Vetrex i Eko-Okna. Biało na czarnym, czarno na białym.

19.08.2010
Udostępnij

Dewiza elitarnych jednostek Legii Cudzoziemskiej mówi: „Marche, ou crève”, „Maszeruj albo giń” - na rynku okien jest podobnie. Kto nie doskonali produktów i organizacji ten, co prawda ginąć nie musi, ale szans na sukces też nie ma. Dobry producent okien, to nie tylko wartościowy produkt o znanych i zbadanych właściwościach. To również konkretne zalecenia, co do technologii montażu oraz dbałość o obsługę klientów po sprzedaży. Dobry ranking firm i wyrobów okiennych, to nie przyznawane raz w roku nagrody.

To przede wszystkim narzędzie ułatwiające inwestorom codzienne dokonywanie wyborów na podstawie danych prezentujących działalność i osiągnięcia firm we wszystkich wyżej wymienionych aspektach, w ciągu całego roku. Bez kapituł, dęcia w trąby i tego całego sztafażu. Jasne zasady gry i jasne wyniki. A nagroda dla liderów?

Zawsze taka sama. Poczucie własnej wartości wynikające z faktów tworzonych nie raz w roku na okazjonalnych bankietach, ale dzień w dzień, w ciągu całego roku ciężkiej harówki nad udoskonalaniem wyrobów, organizacji i procedur. Dowodem na to, że istnieją firmy okienne zainteresowane taką pracą organiczną i marszem do przodu są kolejne zmiany w wynikach rankingu PRO QUALITY.

Vetrex. Biało na czarnym.

Wyprodukować okno, to połowa sukcesu. Druga połowa, to wbudować je w mur budynku tak, by spełniało swoją podstawową rolę, czyli szczelnie oddzielało wewnętrzny klimat pomieszczeń od pogody za oknem, czyli klimatu zewnętrznego. Nasze kontakty z inwestorami pokazują, że większość wnoszonych przez nich reklamacji dotyczących okien wynika z faktu, że ekipa montażowa „poszła na skróty”. Zamiast działać zgodnie z zasadami wiedzy i sztuki budowlanej, działała zgodnie z zasadą, że im szybciej i taniej tym lepiej. Jako vortal o prokonsumenckim obliczu protestujemy przeciwko takim praktykom od lat, bo zawsze w finalnym rozrachunku najgorzej ma ten na końcu, czyli inwestor – nabywca okien.

To on nie może kontynuować budowy, to jemu wieje, to on płaci wyższe rachunki za ciepło, to on traci czas i nerwy na niepotrzebne spory. Po takich montażowych doświadczeniach, to on również wysyła do innych konsumentów negatywny komunikat o wyrobach i marce jakiegoś producenta. Od wielu lat, producenci okien mają do dyspozycji sposób, by zapobiegać większości montażowych wpadek. Jaki? Nazywa się on „Zakładowa Instrukcja Montażu”, a do jej posiadania i udostępniania nabywcom zobowiązuje producentów zarówno treść aprobat technicznych serii AT-15 jak i podstawowej okiennej normy PN-EN 14351-1:2006.

Stworzony przez OKNOTEST.PL, powszechnie dostępny ranking firm i stron internetowych producentów okien „PRO QUALITY PVC” jest jedynym rankingiem w Polsce, w którym posiadanie i treść zakładowej instrukcji montażu okien stanowi jedno z istotnych kryteriów oceny.

W lipcu 2010 otrzymaliśmy od firmy Vetrex dokument o nazwie „Zasady dotyczące montażu produktów Vetrex”, czyli właśnie zakładową instrukcję montażu. Bez wątpienia należy ją ocenić wysoko, choćby z dwóch powodów. Po pierwsze, producent okien odwołuje się w niej do podstawowej zasady prawidłowego montażu brzmiącej „szczelniej od wewnątrz niż na zewnątrz” co oznacza, że jedyną zalecaną przez Vetrex technologią montażu jest montaż warstwowy, popularnie choć nieprawidłowo nazywany również „ciepłym montażem”.

Po drugie, znajdują się w niej wstępne zalecenia dotyczące montażu okien w warstwie docieplenia, co uznajemy za niezwykle pożyteczny kierunek komunikacji ze względu na rosnące zainteresowanie inwestorów budownictwem energooszczędnym i pasywnym oraz niezbędną do wykonania takich obiektów stolarką okienną.

Nowa instrukcja montażu okien dostępna jest już na stronie internetowej Vetrex’u w zakładce „Poradnik klienta” – „Do pobrania”. Teraz czekamy jeszcze na dokumentację przeprowadzonych szkoleń oraz wykaz przeszkolonych i autoryzowanych firm montażowych, od których będzie można wymagać więcej!

