Rodzaje szyb w oknach. Jak rozszyfrować symbole?

11.09.2019
Udostępnij

Gdy szukamy okien do własnego domu i rozmawiamy o nich ze sprzedawcą prędzej czy później temat zejdzie także na szyby zespolone i ich konstrukcję. Dowiemy się, jaki to ważny element, jak są zbudowane i ile od nich zależy. Później otrzymamy „ofertę na okna”, w której opis szyb zamiast pięknych słówek okaże się być rzędem niezrozumiałych znaczków, cyfr i literek. Czy wiesz, jak odczytać techniczny opis znajdujący się na ramce lub przy oznakowaniu CE szyby zespolonej?

Szyba zespolona, wyrób, który może wiele

Szyby w oknach, to rzecz ważna, a jednocześnie ciągle trochę niedoceniana. Zaczynamy się nimi naprawdę interesować, gdy są brudne albo uszkodzone. Na co dzień jakoś ich nie dostrzegamy, taki ich los, są… przejrzyste. Postęp techniczny, który dokonał się w zakresie produkcji szkła budowlanego sprawił, że mamy do dyspozycji dziesiątki rodzajów szkła, z których mogą powstać setki, jeśli nie tysiące różnych kombinacji złożeń pojedynczych szyb w pakiety o niebywale zróżnicowanych właściwościach użytkowych, które trzeba jakoś opisać przy użyciu cyfr i symboli.

Odczytanie technicznych opisów szyb zespolonych nie jest łatwe tym bardziej, że producenci stosują dla tych samych rzeczy różne nazwy handlowe i oznaczenia. Pociecha taka, że wszyscy przyjęli pewne wspólne zasady opisu. Zamieszczamy poniżej kilkadziesiąt różnych technicznych opisów szyb zespolonych, które dotyczą pakietów szyb termoizolacyjnych, szyb dźwiękoizolacyjnych oraz szyb antywłamaniowych prezentując sposób ich rozszyfrowania i odczytania.  

Szyby zespolone jedno i wielokomorowe

Czytanie szyb warto rozpocząć od przedstawienia różnic pomiędzy szybami jedno i wielokomorowymi. Skąd się biorą i jak policzyć liczbę komór w szybie zespolonej? To łatwe!

Szyba zespolona jednokomorowa

Jednokomorowa szyba zespolona 4/16/4
Jednokomorowa szyba zespolona 4/16/4

Szyba zespolona jednokomorowa, to pakiet składający się z dwóch szyb monolitycznych lub warstwowych, bądź w zależności od przewidywanego zastosowania kombinacji szyb monolitycznych i warstwowych oddzielonych od siebie jedną ramką dystansową wykonaną z aluminium, stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego. Szerokość ramek może mieścić się w przedziale od 6 mm do 32 mm w zależności od materiału, z którego wykonana jest ramka dystansowa. W jednokomorowych szybach zespolonych najczęściej stosowane są ramki dystansowe o szerokościach 12mm, 14 mm, 16 mm, 18 mm.

Szyba zespolona dwukomorowa

Dwukomorowa szyba zespolona 4/16/4/16/4
Dwukomorowa szyba zespolona 4/16/4/16/4

Szyba zespolona dwukomorowa, to pakiet składający się z trzech szyb monolitycznych lub warstwowych, bądź w zależności od przewidywanego zastosowania kombinacji takich szyb oddzielonych od siebie dwiema ramkami dystansowymi wykonanymi z aluminium, stali szlachetnej lub tworzywa sztucznego. Szerokość ramek może mieścić się w przedziale od 6 mm do 32 mm w zależności od materiału, z którego wykonana jest ramka dystansowa. W dwukomorowych szybach zespolonych najczęściej stosowane są ramki dystansowe o szerokościach 12mm, 14 mm, 16 mm, 18 mm.

Szyba zespolona trójkomorowa

Trójkomorowa szyba zespolona 3/14Kr/3/14Kr/3/14Kr/3
Trójkomorowa szyba zespolona 3/14Kr/3/14Kr/3/14Kr/3

Szyba zespolona trójkomorowa, to pakiet składający się z czterech szyb monolitycznych lub warstwowych, bądź w zależności od przewidywanego zastosowania kombinacji takich szyb oddzielonych od siebie trzema ramkami dystansowymi wykonanymi z tworzywa sztucznego. W trójkomorowych szybach zespolonych najczęściej stosowane są ramki dystansowe o szerokościach 12mm, 14 mm, 16 mm.

