Termowizja, tak to się robi!
Prawidłowe wykonanie i interpretacja zdjęć wykonanych kamerami termowizyjnymi wymaga sporej wiedzy i właściwego przygotowania. Jakościową metodę wykrywania wad cieplnych w obudowach budynku badaniami termograficznymi opisano w normie europejskiej PN-EN 13187 Właściwości cieplne budynków — Jakościowa detekcja wad cieplnych w obudowie budynku — Metoda podczerwieni. Norma opisuje dwa rodzaje badań termowizyjnych. Badanie pełne jest przeznaczone głównie do wykonywania przeglądów całkowitej przydatności użytkowej nowych budynków lub wyniku przebudowy.
Uproszczone badanie aparatem Infrared jest stosowne do wykonywania audytów, na przykład na budowie budynku poddawanego przebudowie lub przy kontroli produkcji albo innych rutynowych przeglądach. Aby ustalić, czy obserwowane zmiany we właściwościach izolacji cieplnej są nieprawidłowe, otrzymane termogramy porównuje się z przewidywanym rozkładem temperatury na powierzchni.
Przewidywany rozkład temperatury określa się za pomocą rysunków i innych dokumentów odnoszących się do obudowy, systemu ogrzewania i wentylacji badanego obiektu. W przypadku wykrycia defektu zawsze należy określić jego typ. Typ defektu określa się przez obliczenie, dochodzenie, doświadczenia albo przez porównywanie rzeczywistych termogramów z termogramami odniesienia dla budynku ze znanymi wadami izolacji cieplnej i przepływami powietrza różnych rodzajów.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka video-poradnika Oknorada, w którym Pani Katarzyna Jarocka, Europejska Certyfikowana Konsultantka i Wykonawczyni Budynków Pasywnych według standardów Passivhaus Institut Darmstadt oraz szefowa i właścicielka firmy PASS Doradztwo Energetyczne opowiada o zasadach i warunkach kontroli termograficznej budynków.
Jeżeli zastawiacie się nad zastosowaniem termowizji do kontroli okien albo montażu szukajcie OKNORADY na YouTube, Instagramie oraz na stronie internetowej oknorada.pl.