TREMCO illbruck. Montaż ciepłego parapetu

19.10.2009
Udostępnij

Właśnie otrzymaliśmy od firmy ILLBRUCK artykuł, w którym omówione zostały podstawowe zagadnienia dotyczące między innymi stosowanego w Niemczech sposobu montażu styropianowego bloku podparapetowego w ościeży okiennej. W poprzednich artykułach dla uproszczenia nazwaliśmy podparapetowy blok styropianowy "ciepłym parapetem", a w przesłanym do nas materiale nazywa się go "kształtką".

Ciepły parapet - sposób montażu
Ciepły parapet - sposób montażu

Dla inwestorów, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać tego praktycznego i ze wszech miar pożytecznego materiału budowlanego, prezentujemy zdjęcie "ciepłego parapetu" ILLBRUCKA. Pomysł i idea są proste. Całkowita szczelność połączenia progu okna z ościeżą oraz brak możliwości powstawania mostków termicznych na skutek zawilgocenia elementów uszczelnień termoizolacyjnych. Czegóż trzeba więcej inwestorom poszukującym optymalnych energooszczędnych rozwiązań montażowych. Tyle gwoli przypomnienia czym jest i do czego służy ciepły parapet. Poniżej prezentujemy opracowany przez redakcję OKNOTEST.PL tekst, artykułu firmy ILLBRUCK.

promocja
promocja

Pozbawione mostków cieplnych dolne złącze okienne

Uciążliwe manewrowanie klockami do podkładania i węgarkami okiennymi należy już do przeszłości. Dzięki zastosowaniu kształtki parapetowej montaż okien stał się procesem szybkim i zoptymalizowanym pod względem izolacji cieplnej.

Kształtka illbruck została dopuszczona do użytku przez Niemiecki Instytut Techniki Budowlanej (DIBt).

logo TREMCO Illbruck
logo TREMCO Illbruck

Kształtka parapetowa zapewnia szybki i pewny montaż wraz z perfekcyjnym pod względem budowlano-fizycznym uszczelnieniem okna. Jest zbudowana z odpornego na obciążenia i izolującego termicznie polistyrenu. Materiał dostarczany jest w metrowych odcinkach, przycinanych na odpowiednią długość, a następnie sklejanych ze sobą klejem poliuretanowym. Kształtka tworzy idealne i równomiernie płaskie podłoże dla osadzenia ramy okiennej i gwarantuje izolowane termicznie ościeże dla parapetu wewnętrznego i zewnętrznego. Wysokość ciepłego parapetu w najwyższym punkcie wynosi ok. 8 cm, a głębokość zabudowy stopki, na której bezpośrednio montowane jest okno wynosi ok. 4 cm. Ostateczne wymiary mogą się jednak różnić od podanych ponieważ styropianowy blok podparapetowy wykonywany jest indywidualnie dla poszczególnych systemów profili okiennych. Współczynnik przewodzenia ciepła wynosi 0,035, a tym samym wartość U w cokole wynosi około 0,1 W/m2K. Na kształtce można osadzić zarówno okna z tworzyw sztucznych, jak też z drewna czy z aluminium, we wszelkich spotykanych głębokościach zabudowy.

Pewne podłoże

Montaż okna z wykorzystaniem ciepłego parapetu - szerokości kształtek ciepłego parapetu
Montaż okna z wykorzystaniem ciepłego parapetu - szerokości kształtek ciepłego parapetu

Kształtka illbruck najpierw przycinana jest na odpowiednią długość - do cięcia wystarczy zwykły nożyk do wykładzin. W wypadku pomyłki w wymiarowaniu lub potrzeby wynikającej z nietypowych wymiarów ościeży kształtkę bez problemu można wydłużyć doklejając dodatkowy fragment - bezrozpuszczalnikowym klejem Festix PU14 firmy Tremco illbruck, który wiąże klejone elementy w ciągu 15 minut.