Liczba komór w szybie i komponenty użyte do zbudowania pakietu szyby zespolonej przesądzają o sposobie opisu. W każdym opisie pakietu szyby zespolonej zawarta jest bowiem informacja producenta o grubości użytych tafli szkła, rodzaju i właściwościach szkła, szerokości ramek dystansowych, czyli odległości pomiędzy pojedynczymi szybami w pakiecie oraz mieszaninie gazów wypełniających przestrzeń pomiędzy szybami. Najprostsze w formie techniczne opisy pakietów szyb zespolonych mogą przyjmować następujące formy:

Opisy dwukomorowych pakietów szyb zespolonych

Przekrój szybySymbolOpis
Jednokomorowa szyba zespolona 4/16/4 4/16/4

Jednokomorowa szyba zespolona składająca się z: monolitycznej szyby zewnętrznej o grubości 4mm / ramki dystansowej o szerokości 16mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona powietrzem.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 4 + 16 + 4 = 24 mm

Jednokomorowa szyba zespolona 33.1/16/4 33.1/16/4

Jednokomorowa szyba zespolona składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 3mm zespolonych przy użyciu jednej warstwy folii PVB o grubości 0,38mm / ramki dystansowej o szerokości 16mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona powietrzem.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 6,4 + 16 + 4 = 26,4 mm

Jednokomorowa szyba zespolona 4/16/44.1 4/16/44.1

Jednokomorowa szyba zespolona składająca się z: monolitycznej szyby zewnętrznej o grubości 4mm /ramki dystansowej o szerokości 16mm / warstwowej szyby wewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 4mm zespolonych przy użyciu jednej warstwy folii PVB o grubości 0,38mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona powietrzem.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 4 + 16 + 8,4 = 28,4 mm

Opisy dwukomorowych pakietów szyb zespolonych

Przekrój szybySymbolOpis
Dwukomorowa szyba zespolona 4/16/4/16/4 4/16/4/16/4

Dwukomorowa szyba zespolona składająca się z: monolitycznej szyby zewnętrznej o grubości 4mm / ramki dystansowej o szerokości 16mm / monolitycznej szyby środkowej o grubości 4 mm / ramki dystansowej o szerokości16mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona powietrzem.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 4 + 16 + 4 + 16 + 4 = 44 mm

Dwukomorowa szyba zespolona 44.2/16/4/16/4 44.2/16/4/16/4

Dwukomorowa szyba zespolona składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 4mm zespolonych przy użyciu dwóch warstw folii PVB o grubości 0,38mm / ramki dystansowej o  szerokości 16mm / monolitycznej szyby środkowej o grubości 4mm / ramki dystansowej o szerokości16mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona powietrzem.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 8,8 + 16 + 4 + 16 + 4 = 48,8 mm

Dwukomorowa szyba zespolona 4/16/4/16/44.4 4/16/4/16/44.4

Dwukomorowa szyba zespolona składająca się z: monolitycznej szyby zewnętrznej grubości 4mm / ramki dystansowej o szerokości 16mm / monolitycznej szyby środkowej o grubości 4mm / ramki dystansowej o szerokości 16mm / warstwowej szyby wewnętrznej wykonaniej z dwóch tafli szkła o grubości 4mm zespolonych przy użyciu czterech warstw folii PVB o grubości 0,38mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona powietrzem.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 4 + 16 + 4 + 16 + 9,2 = 49,2 mm

Opisy trójkomorowych pakietów szyb zespolonych

Przekrój szybySymbolOpis
Trójkomorowa szyba zespolona 3/14Kr/3/14Kr/3/14Kr/3 3/14Kr/3/14Kr/3/14Kr/3

Trójkomorowa szyba zespolona składająca się z: monolitycznej szyby zewnętrznej o grubości 3mm / ramki dystansowej o szerokości 14mm /  pierwszej monolitycznej szyby środkowej o grubości 3 mm / ramki dystansowej o szerokości 14mm / drugiej monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 3mm / ramki dystansowej o szerokości 14mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 3mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną Kryptonu i powietrza.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 3 + 14 + 3 + 14 + 3 + 14 + 3 = 54 mm

Szyby termoizolacyjne

Szyby termoizolacyjne stosowane w okna i drzwiach balkonowych przyczyniają się do ograniczania strat energii następującej w wyniku naturalnej wymiany ciepła pomiędzy ośrodkami o różnej temperaturze. W przypadku domów mieszkalnych następuje wymiana ciepła pomiędzy ciepłym powietrzem w pomieszczeniach, a powietrzem zewnętrznym. Ze względu na powszechnie stosowany proces produkcji szkła, szyby termoizolacyjne nazywane są także szybami termofloat lub szybami energooszczędnym. Poniżej prezentujemy opisy jednokomorowych i dwukomorowych szyb zespolonych o właściwościach termoizolacyjnych oraz sposób ich odczytywania.

