Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Okna AdamS Passiv-line S. Okna, które tłumią hałas.

Sierpień 2018 · SZYMKO

Nie ma lepszego środka walki z hałasem niż ucieczka przed nim. Dokąd? Najlepiej w próżnię, bo dźwięk, czyli hałas, to drgania cząsteczek ośrodka, a jak nie ma ośrodka, to nie ma drgań i wszystko… ciche. Tyle teorii, a że większości z nas nie szykuje się w najbliższym czasie podróż w przestrzeń kosmiczną, więc z hałasem musimy walczyć przy użyciu bardziej tradycyjnych narzędzi. Jednym z nich może być okno Passiv-line S produkowane przez firmę AdamS. Sprawdziliśmy, jak to działa.

Okno AdamS Passive-line S

Linia okien Passive-line firmy AdamS, to produkt znany i rozpoznawalny wśród inwestorów budujących domy energooszczędne. Konstrukcje okienne Passive-line PLUS oraz Passive-line ULTRA powstają w oparciu o kształtowniki z PVC-U systemu Aluplast ID 8000 ze zmodyfikowanym przez producenta wypełnieniem komór lub Energeto® 8000. W obu odmianach cała uwaga skupiona jest na uzyskaniu najwyższego poziomu właściwości użytkowych, które mają wpływ na ograniczenie strat ciepła w wyniku przewodzenia lub przepuszczalności powietrza. Okno AdamS Passiv-line S poprzez zastosowanie oszklenia o różnej grubości szyb i konstrukcji pakietu 44.4/14/4/14/6 dokłada do zalet energooszczędnych, cechę w postaci podwyższonej izolacyjności akustycznej. Właściwości użytkowe okna Passiv-line S zostały zbadane przez Mobilne Laboratorium Techniki budowlanej i opisane w sprawozdaniu z badań MLTB-2237-2016-IB, którego fragment przedstawiamy poniżej.

Sprawozdanie z badań przenikalności cieplnej i izolacyjności akustycznej okna Passiv-line_S -
Sprawozdanie z badań przenikalności cieplnej i izolacyjności akustycznej okna Passiv-line S
reklama

Badania laboratoryjne, to jedno, a potwierdzenie zbadanych zalet okna w praktyce, to zupełnie, co innego. Aż dziw bierze, że tak rzadko podejmowane są próby praktycznego zweryfikowania i potwierdzenia wyników badań laboratoryjnych.

Okno AdamS Passiv-line S sprawdzian praktyczny

Firma SZYMKO s.c. z Białegostoku, uczestnik Programu Rekomendacji Technicznych Oknotest.pl oraz partner handlowy firmy AdamS, otrzymała zlecenie wymiany okien z PVC-U starszego typu na okna Passiv-line S w wielorodzinnym obiekcie mieszkalnym zlokalizowanym przy dość ruchliwej ulicy. Skorzystaliśmy z okazji i przy użyciu decybelomierza sprawdziliśmy, czy okna AdamS Passiv-line S faktycznie chronią użytkowników przed hałasem lepiej od innych okien z PVC-U. Jak odbył się nasz test i jakie uzyskano wyniki pomiarów poziomu hałasu w pomieszczeniu można obejrzeć w filmie.

Urządzenie, którym posługujemy się podczas pomiarów pokazanych w filmie, jak i sposób pomiaru poziomów hałasu daleko odbiegają od wymagań badań wykonywanych zgodnie z Polską Normą, nie mniej pozwalają w sposób przybliżony i orientacyjny na samodzielne określenie przez nabywcę albo wykonawcę zarówno poziom hałasu obciążającego, jak i efektu uzyskanego na skutek wymiany okna. W przypadku wymiany okien prowadzonej przez firmę SZYMKO przybliżony poziom hałasu obciążającego budynek mieszkalny i znajdujące się w nim pomieszczenia, emitowany przez różne źródła, głównie przez pojazdy poruszające się po pobliskiej ulicy, można szacować na 75 dB – 86 dB. Przybliżony poziom hałasu w pomieszczeniu wyposażonym w stare okno z PVC-U ustalono na 56 dB. Zmierzony, w tym samym pomieszczeniu, o tej samej porze dnia przybliżony poziom hałasu po wymianie starego okna PVC-U na okno Passiv-line S kształtował się na poziomie 41 dB.

W ten bardzo prosty sposób udało się uzyskać kilka informacji ważnych dla każdego nabywcy okien zainteresowanego poprawą komfortu i obniżeniem hałasu w pomieszczeniach. Po pierwsze, wiemy już na pewno, że okna z PVC-U mogą istotnie różnić się pod względem właściwości związanych z izolacyjnością akustyczną. Ekipa monterów firmy SZYMKO wymieniała okno z PVC-U na inne okno z PVC-U, a zmierzony poziom hałasu w pomieszczeniu przy zastosowaniu każdego z nich dzieliła istna przepaść akustyczna. Po drugie, mając na uwadze całą złożoność zagadnień akustyki i odczuwania hałasu przez ludzkie ucho nie będzie większego błędu w stwierdzeniu, że zastosowanie okna Passiv-line S przyczyniło się do redukcji poziomu hałasu w pomieszczeniu o 15 dB, czyli mniej więcej o 60%. To dobry, a nawet bardzo dobry wynik. Po trzecie, ustalona w badaniach MLTB wartość wskaźnika izolacyjności akustycznej właściwej RA2 = 33 dB dla okien Passiv-line S o powierzchni ≤ 2,7 m2 znalazła potwierdzenie w rzeczywistości. Przyjmując zmierzone, szacunkowe poziomy hałasu obciążającego, mogliśmy oczekiwać w pomieszczeniu hałasu na poziomie 42 dB – 53 dB. Faktycznie zmierzony poziom hałasu w pomieszczeniu po wymianie starych okien na okna Passiv-line S odpowiadał dolnej granicy poziomu oczekiwanego, a nawet kształtował się nieco poniżej tej granicy, co oznacza, że okna i montaż zdały egzamin.

Cisza liczona na palcach jednej ręki

reklama

Mimo, że hałas zdaje się nas otaczać i atakować nieomal w każdym miejscu, producenci okien jakby nie zauważali problemu. W ofertach niezwykle rzadko można odnaleźć wyroby, których przeznaczeniem i głównym zastosowaniem są obiekty narażone na oddziaływanie hałasu. Co prawda każdy pisze, że może takie okna dostarczyć, ale produktów o zbadanych właściwościach w zakresie izolacyjności akustycznej ciągle, jak na lekarstwo, można je zliczyć na palcach jednej ręki. Wypada się więc cieszyć, że firma AdamS stworzyła okno Passiv-line S, okno, które walczy z hałasem na serio i skutecznie.

OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2018-08-29 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-13 17:23:58


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2023

Strona wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu.