Szukaj w Oknotest.pl

reklama

FIXOKNA - okno z żaluzją fasadową. Montaż w warstwie ocieplenia.

Styczeń 2021 · FIXOKNA

FIXOKNA z Wrocławia, to jedna z tych firm, które wiele lat temu postawiły na najwyższy poziom usług montażu okien i drzwi balkonowych. Obecnie, prawidłowy montaż okien, to jej znak rozpoznawczy. Prezentujemy kolejną realizację, tym razem będzie to montaż w warstwie ocieplenia jednoskrzydłowego okna VETREX V82 i żaluzji fasadowej MIROLA Z90 z wykorzystaniem całej gamy materiałów montażowych firmy ILLBRUCK. Smaczku dodaje fakt, że to robota „po znajomości”.

FIXOKNA za pan brat z montażem okien w budynkach pasywnych

Na całym świecie budynki energooszczędne i pasywne wznosi się od wielu lat. To nic innego, jak przeniesienie idei ochrony środowiska naturalnego, ograniczania emisji gazów cieplarnianych i neutralności klimatycznej do codziennej praktyki budownictwa. Kilkanaście ostatnich miesięcy zdaje się wskazywać, że polscy inwestorzy motywowani finansowymi zachętami, a po trosze też przymuszeni zmianami przepisów techniczno-budowlanych zaczną częściej i chętniej spoglądać w tym kierunku. Oby tak się stało, bo budowa domu pasywnego uważana była dość powszechnie za drogą fanaberię przeznaczoną dla niewielkiej grupy pasjonatów. Ten nieuzasadniony brak zainteresowania powodował, że na rynku pełnym wszelakich dóbr i materiałów budowlanych, pasywni inwestorzy, architekci i wykonawcy musieli poświęcać sporo czasu i wysiłku, by wzajemnie się odnaleźć i porozumieć w celu realizacji konkretnego zamierzenia inwestycyjnego.

reklama

Jednym z takich pasjonatów budownictwa pasywnego jest z pewnością Pan Maciej Sempiński, który sześć lat temu swój dom wymyślił oraz przy udziale grupy ludzi i firm równie zakręconych pasywnym budowaniem, zaprojektował i zbudował. O jego pomyśle na niewielki i niedrogi dom pasywny pisaliśmy w artykułach: „Dom pasywny z sercem i…głową”, „Dom pasywny… bo liczy się portfel”, „Dom pasywny, czy to się opłaca”.

Dom pasywny w Koźminie Wlkp. Podstawa 105 m2, powierzchnia użytkowa 82,5 m2, kubatura 233 m3. Koncepcja Maciej Sempiński.
Dom pasywny w Koźminie Wlkp. Podstawa 105 m2, powierzchnia użytkowa 82,5 m2, kubatura 233 m3. Koncepcja Maciej Sempiński.

Jedną z zakręconych firm, które uczestniczyły w realizacji pomysłu Pana Macieja na dom pasywny był, a jakże, FIXOKNA z Wrocławia, partner handlowy znanego producenta okien segmentu Premium, firmy VETREX z Tczewa. Na potrzeby tej właśnie inwestycji FIXOKNA opracował i za zgodą inwestora zastosował w praktyce wielce nietypowe rozwiązanie montażu okien w warstwie ocieplenia budynku.

Dalej sprawy przyjęły dość nieoczekiwany obrót, bowiem wielu użytkowników portalu Oknotest.pl zwracało się o radę do Pana Macieja, a zachęceni niezwykłą pasją z jaką prezentował zastosowane przez siebie rozwiązania i ich skutecznością, adaptowało jego autorski pomysł na dom do własnych potrzeb i realizowało przy udziale sprawdzonej wcześniej grupy wykonawców. W ten sposób powstały już cztery jednorodzinne, pasywne domy mieszkalne, a piąty jest w budowie i to właśnie w tym obiekcie firma FIXOKNA miała okazję po raz piąty z kolei wykazać się ponadprzeciętnymi umiejętnościami w zakresie montażu w warstwie ocieplenia okien i drzwi balkonowych oraz urządzeń przeciwsłonecznych.

Montaż okien i żaluzji fasadowych w jednorodzinnym budynku pasywnym

Przeciętny inwestor, gdy spytać go o dom pasywny uderza w lamenty, że drogi, trudny w budowie i w ogóle jakiś taki dziwny, jemu wcale nie potrzebny. Wiele w tym przesady oraz zwyczajnej niewiedzy powodującej niechęć do tego, co nowe i inne. Jednorodzinny budynek pasywny oglądany z zewnątrz na pierwszy, drugi, a nawet trzeci rzut oka niczym nie różni się od każdego innego podobnego obiektu budowlanego. Baczny obserwator być może dostrzeże większą staranność wykonania poszczególnych elementów i dbałość o detale, ale to wszystko. W tym też zdaje się tkwić cała tajemnica budownictwa pasywnego.

reklama

O uznaniu budynku za obiekt w standardzie pasywnym decyduje przede wszystkim poziom zużycia energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń i podgrzania ciepłej wody użytkowej do właściwej temperatury, a także szczelność obiektu na przenikanie powietrza. Wszystkie trzy elementy zależą od doboru materiałów i staranności ich użycia. Staranność wykonania, niby tylko tyle i aż tyle w patrząc na przeciętną jakość robót budowlanych w polskim budownictwie jednorodzinnym.