Opis/symbol konstrukcji pakietu szyby zespolonejLt (%)g (%)Ug ≤ W/(m2*K)
4/16Ar/4T 1,0 71 50 1,0

Jednokomorowa szyba zespolona termofloat, składająca się z: monolitycznej szyby zewnętrznej o grubości 4mm / ramki dystansowej o szerokości 16mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm z powłoką termoizolacyjną umożliwiającą uzyskanie współczynnika przenikania ciepła Ug ≤ 1,0 W/(m2*K). Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną Argonu i powietrza. Współczynnik przenikania ciepła pakietu właściwy dla środkowej części oszklenia Ug ≤ 1,0 W/(m2*K). Współczynnik przepuszczalności światła Lt = 71%. Współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego g = 50%.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 4 + 16 + 4 = 24 mm

4/14Kr/4T 1,0 71 50 1,0

Jednokomorowa szyba zespolona termofloat, składająca się z: monolitycznej szyby zewnętrznej o grubości 4mm / ramki dystansowej o szerokości 14mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm z powłoką termoizolacyjną umożliwiającą uzyskanie współczynnika przenikania ciepła Ug ≤ 1,0 W/(m2*K). Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną Kryptonu i powietrza. Współczynnik przenikania ciepła pakietu właściwy dla środkowej części oszklenia Ug ≤ 1,0 W/(m2*K). Współczynnik przepuszczalności światła Lt = 71%. Współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego g = 50%.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 4 + 14 + 4 = 22 mm

4T 1,0/12Kr/4/12Kr/4T 1,0 57 35 0,4

Dwukomorowa szyba zespolona termofloat, składająca się z: monolitycznej szyby zewnętrznej o grubości 4mm z powłoką termoizolacyjną umożliwiającą uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła Ug ≤ 1,0 W/(m2*K) / ramki dystansowej o szerokości 12mm / monolitycznej szyby środkowej o grubości 4mm / ramki dystansowej o szerokości 12 mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm z powłoką termoizolacyjną umożliwiającą uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła Ug ≤ 1,0 W/(m2*K). Przestrzenie międzyszybowe wypełnione mieszaniną Kryptonu i powietrza. Współczynnik przenikania ciepła pakietu właściwy dla środkowej części oszklenia Ug ≤ 0,4 W/(m2*K). Współczynnik przepuszczalności światła Lt = 57%. Współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego g = 35%.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 4 + 12 + 4 + 12 + 4 = 36 mm

4T 1,0/10Kr/4/10Kr/4T 1,0 57 35 0,5
4T 1,0/16Ar/4/16Ar/4T 1,0 57 35 0,5
4T 1,0/12Ar/4/14Ar/4T 1,0 57 35 0,6
4T 1,0/10Ar/4/12Ar/4T 1,0 57 35 0,7
4T 1,1/12Kr/4/12Kr/4T 1,1 72 51 0,5
4T 1,1/18Ar/4/18Ar/4T 1,1 72 51 0,5
4T 1,1/10Kr/4/10Kr/4T 1,1 72 51 0,6
4T 1,1/16Ar/4/16Ar/4T 1,1 72 51 0,6
4T 1,1/14Ar/4/14Ar/4T 1,1 72 51 0,6
4T 1,1/12Ar/4/12Ar/4T 1,1 72 51 0,7
4T 1,1/10Ar/4/10Ar/4T 1,1 72 51 0,8

Szyby dźwiękochłonne jednokomorowe

Akustyka, to jeden z najbardziej złożonych i trudnych działów fizyki budowli. Ograniczanie poziomu hałasu w pomieszczeniach przy użyciu szyb dźwiękoizolacyjnych, czy jak kto woli szyb dźwiękochłonnych nie jest zadaniem łatwym i prostym. Poniżej prezentujemy kilkadziesiąt technicznych opisów jednokomorowych i dwukomorowych szyb dźwiękoizolacyjnych z przestrzenią międzyszybową wypełnioną mieszaniną argonu i powietrza, opisów czasem bardzo rozbudowanych i skomplikowanych wraz z propozycjami ich odczytu:

