Regulacja okien zima lato

06.03.2019
Udostępnij

Jesień i zima to czas, w którym wielu z nas musi zmierzyć się z problemem szczelności okien i drzwi balkonowych. Gdy od okien wieje chłodem albo zaczynają przeciekać podczas opadów deszczu, zaczynamy rozglądać się za sposobem opanowania krytycznej sytuacji. Zanim wezwiemy serwis warto sprawdzić, czy nie wystarczy samodzielna, dość prosta do wykonania, regulacja okien i okuć. Jak zwiększyć docisk skrzydeł i usunąć przewiewy korzystając z funkcji regulacji okien lato/zima, zima/lato?

Okucia okienne

Obwiedniowe okucia okien z PCV, to dość złożona kombinacja różnych elementów instalowanych we wrębach skrzydeł okiennych oraz ram ościeżnic. Wszystkie elementy okuć ściśle ze sobą współpracują, a efektem ich współdziałania jest między innymi większa lub mniejsza przepuszczalność powietrza albo wodoszczelność konstrukcji okiennej. Ze względu na warunki eksploatacyjne, w których funkcjonują okna, zmienne wartości obciążeń wiatrem, nieustanne odziaływanie różnic temperatur, a także sposób obsługi, niektóre elementy okuć wyposażono w funkcje regulacyjne, co umożliwia manewrowanie położeniem skrzydła względem ramy ościeżnicy aż w trzech płaszczyznach, a wszystko właśnie po to, by optymalnie dostosować okna do warunków użytkowania.

Płaszczyzny regulacji okien i okuć
strzałka góra dół strzałka lewo prawo strzałka ciągnij pchaj
Regulacja okuć
góra/dół
Regulacja okuć boczna
lewo/prawo
Regulacja docisku okuć
przód/tył

Jeśli obejrzycie dokładniej wasze okna zobaczycie, że niektóre elementy okuć znajdujące się na skrzydłach okiennych wyposażone są w rolki, a na ramach ościeżnic znajdują się różnego rodzaju zaczepy, których położenie odpowiada położeniu rolek.

promocja
promocja

Po zamknięciu skrzydła, ruch klamki powoduje zachodzenie rolek za zaczepy i zaryglowanie okna w pozycji zamkniętej. Opór w klamce, który wyczuwamy podczas zamykania okna, to nic innego, jak efekt tarcia podczas zazębiania elementów okuć okiennych.

Okucia okienne. Rolka i zaczep.
Okucia okienne. Rolka i zaczep.

W zależności od systemu okuć okiennych i funkcji, którą okucie ma zapewnić konstrukcji okiennej, rolki i zaczepy mają zmienne kształty i geometrię. Obie te cechy rolek zostały wykorzystane do stworzenia prostej regulacji okien zima/lato albo, jak kto woli regulacji okien lato/zima.

Regulacja okna zima/lato albo lato/zima

Rolki zasuwnic okien, to element ruchomy o charakterystycznym walcowatym kształcie, przy czym często zdarza się, że górna płaszczyzna walca przybiera kształt owalny, eliptyczny lub wielokątny. Używając klamki okiennej możemy rolki przesuwać wyłącznie równolegle do płaszczyzny okna, jednakże w większości systemów okuć przewidziano również możliwość obracania rolek wokół ich własnej osi, co w połączeniu z owalną, eliptyczną albo wielokątną podstawą stworzyło sposób regulacji okien i okuć zima/lato.

Okucia okienne Siegenia Favorit - zasuwnica
Okucia okienne Siegenia Favorit - zasuwnica

W zależności od systemu okuć, obrót rolek wokół osi można wykonać ręcznie lub przy użyciu klucza imbusowego. Zdarza się i tak, że konieczne jest użycie specjalnych kluczy, które dostosowane są do kształtu rolek. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów wykonania regulacji okien zima/lato, lato/zima w zależności od systemu okuć zastosowanych do sterowania konstrukcją okienną:

regulacja okna zima lato okucia Siegenia Titan AF iP
Regulacja okien zima/lato - przy użyciu klucza systemowego - okucia SIEGENIA
regulacja okna zima lato okucia Siegenia imbus
Regulacja okien zima/lato – przy użyciu klucza imbusowego - okucia SIEGENIA
regulacja okna zima lato okucia Maco Multi
Regulacja okien zima/lato - przy użyciu klucza płaskiego lub śrubokrętu - MACO MULTI
regulacja okna zima lato okucia Roto
Regulacja okien zima/lato - przy użyciu klucza imbusowego - okucia ROTO
regulacja okna zima lato okucia Roto
Regulacja okien zima/lato - przy użyciu klucza imbusowego - okucia ROTO
regulacja okna zima lato okucia Roto
Regulacja okien zima/lato - przy użyciu klucza systemowego - okucia ROTO
regulacja okna zima lato okucia Winkhaus
Regulacja okien zima/lato - okucia WINKHAUS

Jak widać na przedstawionych schematach regulacji okien i okuć zima/lato, czynność ta nie wydaje się nazbyt skomplikowana i w przypadku, gdy nie jest wymagane użycie klucza systemowego można ją z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Warto przy tym pamiętać, że na każdym ze skrzydeł może być umieszczonych wiele rolek ryglujących, aby uzyskać pożądany efekt zwiększenia docisku skrzydła do ramy ościeżnicy każdą z nich trzeba ustawić w tej samej pozycji względem współpracującego z nią zaczepu. A co, gdy wykonana samodzielnie regulacja okien zima/lato nie przyniesie pożądanego rezultatu? Wtedy koniecznym wydaje się wykonanie pełnej regulacji okuć okiennych, bowiem tylko w ten sposób można uzyskać kolejną poprawę docisku skrzydła do ramy. O sposobach regulacji okuć różnych systemów okiennych pisaliśmy w artykule Regulacja okien PCV. Regulacja okuć w oknach PCV, jednak radzimy, aby nie wykonywać takich czynności we własnym zakresie, to już zadanie dla profesjonalnego serwisu.

Zobacz także
Oknostyl Living MD Classic
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Pozbud Gemini Standard 68
okna i drzwi balkonowe drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Plastixal Kubus
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Wegiel Gemini Linear
okna i drzwi balkonowe drewniano-aluminiowe
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Empol Schüco Corona CT70
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Petecki Future Line 82 MD
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Popularne