Szukaj w Oknotest.pl

reklama

Okna antracyt. Okna w ciemnoszarych odcieniach kolorystycznych.

Wrzesień 2019 · Vetrex

Oferta kolorystyczna potrafi zawrócić w głowie podczas budowania domu czy jego remontu. Nawet zakup okien przestał być prostym wyborem między kolorem białym a złotym dębem lub orzechem, ponieważ oferta okien pod względem kolorów stała się naprawdę bogata. Jednym z popularniejszych kolorów od dobrych dwóch lat jest antracyt.

Co skrywa w sobie tajemnicze słowo „antracyt”? To nazwa skały organogenicznej, stanowiącej odmianę węgla kopalnego. To właśnie od jej barwy wzięło się określenie koloru antracytowego, opisującego odcień szarości, a ciemne ramy okienne stały się trendem, który coraz częściej można spotkać w polskich wnętrzach.

Antracyt w polskich domach

reklama

Wiele osób wciąż żyje w przekonaniu, że wszystkie elementy stolarki powinny być w tym samym kolorze. Oznacza to, że zarówno okna, drzwi i parkiet wykonane są w identycznym odcieniu drewna lub tworzywa. Owszem, taki dobór kolorystyczny jest gwarancją spójności, jednak nie jest postrzegany jako słuszny kierunek. Konwenanse i schematy są bezpiecznym rozwiązaniem i drogą na skróty, czego w projektowaniu raczej się unika. O wiele wyższą estetykę znajdziemy we wnętrzach urządzonych przy postrzeganiu całości, a nie pojedynczych, pasujących do siebie elementów.

Antracytowe okna panoramiczne w salonie
Antracytowe okna panoramiczne w salonie

Okno antracytowe może być designerskim eksperymentem. Jednym z inspirujących pomysłów jest ciemna rama, która intrygująco wygląda w kontrze do drzwi wewnętrznych. Takie połączenie sprawia, że żaden element nie wybija się w znaczący sposób, jednocześnie wnętrze otrzymuje nietuzinkowy charakter.

Antracyt z powodzeniem jest stosowany w przestrzeni komercyjnej – biurach i wystawach sklepowych, jednak od kilku sezonów króluje w nowoczesnych wnętrzach, a nawet nadaje elegancji całej elewacji budynków mieszkalnych. Trend cieszy się popularnością po zachodniej stronie globu, ale kolor antracytowy podbija już także polskie nieruchomości.

Okno antracyt
Okno w kolorze antracytowym

Minimalizm to nie wszystko

Nurt współczesnej architektury opiera się w dużej mierze na minimalizmie. To styl oparty na harmonii, prostocie i oszczędności detali. Takie wnętrza są przestronne i często utrzymane w jasnych barwach. Choć minimalistyczne aranżacje są piękne, nie samym minimalizmem design żyje. Minimalizm idzie w parze z esencjonalizmem. Poprzez zastosowanie kontrastów eksponowane są najważniejsze elementy, na przykład okna. Stolarka okienna dodaje wnętrzu życia. W takich wnętrzach antracyt może być obecny również w dodatkach, takich jak oświetlenie, poduszki na sofie czy murek kominka.

Wyraziste wnętrza z charakterem

reklama

Okna antracytowe doskonale komponują się ze stylem skandynawskim, czyli połączeniem surowości charakterystycznej dla Skandynawii z tradycyjnymi, często także surowymi meblami. Styl wyróżnia się odważnym łączeniem jasnego drewna z bielą i różnymi odcieniami szarości, a antracyt znakomicie się tam wpisuje.

Antracytowe drzwi przesuwne HST
Antracytowe drzwi przesuwne HST

Największe wrażenie robią okna antracytowe w przestronnym salonie. Świetnie komponują się z kamiennymi płytkami w ciemnoszarym kolorze oraz szarymi panelami podłogowymi. Kolor ścian w takiej aranżacji powinien być biały, a dodatki powinny być utrzymane w bieli, szarości lub brązie.