Opis/symbol konstrukcji pakietu szyby zespolonejRwCCtrRA1RA2
4/16/4T 31 -2 -5 29 26

Jednokomorowa szyba zespolona dźwiękochłonna, składająca się z: monolitycznej szyby zewnętrznej o grubości 4mm / ramki dystansowej o szerokości 16mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm z powłoką termoizolacyjną umożliwiającą uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła Ug ≤ 1,0 W/(m2*K). Ważony współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej = Rw 31(-2;-5) dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1 = 29 dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA2 = 26 dB. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 4 + 16 + 4 = 24mm

6/12/6T 33 -1 -5 32 28
6,4 (VSG 33.1)/16/4T 34 -1 -5 33 29

Jednokomorowa szyba zespolona dźwiękochłonna, składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 3mm zespolonych 1 warstwą folii PVB o grubości 0,38mm / ramki dystansowej o szerokości 16mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm z powłoką termoizolacyjną umożliwiającą uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła Ug ≤ 1,0 W/(m2*K). Ważony współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej = Rw 34(-1;-5) dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1 = 33 dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA2 = 29 dB. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 6,4 + 16 + 4 = 26,4 mm

6/16/4T 34 -1 -5 33 29
8T/16/8 34 -1 -4 33 30
6/16/6,4T (VSG 33.1T) 35 -3 -7 32 28
6,4 (VSG 33.1)/12/6,4T (VSG 33.1T) 35 -2 -6 33 29

Jednokomorowa szyba zespolona dźwiękochłonna, składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 3mm zespolonych 1 warstwą folii PVB o grubości 0,38mm / ramki dystansowej o szerokości 12mm / warstwowej szyby wewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 3mm w tym jednej z powłoką termoizolacyjną umożliwiającą uzyskanie wartości współczynnika przenikania ciepła U ≤ 1,0 W/(m2*K), zespolonych 1 warstwą folii PVB o grubości 0,38mm. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej = Rw 35(-2;-6) dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1 = 33 dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA2 = 29 dB. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 6,4 + 12 + 6,4 = 24,8 mm

8/16/4T 36 -2 -6 34 30
8/18/4T 36 -1 -5 35 31
8/20/5T 36 -1 -5 35 31
10/16/4T 37 -3 -7 34 30
8/16/6,8T (VSG 33.2T) 37 -2 -6 35 31
8/20/4T 37 -2 -6 35 31
8/16/8,8T (VSG 44.2T) 37 -2 -5 35 32
8,8 (VSG 44.2)/16/4T 37 -1 -5 36 32
8,4 (VSG 44.1)/16/6T 38 -3 -7 35 31
8,8 (VSG 44.2)/12/8,8T (VSG 44.2T) 38 -2 -6 36 32
8/14/6T 38 -1 -5 37 33
8,8 (VSG 44.2)/16/6T 39 -2 -6 37 34
8,8 (VSG 44.2)/20/6T 39 -2 -5 37 34
8T/16/10 39 -2 -5 37 34
8,4 (VSG 44.1) Acoustic/16/4T 39 -1 -5 38 34

Jednokomorowa zespolona szyba dźwiękochłonna, składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 4mm zespolonych 1 warstwą dźwiękoizolacyjnej folii PVB  o grubości 0,38mm  / ramki dystansowej o szerokości 16mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm z powłoką termoizolacyjną. Ważony współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej = Rw 39(-1;-5) dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1 = 38 dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA2 = 34 dB. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 8,4 + 16 + 4 = 28,4 mm