Jeśli surowy mur okienny wykonany jest z pustaków, najpierw kładzie się na niego matę tkaninową, później zaś na matę kładziona jest warstwa zaprawy, np. zaprawy do kształtek illbruck (która ulega równie szybkiemu wiązaniu - od jednej do dwóch godzin). Zaprawa do kształtek jest wypełniona granulatem styropianowym i wykazuje właściwości termoizolacyjne. Dzięki zawartości włókien szklanych możliwe jest wykonywanie odpornych na pęknięcia warstw o grubości do 40 mm. Z kolei 10-procentowa zawartość dyspersyjnego kleju do klejenia styropianu gwarantuje szczególnie trwałe połączenie zaprawy i kształtki parapetowej.

W przypadku szczególnie gładkich i równych otworów okiennych w surowym murze zamiast zaprawy możliwe jest także przymocowanie kształtki przy pomocy warstwy kleju. Na odpowiednio przygotowane podłoże nakładana jest kształtka parapetowa, którą następnie wyrównuje się za pomocą poziomicy. Szerokość kształtki przystosowana jest do grubości muru i wynosi od 190 do 365 mm (element jest wykonany z dwóch części i dzięki specjalnie wykonanym nacięciom w styropianie pozwala na regulację szerokości kształtki).

Szczelne złącze okienne

Montaż okna z wykorzystaniem ciepłego parapetu oraz innych środków montażowych Illbruck
Montaż okna z wykorzystaniem ciepłego parapetu oraz innych środków montażowych Illbruck

Na początku w punktach osadzenia ramy okiennej naklejana jest skompresowana uprzednio taśma uszczelniająca do fug illbruck illmod 15/4. Dzięki temu szczelina pomiędzy kształtką parapetową i ościeżnicą z zewnątrz wykazuje odporność na ulewny deszcz (do 600 Pa), od wewnątrz zaś hermetyczność (a = 0,074 wg DIN EN 1026), posiada również uszczelnienie przepuszczające parę oraz właściwości termoizolacyjne. Na taśmie uszczelniającej osadzana jest rama ościeżnicy, która jest mocowana następnie do ościeża. Uszczelnienie trzech pozostałych krawędzi może następować albo za pomocą folii okiennych illbruck lub taśm uszczelniających oraz pianki illbruck 1 K-P pianka pistoletowa o sprawdzonych właściwościach termoizolacyjnych, albo przy pomocy kolejnego osiągnięcia firmy Tremco illbruck - wielofunkcyjnej taśmy illbruck illmod Trio - która w jednym produkcie skupia trzy warstwy izolacyjne ( zewnętrzną, środkową i wewnętrzną). Dzięki idealnie wypoziomowanemu , ustawionemu z 6-stopniowym spadkiem parapetowi zewnętrznemu, możliwe jest wykonanie zabezpieczeń detali przed przeciekami do wnętrza połączenia i uniknięcie mostków cieplnych. Klej Festix PU14 okazuje się przy tym szczególnie efektywny - wiąże styropian ze wszelkimi materiałami (takimi jak kamień naturalny czy metal) oraz tworzy wodoszczelne połączenie z drewnem. Ponadto pozostaje trwale elastyczny i może wyrównywać wydłużenia termiczne różnych materiałów.

Zalety

Kształtka parapetowa daje się w prosty sposób nakleić na otwór okienny w surowym murze i gwarantuje równą powierzchnię dla osadzenia ościeżnicy okna. Zapewnia to oszczędność pracy i czasu, nie jest już także konieczne uszczelnianie dolnego złącza okna za pomocą folii i taśm.

Za jednym zamachem zostaje wykonana odporna na ulewny deszcz izolacja termiczna oraz bezpieczne podłoże dla ramy okiennej, parapetu wewnętrznego i zewnętrznego. Paleta materiałów, składająca się z kształtki parapetowej illbruck, kleju Festix PU14 i zaprawy termoizolacyjnej illbruck pozwala na wykonanie wysokiej jakości bezbłędnych prac.

Opracowanie:
OKNOTEST.PL

Zdjęcia i rysunki
Tremco illbruck Sp. z o.o.

Tekst oryginału: Dagmar Ruhnau
www.tremco-illbruck.com
Š pro publica, Filderstadt
Pressekontakt:
pro publica GmbH, Siemensweg 4, D-70794 Filderstadt
Tel. 00 49 / 711 / 70 70 95-0, Fax 00 49 / 711 / 77 31 17
info@pro-publica.de

Zobacz także