Stawiając na antracyt i styl skandynawski, dobrze jest wybrać meble w kolorze jasnobrązowym, np. stoły i krzesła czy wygodną kanapę. Warto dobrać też przytulny dywan, by wizualnie ocieplić surowe wnętrze.

Antracytowa strona nowoczesności

Okna antracytowe to akcent nowoczesności we współczesnych mieszkaniach. Już same w sobie sprawiają wrażenie nowoczesnych, wręcz futurystycznych. Antracyt to także ukłon w stronę elegancji. Podkreśla widok zza okna, tworząc dla niego prostą ramę. Nie wymaga żadnych dodatków, ozdobnych zasłon czy nawet prostych firan. Antracytowe okna same w sobie stają się nie tylko elementem zapewniającym światło dzienne, ale kolejnym, designerskim meblem.

Okno w kolorze grafitowo czarnym ultramatowym
Okno w kolorze grafitowo czarnym ultramatowym
Okno kolor antracyt
Okno kolor antracyt
Okno kolor antracyt
Okno kolor antracyt

Harmonijnie komponują się z jasnymi ścianami i meblami oraz płytkami kamiennymi i panelami w odcieniach szarości, tworząc razem czystą, elegancką formę. Wybierając dodatki warto zdecydować się na obrazy, fotografie i fototapety w czarnobiałej tonacji. Ciekawie wyglądają także dodatki w srebrnym kolorze, np. wazony, żyrandole, niewielkie rzeźby.

Ciemno to widzę, czyli antracyt dla mniej odważnych

Mimo wysokiej estetyki różnorodnych materiałów, wiele osób pozostaje wiernych jednolitemu zestawieniu kolorów paneli, drzwi wewnętrznych i okien. Taki wybór nadal nie wyklucza antracytu, który doskonale czuje się w towarzystwie jasnoszarych ścian. Wystarczy postawić na subtelne, antracytowe dodatki, takie jak kolor doniczek na kwiaty, wazony czy niewielkie ramki na zdjęcia. Takie zestawienie nadaje wnętrzom artystycznej duszy, a dobry projekt uchroni mieszkanie przed przesadną ciemnością i zagwarantuje jego elegancki, prosty styl.

reklama

Warto pamiętać, że antracyt to nie jedyny wybór. Oferta ciemnych kolorów stolarki otworowej jest bardzo bogata i uwzględnia cały wachlarz szarości, m.in. bazaltowo szaryłupkowo szary czy platynowo kwarcowy. Ciekawym rozwiązaniem jest kolor szary ultramarynowy, którego szarość wpada w granatowy odcień. Miłośnicy stali i srebra powinni zwrócić uwagę na aluminium szczotkowane i odcień platyna crown, które pięknie podkreślą modernistyczny projekt zarówno elewacji, jak i wnętrz. Natomiast platyna earl pięknie będzie wyglądać przy jasnoczerwonej i beżowej cegle.

Ciemnoszare, antracytowe okna. Nazwy kolorów.
Ciemnoszare, antracytowe okna. Nazwy kolorów.

Wybór koloru to indywidualna sprawa, warto jednak obserwować rodzimych producentów i ich ofertę. Wprowadzane rozwiązania znane ze spotkań designerów i targów mogą nas zaskoczyć i pozytywnie odmienić nasze mieszkanie, a tym samym codzienność.

Okna antracytowe we wnętrzu
Okna antracytowe we wnętrzu
Antracyt drzwi balkonowe wnętrze
Antracyt drzwi balkonowe wnętrze
Okna w kolorze antracyt
Okna w kolorze antracyt
Drzwi przesuwne w kolorze antracyt
Drzwi przesuwne w kolorze antracyt

Materiały: VETREX, OKNOTEST.PL
Opracowanie: OKNOTEST.PL

Oknotest.pl 2019-09-23 00:00:00 aktualizacja: 2020-11-13 14:30:05


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2023

Strona wykorzystuje pliki cookies. Przeglądanie strony oznacza, że będą one zapisywane na posiadanym urządzeniu.