6,4 (VSG 33.1) Acoustic/16/6T 40 -2 -6 38 34
6/12/8,4T (VSG 44.1T) Acoustic 40 -2 -6 38 34
8,8 (VSG 44.2)/16/6,4T (VSG 33.1T) 40 -2 -6 38 34
9,5 (VSG 44.4)/16/6T 40 -2 -6 38 34
12,8 (VSG 66.2)/12/6T 40 -1 -5 39 35
6,4 (VSG 33.1) Acoustic/12/6,4T (VSG 33.1T) Acoustic 40 -1 -5 39 35
6/16/10,8T (VSG 55.2T) 40 -1 -4 39 36
8/20/8,8T (VSG 44.2T) 40 -1 -4 39 36
8T/16/12 40 -1 -3 39 37
8,4 (VSG 44.1) Acoustic/16/6T 41 -2 -6 39 35
8,8 (VSG 44.2) Acoustic/16/6,8T (VSG 33.2T) 41 -2 -6 39 35
8/12/8,4T (VSG 44.1T) Acoustic 41 -2 -6 39 35
13,5 (VSG 66.4)/16/8T 41 -1 -5 40 36
6/20/10,8T (VSG 55.2T) 41 -1 -5 40 36
10/16/12,8T (VSG 66.2T) 41 -1 -4 40 37
13,5 (VSG 66.4)/16/12T 41 -1 -4 40 37
8/16/10,8T (VSG 55.2T) 41 -1 -4 40 37
6/16/10,8T (VSG 55.2T) Acoustic 42 -3 -7 39 34
8,8 (VSG 44.2) Acoustic/16/6T 42 -3 -7 39 35
12,8 (VSG 66.2) Acoustic/12/8T 42 -2 -6 40 36
8,8 (VSG 44.2) Acoustic/20/6T 42 -2 -6 40 36
8/16/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 42 -2 -6 40 36
8/20/10,8 (VSG 55.2) 42 -2 -5 40 37
10/24/8,8T (VSG 44.2T) 42 -1 -4 41 38
9,5 (VSG 44.4)/16/12,8T (VSG 66.2T) 43 -2 -7 41 36
12,8 (VSG 66.2)/12/8,8T (VSG 44.2T) 43 -2 -6 41 37
6/20/10,8T (VSG 55.2T) Acoustic 43 -2 -6 41 37
8,8 (VSG 44.2) Acoustic/12/8,8T (VSG 44.2T) 43 -2 -6 41 37
10/14/16,8T (VSG 88.2T) 43 -2 -4 41 39
12,8 (VSG 66.2) Acoustic/12/10T 43 -1 -5 42 38
8/16/10,8T (VSG 55.2T) Acoustic 44 -3 -7 41 37
8/20/8,4T (VSG 44.1T) Acoustic 44 -2 -6 42 38
16,8 (VSG 88.2) Acoustic/12/10T 44 -1 -4 43 40
8,8T (VSG 44.2T) Acoustic/16/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 45 -3 -8 42 37
10,8 (VSG 55.2) Acoustic/12/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 45 -2 -7 43 38
10/16/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 45 -2 -6 43 39
10/16/12,8T (VSG 66.2T) Acoustic 45 -1 -4 44 41
9,5 (VSG 44.4)/20/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 46 -3 -7 43 39
10/20/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 46 -1 -5 45 41
10/20/10,8T (VSG 55.2T) Acoustic 46 -1 -4 45 42
12,8 (VSG 66.2) Acoustic/16/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 47 -2 -7 45 40
11,5 (VSG 55.4)/20/13,5 (VSG 66.4) 47 -1 -4 46 43
13,5T (VSG 66.4T) Acoustic/14/12,8T (VSG 66.2T) Acoustic 48 -2 -6 46 42
16,8 (VSG 88.2) Acoustic/16/12,8T (VSG 66.2T) Acoustic 50 -1 -4 49 46
12,8 (VSG 66.2) Acoustic/20/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 51 -2 -7 49 44

Jednokomorowa zespolona szyba dźwiękochłonna, składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 6mm zespolonych 2 warstwami dźwiękoizolacyjnej folii PVB  o grubości 0,38mm  / ramki dystansowej o szerokości 20mm / warstwowej szyby wewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 4mm w tym jednej z powłoką termoizolacyjną, zespolonych 2 warstwami dźwiękoizolacyjnej folii PVB o grubości 0,38mm. Ważony współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej = Rw 51(-2;-7) dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1 = 49 dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA2 = 44 dB. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 12,8 + 20 + 8,8 = 41,6 mm

15,5 (VSG 68.4) Acoustic/15/16,8T (VSG 88.2T) Acoustic 51 -1 -4 50 47
16,8 (VSG 88.2) Acoustic/20/12,8T (VSG 66.2T) Acoustic 51 -1 -3 50 47

Szyby dźwiękochłonne dwukomorowe

Opis konstrukcji pakietu szyby zespolonejRwCCtrRA1RA2
4T/12/4/12/4T 33 -2 -5 31 28

