji materialnej wnioskodawcy. Może być to od 10 tysięcy złotych, w przypadku ograniczenia się do wymiany okien, drzwi i ocieplenia ścian, do nawet 37 tysięcy w sytuacji, gdy spełniamy kryteria dochodowe i zdecydujemy się na pompę ciepła, termomodernizację budynku oraz mikroinstalację fotowoltaiczną. Ważną informacją jest też fakt, że w ramach programu Czyste Powietrze 2.0 można też skorzystać z możliwości odliczenia od podatku nawet 53 tysięcy złotych poniesionych kosztów lub też uzyskania dofinansowania na spłatę kapitału pożyczki przeznaczonej realizację tych zadań.

Jak uzyskać dofinansowanie do wymiany okien – krok po kroku

Jedną ze sporych zalet programu Czyste Powietrze 2.0 jest stosunkowo prosta procedura uzyskania wsparcia. Można ją opisać w 4 krokach:

  1. Wykonanie audytu energetycznego – na zadanie to także można otrzymać dofinansowanie.
  2. Przygotowanie projektu inwestycji, który musi zostać zatwierdzony przez osobę z uprawnieniami budowlanymi.
  3. Złożenie wniosku o dofinansowanie w lokalnym Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
  4. Rozliczenie inwestycji na podstawie dokumentów i faktur.

Co bardzo ważne, aby uzyskać dofinansowanie na wymianę okien i drzwi, koniecznie trzeba spełnić kryterium finansowe, które wynosi 100 tysięcy złotych dochodu rocznego inwestora. Ponadto zastosowana stolarka okienna musi też spełniać normy dotyczące przenikania ciepła.

Program Czyste Powietrze – jak zdobyć dofinansowanie krok po kroku?

Uzyskanie dofinansowania do wymiany okien, pieca i ogólnej termomodernizacji nie powinno przysparzać zbyt dużych trudności. Dobrym rozwiązaniem może być też skorzystanie ze wsparcia podmiotów specjalizujących się w realizacji projektów tego rodzaju.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: alfa27

KRISPOL

Team Plast Team Balance MD
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Vetrex LUM`UP
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Eko-Okna BluEvolution 92
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Sokółka Thermo 80 Alu
okna i drzwi balkonowe drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
AdamS HST Passiv
drzwi unoszono-przesuwne HST PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Drutex Duoline 88
okna i drzwi balkonowe drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Sokółka Eco Line Alu HS
drzwi unoszono-przesuwne HST drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Drutex Softline 68
okna i drzwi balkonowe drewniane
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Popularne

Strona oknotest.pl wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu. Aby potwierdzić i zamknąć komunikat kliknij "x".

zamknij