Dom pasywny w Czerniejewie wznoszony według koncepcji Macieja Sempińskiego.
Dom pasywny w Czerniejewie wznoszony według koncepcji Macieja Sempińskiego.
Dom pasywny w Czerniejewie wznoszony według koncepcji Macieja Sempińskiego.
Dom pasywny w Czerniejewie wznoszony według koncepcji Macieja Sempińskiego.

W widocznym na zdjęciach budynku pasywnym, piątym z kolei wznoszonym według koncepcji Pana Macieja Sempińskiego ściany konstrukcyjne wykonane zostały z bloczków silikatowych. Bloki wapienno-piaskowe Silka charakteryzują się przede wszystkim wysoką gęstością i wytrzymałością, co pozwala wznosić, szczególnie w budynkach jednorodzinnych, cieńsze ściany konstrukcyjne. Wysoka gęstość gwarantuje także dobrą izolacyjność akustyczną i akumulację ciepła, co można wykorzystać budując dom pasywny.

Jako podstawowy typ konstrukcji okiennych w obiekcie wybrano okna i drzwi balkonowe VETREX V82 w kolorze Sheffield Oak Grey. Znany produkt, wszechstronnie zbadany pod kątem wartości użytkowej przez notyfikowane laboratoria i sprawdzony w eksploatacji przez użytkowników. W konstrukcjach łączy się zalety wielokomorowych kształtowników okiennych z właściwościami szkła budowlanego.

Klasyczne konstrukcje okien jednoskrzydłowych lub oszkleń stałych o odpowiednio dobranych wymiarach z powodzeniem uzyskują pożądany w budynkach pasywnych współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw ≤0,8 W/(m2*K), a zatem mogą być stosowane wszędzie tam gdzie inwestor oczekuje odpowiedniego poziomu rezultatów, ale nie przewiduje jednocześnie późniejszej certyfikacji obiektu.

Szyby zespolone w oknach budynków pasywnych charakteryzują się wysokim poziomem całkowitego współczynnika przepuszczalności energii „g”. Ta cecha oszklenia ułatwia pasywne pozyskiwanie energii cieplnej promieniowania słonecznego w okresie grzewczym, lecz latem może prowadzić do przegrzewania pomieszczeń. W celu uzyskania kontroli nad przepływem energii przez okna i drzwi balkonowe, w budynkach pasywnych stosuje się różne rodzaje urządzeń przeciwsłonecznych instalowanych po stronie zewnętrznej przegród przezroczystych.

Inwestor zdecydował się na zastosowanie żaluzji fasadowych MIROLA Z90. Żaluzje zewnętrzne MIROLA Z90, to przykład połączenia funkcjonalności i elegancji. Wprasowana na całej długości aluminiowej lameli Z90 guma zmniejsza natężenie hałasu dobiegającego z zewnątrz i zwiększa termoregulacyjny efekt żaluzji.

reklama

Aluminiowe prowadnice zwiększają stabilność żaluzji na obciążenia wiatrem, a blachy osłonowe wykonane z wysokogatunkowego aluminium podkreślają estetykę produktu. W odróżnieniu od standardowych rolet zewnętrznych niewątpliwą zaletą żaluzji fasadowych jest możliwość sterowania kątem ustawienia lameli i dopływem światła dziennego do pomieszczeń podczas opuszczania, a nawet po opuszczeniu pancerza żaluzji MIROLA Z90.

Integracja i połączenie w jeden zestaw okien i drzwi balkonowych z żaluzjami fasadowymi nastąpiło podczas wykonywania robót instalacyjnych stolarki budowlanej. Monterzy FIXOKNA wybrali komplet materiałów pochodzących od firmy ILLBRUCK.

Ramę nośną dla konstrukcji okiennych montowanych przed obrysem ościeży muru konstrukcyjnego wykonano z kompozytowego oboknia PR 007 i klina izolującego PR 008. Warstwę termoizolacji w przestrzeni szczelin dylatacyjnych wykonano przy użyciu pianki ILLBRUCK PERFEKT FM330.

Uszczelnienie po stronie zewnętrznej stanowi wodoodporna, paroprzepuszczalna folia ME010. To nowość i absolutny hit w montażu. Folia ME010 charakteryzuje się współczynnikiem przenikania pary wodnej Sd = 0,4 oraz jest całkowicie i bezterminowo odporna na promieniowanie UV!

Paroizolacyjne uszczelnienie po stronie wewnętrznej, stanowiące ostateczną barierę ochronną dla przenikania powietrza przez połączenie okna z ościeżem stanowi powłoka na bazie polimerów hybrydowych SP925. Cały proces montażu można obejrzeć w relacji filmowej.

Montaż w warstwie ocieplenia okien i żaluzji fasadowych wykonany sprawnie, czysto, profesjonalnie, dokładnie tak, jak to powinno wyglądać podczas wykonywania robót instalacyjnych stolarki budowlanej w każdym jednorodzinnym budynku mieszkalnym, który ma być spełnieniem marzeń i oczekiwań inwestora.

Chciałoby się teraz napisać, tak to robi się zawsze, tak robią wszyscy, ale ciągle bezpieczniej jest jednak napisać, tak zawsze robią to monterzy firmy FIXOKNA, krajowa ekstraklasa w zakresie montażu konstrukcji okiennych.

OKNOTEST.PL

Andrzej Błaszczyk 2021-01-04 00:00:00 aktualizacja: 2021-01-04 10:56:57


Komentarze

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz!

dodaj komentarz
Zobacz także...

Okna producenci opinie

OKNOTEST.PL © 2007 - 2024