Dwukomorowa zespolona szyba dźwiękochłonna składająca się z: monolitycznej szyby zewnętrznej o grubości 4mm z powłoką termoizolacyjną / ramki dystansowej o szerokości 12mm/ monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm / ramki dystansowej 12mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4 mm z powłoką termoizolacyjną. Ważony współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej = Rw 33(-2;-5) dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1 = 31 dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA2 = 28 dB. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 4 + 12 + 4 + 12 + 4 = 36 mm

6T/12/3/12/4T 35 -2 -7 33 28
6T/12/6/12/6T 35 -2 -7 33 28
4T/12/4/12/6,4T (VSG 33.1T) 35 -1 -6 34 29
8,8T (VSG 44.2T)/12/4/12/4T 36 -2 -7 34 29

Dwukomorowa zespolona szyba dźwiękochłonna składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 4mm w tym jednej z powłoką termoizolacyjną, zespolonych dwoma warstwami folii PVB o grubości 0,38mm / ramki dystansowej o szerokości 12mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm / ramki dystansowej 12mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4 mm z powłoką termoizolacyjną. Ważony współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej = Rw 33(-2;-5) dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1 = 31 dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA2 = 28 dB. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 8,8 + 12 + 4 + 12 + 8,8 = 45,6 mm

6,4T (VSG 33.1T)/12/6/12/4T 36 -2 -6 34 30
6T/12/4/12/4T 36 -2 -6 34 30
6T/12/5/12/4T 36 -2 -6 34 30
6,4T (VSG 33.1T)/12/4/12/6,4T (VSG 33.1T) 37 -3 -8 34 29

Dwukomorowa zespolona szyba dźwiękochłonna składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 3mm w tym jednej z powłoką termoizolacyjną, zespolonych jedną warstwą folii PVB o grubości 0,38mm / ramki dystansowej o szerokości 12mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm / ramki dystansowej 12mm / warstwowej szyby wewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 3mm w tym jednej z powłoką termoizolacyjną, zespolonych jedną warstwą folii PVB o grubości 0,38mm. Ważony współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej = Rw 37(-3;-8) dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1 = 34 dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA2 = 29 dB. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 6,4 + 12 + 4 + 12 + 6,4 = 40,8 mm

6,4T (VSG 33.1T) Acoustic/12/6/12/4T 37 -2 -6 35 31
8T/12/6/12/6T 37 -2 -6 35 31
8T/12/4/12/6T 38 -1 -5 37 33
8,8T (VSG 44.2T)/12/4/12/8,8T (VSG 44.2T) 39 -3 -8 36 31
8T/12/8/12/6,8T (VSG 33.2T) 39 -3 -8 36 31
8,8T (VSG 44.2T)/12/4/12/6,4T (VSG 33.1T) 39 -2 -8 37 31
10/12/6/12/4 39 -2 -7 37 32
8,8T (VSG 44.2T)/12/6/12/8,8T (VSG 44.2T) 40 -3 -8 37 32
6T/14/4/14/ 9,5T (VSG 44.4T) 40 -2 -8 38 32
6T/12/6/12/8,8T (VSG 44.2T) 40 -2 -7 38 33
9,5T (44.4T)/12/6/12/6T 40 -2 -7 38 33
6T/12/4/12/8,8T (VSG 44.2T) 41 -3 -8 38 33
6T/12/6/12/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 41 -3 -8 38 33
8,8T (VSG 44.2T) Acoustic/12/6/12/4T 41 -1 -5 40 36
8T/12/4/12/10,8T (VSG 55.2T) 42 -2 -6 40 36
6T/12/4/12/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 42 -1 -6 41 36
8T/12/6/12/8,8T (VSG 44.2T) 43 -3 -8 40 35
6T/12/6/12/10,8T (VSG 55.2T) 43 -2 -7 41 36
8T/12/6/12/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 43 -2 -7 41 36
6,4T (VSG 33.1T) Acoustic/12/4/12/6,4T (VSG 33.1T) Acoustic 43 -2 -6 41 37

Dwukomorowa zespolona szyba dźwiękochłonna składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 3mm w tym jednej z powłoką termoizolacyjną, zespolonych jedną warstwą dźwiękoizolacyjnej folii PVB o grubości 0,38mm / ramki dystansowej o szerokości 12mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm / ramki dystansowej 12mm / warstwowej szyby wewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 3mm w tym jednej z powłoką termoizolacyjną, zespolonych jedną warstwą dźwiękoizolacyjnej folii PVB o grubości 0,38mm. Ważony współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej = Rw 43(-2;-6) dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA1 = 41 dB. Współczynnik izolacyjności akustycznej właściwej RA2 = 37 dB. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 6,4 + 12 + 4 + 12 + 6,4 = 40,8 mm