Instrukcja montażu okien, to nie jedyny nowy element na stronie internetowej Vetrex’u. Przybyła jeszcze nowa karta gwarancyjna. „Gwarancja”, to jeden z najistotniejszych elementów wpływających na ocenę firmy przez klientów, a na rynku okien trwa nieustający wyścig w wydłużaniu okresu ochrony. Długość okresu gwarancji, to swoisty marketingowy oręż i haczyk na inwestora. Odrzucając emocje towarzyszące zakupom, każdy nabywca okien powinien odpowiedzieć sobie jednak na podstawowe pytanie: Co w instytucji gwarancji jakości jest ważniejsze, długość okresu ochrony, czy warunki na jakich będzie sprawowana? Naszym zdaniem ważniejsze są warunki sprawowania gwarancji, dlatego w rankingu PRO QUALITY poddajemy ocenie treść kart gwarancyjnych producentów okien, całkowicie pomijając proponowany okres ochrony. Wynika to ze świadomości, że w skrajnych wypadkach można otrzymać nawet dożywotnią gwarancję jakości, ale na takich warunkach, że właściwie nie sposób z niej korzystać.

W tym miejscu chcemy podziękować firmie Vetrex, że uznała argumenty i życzliwie przyjęła nasze uwagi, co do pierwotnej treści karty gwarancyjnej przesłanej do redakcji OKNOTEST.PL. Korekta niektórych zapisów sprawiła, że stały się jaśniejsze i bardziej zrozumiałe dla konsumentów. W otrzymanej karcie gwarancyjnej za bardzo cenny uważamy pomysł umieszczenia klauzuli dość szczegółowo specyfikującej dokumenty, instrukcje i normy, które stanowić będą podstawę oceny wad wyrobu lub jego komponentów zgłaszanych przez kupujących.

Chociaż obecne brzmienie dokumentu wolne jest od treści, które mogłyby w istotny sposób naruszać prawa konsumentów lub odbiorców okien, warto poświęcić jeszcze nieco pracy nad jego kształtem, aby w przyszłości jeszcze precyzyjniej określał prawa i obowiązki stron tej specyficznej umowy. Co najważniejsze, podobnie jak instrukcja montażu, nowa karta gwarancyjna również została opublikowana na stronie internetowej Vetrex’u w zakładce „Poradnik klienta” – „Do pobrania”. Teraz każdy potencjalny klient tej firmy może zapoznać się z jej treścią jeszcze na etapie przedkontraktowym, a ilość i jakość informacji przekazywanej nabywcy przed zakupem, od lat uważamy za istotny element sposobu komunikowania się z rynkiem, kształtowania wizerunku firmy i konsumenckiej edukacji.

Nowa instrukcja montażu okien oraz karta gwarancyjna, to kolejne dwa jasne, (białe), punkty na czarnej, (layout), stronie internetowej Vetrex’u i sześć kolejnych punktów rankingu PRO QUALITY. W sumie Vetrex zgromadził ich już 43 pkt, a coś nam mówi, że to nie koniec. Uważaj liderze!

Eko-Okna. Czarno na białym.

Eko-Okna, to do niedawna lider rankingu PRO QUALITY. Niespełna miesiąc temu Spółka utraciła palmę pierwszeństwa na rzecz Budvaru, a teraz traci kolejne punkty ze względu na zmianę systemu kształtowników okiennych używanych do produkcji okien. Nie mniej zasługuje na zdecydowaną pochwałę. Dlaczego? Dlatego, że na bardzo przejrzystej (łatwej do nawigacji) stronie internetowej znalazły się już wyniki wstępnych badań typu dla konstrukcji okiennych wykonanych z kształtowników Aluplast Ideal 4000. Niby nic, a jednak. Na większości dostępnych stron internetowych producentów i sprzedawców okien nawet śladu nie ma po takich wynikach badań. Na wielu zamieszczone są dokumenty bez żadnej wartości z powodu ich nieważności powodowanej przeterminowaniem. Postawa firmy Eko-Okna cieszy tym bardziej, że nic nie stało na przeszkodzie, aby uruchamiać nową produkcję w oparciu o tak zwane badania kaskadowe.

W rankingu PRO QUALITY doceniamy producentów okien, którzy nie idą na łatwiznę i nie posługują się w procesie oceny zgodności wynikami badań kaskadowych, czyli tak naprawdę wynikami badań cudzych wyrobów. Produkując samodzielnie okna, warto wiedzieć jakimi charakteryzują się osiągami w zakresie poszczególnych właściwości. Opierając się na cudzych badaniach trudno to ustalić. Dość już częste posługiwanie się przez producentów okien wynikami badań systemodawców, (badaniami kaskadowymi), wygląda trochę tak, jak pożyczanie cudzego dyplomu inżynierskiego. Eko-Okna udowodniły, że w dziedzinie techniki okiennej niczego pożyczać nie chcą i nie muszą. Dodatkowych punktów w rankingu przyznać za to nie możemy, ale wyrazić uznanie na stronie vortalu jak najbardziej. Niniejszym je wyrażamy, również za dowód czarno na białym, że chcieć, to móc.

OKONOTEST.PL

Zobacz także
Vetrex LUM`UP
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 4.11 / 5.00
Team Plast Team Balance MD
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 4.80 / 5.00
Awilux Schüco HS EasySlide
drzwi przesuwne PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Stollar Aluprof MB-70
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Mitbau Schüco AWS 70.HI
okna i drzwi balkonowe aluminiowe
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Vetrex V82 ProSafe
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 5.00 / 5.00
Hensfort Leader
okna i drzwi balkonowe PCV
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Słowińscy HS
drzwi unoszono-przesuwne HST drewniane
ocena gwiazdki 0.00 / 5.00
Popularne