8T/12/6/12/10,8T (VSG 55.2T) 43 -2 -6 41 37
8/16/6/16/10,8 (VSG 55.2) 43 -2 -5 41 38
12,8T (VSG 66.2T)/12/6/12/6T 43 -1 -6 42 37
8,8T (VSG 44.2T) Acoustic/12/6/10/10 44 -3 -8 41 36
8T/12/8/12/10,8T (VSG 55.2T) 44 -3 -7 41 37
8T/12/6/12/10,8T (VSG 55.2T) Acoustic 44 -2 -7 42 37
12,8T (VSG 66.2T)/16/4/16/6T 44 -2 -6 42 38
10,8T (VSG 55.2T) Acoustic/16/6/16/8T 45 -2 -7 43 38
9,5T (VSG 44.4T)/14/4/14/9,5T (VSG 44.4T) Acoustic 45 -2 -7 43 38
8/16/6/16/10,8 (VSG 55.2) Acoustic 45 -2 -5 43 40
8T/16/6/16/12,8T (VSG 66.2T) 45 -1 -5 44 40
10T/12/6/12/12,8T (VSG 66.2T) Acoustic 46 -2 -6 44 40
6,4T (VSG 33.1T)/12/4/12/26,6 Pyrobel 25 46 -2 -6 44 40
8T/16/6/16/12,8T (VSG 66.2T) Acoustic 46 -2 -6 44 40
8,4T (VSG 44.1T) Acoustic/12/4/12/8,4T (VSG 44.1T) Acoustic 47 -2 -6 45 41
8,4T (VSG 44.1T) Acoustic/12/6/12/8,4T (VSG 44.1T) Acoustic 47 -2 -6 45 41
8,8T (VSG 44.2T) Acoustic/12/6/12/8,4T (VSG 44.1T) Acoustic 47 -2 -6 45 41
8,8T (VSG 44.2T) Acoustic/12/6/12/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 47 -2 -6 45 41
9,5T (VSG 44.4T)/12/6/12/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 47 -2 -6 45 41
9,5T (VSG 44.4T)/12/8/12/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 47 -2 -6 45 41
10/16/6/16/10,8 (VSG 55.2) Acoustic 47 -2 -5 45 42
12,8T (VSG 66.2T)/16/4/16/9,5T (VSG 44.4T) 47 -1 -4 46 43
8,8T (VSG 44.2T) Acoustic/12/6/12/12,8T (VSG 66.2T) Acoustic 48 -3 -8 45 40
8,8T (VSG 44.2T) Acoustic/12/8/12/8,4T (VSG 44.1T) Acoustic 48 -2 -7 45 41
8,8T (VSG 44.2T) Acoustic/12/8/12/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 48 -2 -7 46 41
10,8T (VSG 55.2T) Acoustic/12/6/12/8,8T (VSG 44.2T) Acoustic 48 -2 -6 46 42
12,8T (VSG 66.2T)/16/4/16/27,8T P8B 48 -1 -3 47 45
12,8T (VSG 66.2T)/16/4/18/23T P7B 49 >-2 -4 47 45
15,5T (VSG 68.4T) Acoustic/12/4/12/15T (VSG 66.8T) Acoustic 50 -3 50 47 47
13,5T (VSG 66.4T) Acoustic/14/8/12/13,5T (VSG 66.4T) Acoustic 51 -1 -4 50 47
15,5 (VSG 68.4) Acoustic/15/4/12/16,8T (VSG 88.2T) Acoustic 52 -1 -3 51 49

Szyby bezpieczne i szyby antywłamaniowe

Bezpieczeństwo użytkowników oraz zabezpieczenie domów przed włamaniem to problem, który wielu inwestorom spędza sen z powiek. Oba cele można osiągnąć stosując w oknach i drzwiach balkonowych odpowiednie szyby zespolone. Poniżej prezentujemy, podstawowe charakterystyczne opisy techniczne szyb ochronnych. Uważni czytelnicy dostrzegą pewne charakterystyczne związki w konstrukcji szyb dźwiękoizolacyjnych i ochronnych. Nic w tym dziwnego, szyby zespolone to wyroby budowlane o wielu różnych właściwościach użytkowych, a wybór właściwej powinien być odpowiedni dla przewidywanego zastosowania i funkcji.

Opis konstrukcji pakietu szyby zespolonejLtgUgKlasa odporności
33.1/16Ar/4T 78 59 1,1

Jednokomorowa zespolona szyba bezpieczna, składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 3mm zespolonych jedną warstwą folii PVB  o grubości 0,38mm  / ramki dystansowej o szerokości 16mm / monolitycznej szyby wewnętrznej o grubości 4mm  z powłoką termoizolacyjną. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza. Współczynnik przenikania ciepła pakietu właściwy dla środkowej części oszklenia Ug ≤ 1,1 W/(m2*K). Współczynnik przepuszczalności światła Lt = 78%. Współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego g = 59%.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 6,4 + 16 + 4 = 26,4mm

33.1/16Ar/33.1T 78 59 1,1

Jednokomorowa zespolona szyba bezpieczna, składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 3mm zespolonych jedną warstwą folii PVB  o grubości 0,38mm  / ramki dystansowej o szerokości 16mm / warstwowej szyby wewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 3mm w tym jednej z powłoką termoizolacyjną, zespolonych jedną warstwą folii PVB  o grubości 0,38mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza. Współczynnik przenikania ciepła pakietu właściwy dla środkowej części oszklenia Ug ≤ 1,1 W/(m2*K). Współczynnik przepuszczalności światła Lt = 78%. Współczynnik przepuszczalności energii całkowitej promieniowania słonecznego g = 59%.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 6,4 + 16 + 6,4 = 28,8mm

44.2/16Ar/4T 78 58 1,1 P2A
44.2/16Ar/6T 78 58 1,1 P2A
44.2/16Ar/44.2T 78 58 1,1 P2A
44.4/16Ar/4T 78 56 1,1 P4A
44.4/16Ar/6T 78 56 1,1 P4A
44.4/16Ar/4/16Ar/44.4T - - - P4A

Dwukomorowa zespolona szyba antywłamaniowa w klasie odporności na włamanie P4A według normy PN-EN 356:2000 składająca się z: warstwowej szyby zewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 4mm zespolonych czterema warstwami folii PVB  o grubości 0,38mm  / ramki dystansowej o szerokości 16mm / monolitycznej szyby środkowej o grubości 4mm / ramki dystansowej o szerokości 16mm / warstwowej szyby wewnętrznej wykonanej z dwóch tafli szkła o grubości 4mm w tym jednej z powłoką termoizolacyjną, zespolonych czterema warstwami folii PVB o grubości 0,38mm. Przestrzeń międzyszybowa wypełniona mieszaniną argonu i powietrza.

Całkowita grubość pakietu szyby zespolonej = 9,6 + 16 + 4 + 16 + 9,6 = 55,2mm

Szyby zespolone bez tajemnic

Typ, powłoki, przestrzeń międzyszybowa, gaz, instalowanie, uszczelnienie szyby zespolonej, jednym słowem oszklenie, wpływa na wiele właściwości użytkowych każdego okna lub drzwi balkonowych, a w szczególności na poziom/wartość/klasę:

 • Odporności na obciążenie śniegiem
 • Odporności na obciążenie wiatrem
 • Odporności na oddziaływanie ognia
 • Odporności na uderzenie
 • Izolacyjności akustycznej
 • Przenikalności cieplnej
 • Właściwości związanych z promieniowaniem słonecznym
 • Sił operacyjnych
 • Wytrzymałości mechanicznej
 • Trwałości mechanicznej
 • Kuloodporności
 • Odporności na wybuch
 • Odporności na włamanie
 • Emisję substancji niebezpiecznych

Kiedy podziwiamy widoki za oknem albo cieszymy się przytulnością naszego domu, nasze szyby zespolone ciężko pracują. Dniem i nocą. Zimą i latem. Godzina po godzinie, dzień po dniu, rok w rok. Nie zachęcamy do tego byście stali się ekspertami od szkła, ale podpowiadamy, jak czytać szyby zespolone w ofertach, bo to umiejętność bardzo przydatna wszystkim tym, którzy we własnych oknach kolejny raz zainteresują się szybami dopiero wtedy, gdy te będą brudne lub uszkodzone.

OKNOTEST.PL

Zobacz także
Plastixal APX 85
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Amberline Slide
drzwi unoszono-przesuwne HST PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Altom Standard HST
drzwi unoszono-przesuwne HST PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Domel Energetic
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Redan MB-77 HS
drzwi unoszono-przesuwne HST aluminiowe
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Vetrex SLIDE'UP
drzwi przesuwne PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Popularne